İki torun sahibi koşa, tıpkı üniversitenin ayrımsız bölümüne yerleşti

Hayallerini yapmak üzere girdikleri Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi İletişim Fakültesini kazanan Ayşe ve Mahmut Şarap çifti, benzeri bölümde eğitim görecek olmanın mutluluğunu yaşıyor.

Niğde’da dinç Çakırdoğan çifti, çocuklarını okutup onlara bire bir hayat kurduktan sonra darülfünun okuma hayallerini akdetmek için sınavlara hazırlanmaya karar verdi.

İki torun sahibi çift, YKS’üstelik başarılı yerine Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümünü kazandı. Okuyacakları fakülteyi gezen Çakır çifti, yetişek döneminin başlaması üzere ahit sayıyor.

Okul kantini işleten ve terzilik fail 52 yaşındaki Ayşe Çakır, gazetecilere, hayallerini gerçekleştirecekleri için mutlu olduklarını söyledi.

İki çocuklarını okutmak amacıyla bir nice şeyden vazgeçtiklerini tamlayan Çakırdoğan, şunları kaydetti:

“Bundan Sonra onlar hayatlarını kurmaya başlayınca onların birlikte desteğiyle biz de darülfünun okumaya karar verdik. Gençlere hayatın beraber bitmeme ettiğini da belirtmek istedik. İmza atarken ‘iyi günde çığlık günde, hastalıkta sağlıkta’ diyoruz evet hayatı birlikte aylamak lazım. Okulda da sınıfta da alay malay yaşamak geçişsiz. Biz birlikte eşimle bunun amacıyla uğraştık, haddinden fazla şükür şans oldu. Tıpkısı sınıfı tıpkısı bölümü okuyacağız. Mutluyuz.”

Şarap, kendilerine “okuyup üstelik hangi yapacaksın” kabil eleştirilerin geldiğine bel ederek, okumanın yaşı olmadığını, herkesin kendisini geliştirmesi amacıyla kesinkes okuması gerektiğini anlattı.

Memur emeklisi 60 yaşındaki Mahmut Çakırdoğan da eşiyle darülfünun okuyacağı amacıyla çok coşkulu olduğunu dile getirdi.

Bu hissin anlatılmaz tıpkı his olduğunu vurgulayan Çakırdoğan, “Bizim için erişilmez bire bir yerdi, şu tam oturmayı Tanrı herkese felek etsin. Gençlere örnek olmak çokça sunturlu aynı madde. Senelerce çocukları çalıştırırken kendimiz üstelik çalışmışız. Ucundan baktık, günde 3-5 istifham çözdük. Terzide, dükkanda kendi kendimize çalıştık. Çarkıt kitapları buldukça çalıştık. Hanımım benden faziletkâr puan aldı.” diyerek konuştu.

Şarap çiftinin oğlu 28 yaşındaki Ahmet Enes Çakırdoğan ise temel ve babasının kendileri amacıyla çok fedakarlık yaptığını aktardı.

Ablasının öğretmen kendisinin dahi kazı bilimci ve dalgıç olduğunu belirten Şarap, “Annem ve babam da ailece okumanın duygusunu yaşayacak. Onlar da bizim ne yaşadığımızı, darülfünun içre kendileri görecek. 20 yaşında arkadaşları olacak. Kırnak bir önsezi.” diyerek konuştu.Share: