IHRNGO: İran’da 100 protestocu ölüm cezası cezasıyla karşı karşıya

İran’daki adam hakları konularına odaklanan Norveç merkezli Iran Human Rights (IHRNGO) sivil sosyete kuruluşu, sunu beş altı 100 protestocunun ölüm cezası cezasıyla karşı karşıya olduğunu ve 476 kişinin protestolarda hayatını kaybettiğini duyurdu.

IHRNGO’dan yapılan yazılı açıklamada, hayatını kaybeden 476 kişiden 64’ünün yavru, 34’ünün kadın olduğu belirtildi. Açıklamada, “Antrparantez, bildirme bir iki 100 protestocu şu anda uygulama, idam cezası veya mapushane cezası alma riskiyle karşı karşıya. Çoğu sülale sessiz kalması için tartı altında ve mahiyet sayının çokça elan erdemli olduğuna inanılıyor” denildi.

IHRNGO Direktörü Mahmood Amiry Moghaddam, ülkede protestocuların ‘değişim’ için uğraş ettiğini belirterek, “Mutluluk çapındaki protestoların başlamasının üzerinden 100 günden fazla ant geçmesine, yüzlerce kişinin öldürülmesine, binlerce kişinin gözaltına alınmasına ve protestocuların idam cezası edilmesine karşın, kaynak değişim ve asıl hakların elde edilmesi için halkın ayaklanması sürüyor. İnsanların karşılaştığı sarp, bu hedefe aksetmek üzere ödemeleri müstelzim eşit” dedi.EN ÇOKÇA CAN KAYBI SİSTAN VE BELUCİSTAN EYALETİNDE

IHRNGO, ne eyalette birçok kişinin hayatını kaybettiğine ilgili verileri da paylaştı. Paylaşılan verilere bakarak Sistan ve Belucistan eyaletinde 130, Gün Batısı Azerbaycan eyaletinde 53, Kürdistan eyaletinde 53, Tahran’da 52, Mazandaran eyaletinde 38, Gilan eyaletinde 26, Kirmanşah’ta 25, Alborz’da 23, İsfahan’da 14, Fars’ta 11, Zencan, Lorestan, Markazi, Kazvin, Hamevdan’da toplam 15 emanet hayatını kaybetti.

Share: