Icra Vekili Soylu, “Düzenlilik Korucuları Hizmet İçi Eğitim Bilimi Semineri Kapanış Töreni”nde konuştu: (2)

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, “Bu ülkede istikrarın devam etmesi, terörün tekrar dirilmemesi amacıyla daima teyakkuzda ve dinç olacağız. Etrafımızdaki coğrafyanın istikrara kavuşması detaylı ahit alacak. Yıldırı cemi dahi böyle ortamlarda yuvalanır, palazlanır. İşte onun üzere kriterimiz içerideki yıldırıcı veya gösteri sayısı değildir, kriterimiz coğrafyamızdaki istikrardır.” dedi.

Bakan Soylu, Şırnak Üniversitesi 15 Orak Ayı Kurultay ve Firez Merkezi’nde düzenlenen “Düzenlilik Korucuları Bakım İçi Terbiye Semineri Kapanış Töreni”nde, Türkiye’nin kavuştuğu hayat ve çekinmezlik ile etrafındaki coğrafyaya de ümit verdiğini söyledi.

“Amerika Irak’a ‘demokrasi getireceğim’ diye geldi. Amerika Afganistan’ı nehiy ettiğinde ‘barış, kardeşlik getireceğim’ diyerek geldi. Bugün Irak’taki, Afganistan’daki kardeşlerimizin durumunu görüyorsunuz. Batı’nın, Amerika’nın yalanlarına karnımız tok. Huzuru Erbil’e, Irak’a, Afganistan’a, etrafımızdaki coğrafyaya de biz getireceğiz. Bu kol getirecek” diyen Aristokrat, terörle mücadelede asayiş güçleriyle baş başa uğraş eden güvenlik korucularına üstelik bu sağlanan huzur ve güvene katkıları amacıyla teşekkürname etti.

Aristokrat, sonuç yıldırıcı da işsiz ayla getirilinceye kadar bu mücadelenin bitmeme edeceğini belirterek, 29 Ilk Teşrin 2023’e büyüklüğünde ülkede, kırsalda biricik tıpkısı yıldırıcı kalmayacağını rapor etti.

“Bu ülkede istikrarın devam etmesi, terörün yine dirilmemesi amacıyla sürekli teyakkuzda ve güçlü olacağız. Etrafımızdaki coğrafyanın istikrara kavuşması uzun zaman alacak. Yıldırı mecmu birlikte böyle ortamlarda yuvalanır, hakeza ortamlarda palazlanır. İşte onun için bizim kriterimiz içerideki terörist yahut eylem sayısı değildir. Bizim kriterimiz coğrafyamızdaki istikrardır” ifadesini kullanan Aristokrat, düzenlilik korucularına sağlanan haklara ilgili vukuf verdi.

“Türkiye zaman kalkınma yolunda heybetli tıpkı prangadan kurtulmuştur”

Bu konuda şanlı adımlar attıklarını dile getiren Soylu, Bakanlık bünyesinde Korucular Ofis Başkanlığını kurduklarını, zat haklarında iyileştirmeler yaptıklarını bildirdi.

İçişleri Bakanı Aristokrat, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kanun hükmünde kararname ile 45 yaşın üzerindeki tamam korucuların zor olabileceğini ortaya koyduk. Yaklaşık 25 bin korucumuz zor oldu. Onlara minnettarız ve şükran duyuyoruz. Yaşları 22, 23, 30 olan korucularımızı kadroya kattık. ve böylecene 44 ve 45 olan averaj yaşımız 32’ye sakıt oldu. Ameliyat tazminatı ayda bire bir sefer ödeniyordu, her işler üzere günce şekilde vermeye başladık. Tekaüt olanların kardeşleri ve çocuklarına korucu olabilme imkanı sağlandı. 3 bine yakın korucumuz bilirkişi erbaş oldu. Bu adımlarımız tabii bitmeme edecek ve zaman bire bir birlikte eğitim gerçekleştiriyoruz. Bu sene hedefimiz 23 bin asayiş korucumuza yetişek vermekti. 25 bin 750 güvenlik korucumuza terbiye vererek bu yılki hedefimizi aşmış oluyoruz. 2019-2022 ortada toplanmış 35 bin güvenlik korucumuza eğitim vermiş olduk. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ile işbirliği yaparak zaman, kültür, milli ve manevi değerler, aile içi iletişim gibi konularda bir nice eğitim seminerleri verildi. Ayrıca Bakanlığımız marifetiyle üstelik eğitimler verildi. Eğitimlerimiz artarak devam edecektir. Türkiye’nin terörle mücadelesinde hepiniz jandarmamız, polisimiz, askerimiz, bu mücadeleyi veren herkesle PKK’ya sonuç darbeyi vuran ekip namına tarihe geçtiniz. Şu kadrolara 100 yıl sonraki neslimiz yakarış edecek. Sonuç 3 yılda PYD/PKK yıldırı örgütüne Amerikan Senatosu 2 milyar dolar resmi arkalama yaptı. Bu az bire bir servet değil. O yardımı yapanlara birlikte, yardımı yaptıklarına bile haddini bildiriyoruz. Sizlerin alın teri ve emeği sayesinde Türkiye bugün kalkınma önünde balaban benzeri prangadan kurtulmuştur. Bakın Bingöl’dahi bu bölgenin ve Türkiye’nin yeryüzü ciddi yatırım yapılıyor. Neredeyse 600 milyon dolara yakın zihayat ayrımsız sanayi tesisi kuruluyor. Şarki ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri illeri barhana veren değil, sayenizde barhana düzlük şehirler oluyor.”

Eğitimler sürecek

Törende konuşan İller İdaresi Genel Müdürü Selçuk Arslan bile 2022 yılı itibarıyla terör örgütüne müteveccih azimli mücadelede 26 ilde 57 bin 584 düzenlilik korucusunun görev yaptığını belirterek, güçlenen ve dinamikleşen kadrosuyla seçkin sabık gün gelişen sistemde kadın güvenlik korucularının birlikte şişman öneme eş olduğunu söyledi.

2022 yılı bakımından 791 kadın güvenlik korucusunun, 247 karı fahri asayiş korucusunun görev yaptığını aktaran Aslan, asayiş korucularının yetişek düzeylerinin üstelik arttığına işaret etti.

Bugün bakımından lisans ve ön lisans mezunu toplam 1223 güvenlik korucusunun görev yaptığını tamlayan Aslan, bilirkişi erbaşlığa mürur hakkından 2 bin 691 düzenlilik korucusunun faydalandığını bildirdi.

Arslan, 13 ilde düzenlilik korucularımızın tamamına terbiye verildiğini dile getirerek, Bakanlığın 2023 vizyonu çerçevesinde bu alandaki çalışmaların hız kesmeden bitmeme edeceğini kaydetti.

“Asayiş korucularımız ülkemizin her karış toprağında savaş etmeye bitmeme ediyor”

Bitirmiş Umumi Komutanı Orgeneral Arif Korkulu ise yiğit asayiş korucuları ile birlikte yıllardır ülkeye, millete ve devlete bakım ettiklerini belirtti.

Eğitimin yaşının ve sınırının olmadığını vurgulayan Gösterişli, milli sınırlar içerisinde hep kalın ve bandaj alanında çalışmalara devam edeceklerini ifade etti.

Güvenlik korucularının 1985’ten beri devam eden koruculuk müessesinin bayrağını gururlu ve onurlu şekilde yiğitçe taşımayı sürdürdüğüne işaret fail Ağır, şu görüşleri paylaştı:

“Vatan topraklarını öğürtlemek isteyen ve vatana hıyanet fail seçkin türlü yıldırı unsurlarına alın canları pahasına mücadeleye devam edeceklerinden kuşkumuz yok. Ülkemizin huzurunu sağlamada güvenlik korucularının katkısı çok balaban. Nadir güvenlik korucularımız asker polis güçleri ve jandarmamızla gelişigüzel ülkemizin bekası ve huzuru üzere birlikte uğraş etmekte. Asayiş korucularımız sınırlı savunmasında olduğu üzere Afrin’da Pençe Harekatı’na katılarak birlikte bakım vermekteler. Bugüne kadar olduğu kadar daha çok de ülkemizin sınırları içinde serencam terörist aylak hale getirilinceye kadar gece gündüz, yaz şita demeden mücadele bitmeme edecek. Güvenlik korucularımız farkındalar kim düzenlilik koruculuğu ayrımsız iz değil, onurdur, şereftir. Kahraman asayiş korucularımız Cudi’bile, Gabar’bile, Herekol’dahi, Bestler Dereler’bile, Tunceli’üstelik, Ağrı’dahi ve Diyarbakır’birlikte ülkemizin değme karış toprağında savaşım etmeye devam ediyor ve edecek. Bu yurt toprakları için canlarını seve seve veren alp korucularımızı bire bir defa elan kutluyorum. Başta Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları girmek amacıyla canını seve seve veren ermiş şehitlerimizi şükranla, kahraman gazilerimizi minnetle anıyoruz.”

“Şırnak bundan sonra festivaller, kültür ve musahabe etkinlikleriyle anılıyor”

Şırnak Valisi Osman Bilimci da Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde İçişleri Bakanlığı ve sair bakanların öncülüğünde asayiş güçlerinin mücadelesiyle huzur ikliminin yaşandığını belirterek, henüz geçmiş bölgeyi konuşma etmekten çekinen insanların çıktı yatırım yapmaya geldiğini anımsattı.

Şırnak OSB’birlikte yaptıkları tören düzeni ile 1 milyar lira tıpkı plastik fabrikası kurulacağını rapor eden Bilimci, 750 vatandaşa istihdam sağlanacağını vurguladı.

Bu yatırımların kararlı mücadelenin sonucu olduğunu anlatan Bilimci, zaman Kato, Cudi ve Gabar dağlarında daha çok terörden değil, hayvancılık faaliyetlerinden bahsedildiğini aktardı.

Bilgin, “Akçay’üstelik yer yağı üretiminden bahsediyoruz. Dağlarda beyaz zehir üretiminden bahsediyoruz. Şırnak artık festivaller, hars ve konuşma etkinlikleriyle, eğitim ve tarımdaki başarılarıyla anılıyor. Bunda güvenlik korucularımızın üstelik çok nazik destekleri var.” dedi.

Düzenlilik korucusu Ayşe Tataroğlu ise asayiş korucuları namına elan birinci sınıf hizmet sunmaları amacıyla verilen eğitimden kıran Cumhur Reisi Erdoğan, İçişleri Bakanı Soylu, Bitirmiş Umumi Komutanı Orgeneral Sakil’e teşekkür ettiklerini dile getirdi.

Tataroğlu, “Cumhurbaşkanımız ve İçişleri Bakanlığımızın terörle mücadelede azimli duruşları sayesinde bugün eli hunriz yıldırı örgütlerine dağları elverişsiz ediyoruz. Akıbet terörist dahi işsiz hale getirilene büyüklüğünde mücadelemiz gece gündüz sürecek. Vatanın birliği ve bütünlüğü üzere sunulan seçme görevi üstleneceğimize bayram veriyoruz.” sözlerini sarf etti.

Törende, bazı asayiş korucuları “Kadına ahali kalkamaz” ve “Kadına hüküm adamlık suçudur” kayıtlı pankart açtı.

Törene, Ilbay Yardımcısı Mehmet Polat, Güllabi Havza Komutanı Sancak Yusuf Ziyaeddin Tüysüz, 23. Piyade Öğür Komutanı Korgeneral Halil Soysal, Belediye Komutan Vekili Ayten Algül, Cumhuriyet Altını Başsavcısı Orhan Hıyanet, İl Güven Müdürü Cemal Dalman, Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdurrahim Alkış, SELIM Tümen Şırnak Milletvekili Rizgin Bağlanak ve düzenlilik korucuları katıldı.

(Bitti)

Share: