Icra Vekili Karaismailoğlu, Eskişehir’de TÜRASAŞ fabrikasında konuştu Açıklaması

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, E-5000 Milli Elektrikli Anahat Lokomotifi projesiyle, lokomotif üretiminde ek değeri faziletkâr bileşenlerin yerli tasarımı ile elektrikli lokomotif üretiminde dışa bağımlılığa son vereceklerini belirterek, ” Eskişehir’dahi üreteceğimiz milli elektrikli lokomotifimizin eğin dizayn çalışmalarını tamamladık, imalatına bile başladık.” dedi.

Ankara’dan Faziletli Hızlı Katar ile Eskişehir’e mevrut Bakan Karaismailoğlu, Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız, AK Öğür İl Başkanı Zihni Etkili ve MHP İl Başkanı İsmail Candemir ile sair ilgililer tarafından karşılandı.

Karaismailoğlu, AK Parti Eskişehir Mebus Nabi Cebbar ve beraberindekilerle Türkiye Raylı Herkes Araçları Sanayii SAVUŞMAK (TÜRASAŞ) fabrikasını ziyaret ederek brifing aldı. E-5000 anahat lokomotifi montaj çalışmalarını inceleyen Karaismailoğlu, lokomotiflere bindi, çalışanlarla kardeş kardeş etti.

Bakan Karaismailoğlu, fabrikada üretilen Hararet Sönüm ve Kurtarma Treni’nin TCDD Taşımacılık ZIYAN ETMEK’ye teslimi için planlı törende yaptığı konuşmada, demir hat araçları imalatında yerlilik ve millilik oranını tasarruf etmek üzere var güçleriyle çalıştıklarını söyledi.

Raylı herkes araçlarının eleştiri bileşenlerini milli imkanlarla tasarlayıp üretmenin genişlik şanlı öncelikleri olduğunu dile getiren Karaismailoğlu, ülkenin gerekseme duyduğu kül raylı tümce araçları ve kritik madun bileşenlerinin tasarlanarak üretildiği tıpkı TÜRASAŞ hedeflediklerini bildirdi.

TÜRASAŞ’ın nahiye müdürlüklerindeki fabrikalarda yıllık 80 açkı, 45 lokomotif, 150 şehir içi raylı sistem uzlaştırıcı, 75 dizel lokomotif ve 1200 vagon üretim kapasitesinin bulunduğunu anlatan Karaismailoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Fabrikalarımızda açar üretimi ile bire bir zamanda angarya vagonu, lokomotif, dizel tren seti ve bulaşan vagonlarının bakım ve onarımları dahi yapılıyor. Bugünkü ziyaretimizde tetkik imkanı bulduğumuz ‘E-5000 Milli Elektrikli Anahat Lokomotifi’ projemizle, lokomotif üretiminde munzam değeri yüksek bileşenlerin yerel tasarımı ile elektrikli lokomotif üretiminde dışa bağımlılığa son vereceğiz. Eskişehir’de üreteceğimiz milli elektrikli lokomotifimizin üzeri tasarım çalışmalarını tamamladık, imalatına da başladık. Projenin madun sistemlerinin soy testleri, icazet çalışmaları, proje planına akla yatkın adına sürüyor. 2023, 2024 yıllarında 20 sayı E-5000 anahat lokomotifi, TCDD Transport şirketimize teslim edeceğiz.”

Karaismailoğlu, TÜRASAŞ’ın yürüttüğü benzeri diğer projenin “Bakir Zürriyet 8 Silindirli 1.200 Dizel Motor” üretimi olduğunu açıkladı.

Türkiye’da bu özelliklerde önce evcil motosiklet olan projenin sektöre ve ülkenin gücüne alçak katacağını vurgulayan Karaismailoğlu, “Bu motorları kendimiz üretecek, eksantrik ülkelerden satın almak zorunda kalmayacağız. Milli ekonomimize eşsiz katkılar sunacak motorun montajı bitmeme ediyor.” ifadelerini kullandı.

TÜRASAŞ fabrikalarında hesaplı “Milli Elektrikli Şimendifer Seti Açacak Prototipi ve Seri Üretimi” projesine de değinen Karaismailoğlu, şu bilgileri verdi:

“Proje kapsamında saatte 160 kilometre hızında milli elektrikli şimendifer seti üretiminde 5 dil konfigürasyonlu evvel aracın üretimini tamamladık. Stator ve ateş parçası testleri birlikte biten projenin icazet süreçleri bitmeme ediyor. Bu yıl zarfında 3 katar seti ile 2023 ve 2024 yılları içre 19 şimendifer setini raylarda göreceğiz. TÜRASAŞ’taki çalışmalarımız şüphesiz bunlardan ibaret değil. Saatte 225 kilometre hızında elektrikli şimendifer seti dizayn projemiz da bilcümle hızıyla sürüyor. Tasarım çalışmalarımız bu sene tamamlanacak. TÜRASAŞ fabrikalarında tafsilatlı kalıp şimendifer ekipmanlarının yanında yörekent elektrikli tren setleri üstünde da icraat devam ediyor. Milli banliyö elektrikli tren seti projemize dahi 2021 yılında başladık. her bir dizimiz, 4 vasıtalı ve 1000 sâri kapasiteli tasarlandı. Bu setlerimizi evvel adına Gaziantep’te ‘Gaziray’ projemizde kullanacağız. Gaziray amacıyla her bir sıra 4 araçlı olacak şekilde 8 katar seti üretilecek.”

“Mecmu dünyada gürültülü getiren projelerimizi bir bir inşa ettik”

Nazır Adaletli Karaismailoğlu, YANLIŞSIZ Öğür hükümetleri yerine 2003’ten bugüne ulaştırma ve enfrastrüktür alanında verdikleri sözleri adına getirdiklerini belirtti.

Bu çalışmaların önemine meni eden Karaismailoğlu, “Demir yollarımızdaki çalışmalarımızın birlikte bazıları asrı aşan geçmişe eş, birlik dünyada curcunalı getiren projelerimizi bir bir inşa ettik. Böylelikle Türkiye, sahip olduğu mevki ve konjonktürün sağladığı avantajla, dünyanın bildirme büyük 10 ekonomisi arasına çalmak amacıyla mukteza kompetitif gücü elde etti. Asya ve Avrupa beyninde tecim yollarından ölçülü koridorda küresel bir lojistik süper ciddi olma iddiasına bu yatırımlarımız yardımıyla eş olduk.” dedi.

Karaismailoğlu, bu gücü başarıyla bitirdikleri ve hizmete aldıkları Marmaray, Avrasya Tüneli, İstanbul Havalimanı, Çetince Şehriyâr Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, 1915 Çanakkale Köprüsü, İstanbul- İzmir, Şimal Marmara ve Ankara- Niğde otoyolları, Ankara-Eskişehir-İstanbul çabuk katar hatları kabil mega erişim projeleri sebebiyle elde ettiklerini dile getirdi.

TCDD Transport SAVUŞMAK’nin, ihtiyacı olan cuşuhuruş itfa ve kurtarma vagonuyla bakım kalitesini henüz de yukarıya taşıdıklarını tabir fail Karaismailoğlu, şunları söyledi:

“Bugün teslimi gerçekleştirilen cuşiş sönüm ve istirdat vagonumuzun evcil ve milli imkanlarla üretildiğini alelhusus uyarmak istiyorum. Vagonumuzla, çipo yollarındaki petrol ve türevlerinin taşınması esnasında yaşanabilecek kazalarda, muhtemel raydan balkon, ateş, cereyan ve patlama kabilinden olaylardaki belkili kayıp ve zararları yer aza indirmeyi hedefliyoruz. Bu açıdan demir hat tünellerinde meydana gelebilecek kazalara müdahale imkanımız dahi artacak. Ateş söndürme ve istirdat vagonlarımızla vakit kaybetmeden demiryollarında değil, yağız eliyle ulaşamadığımız ve demir hat hattının geçtiği yerlerdeki orman yangınlarına dahi engelleme edebileceğiz. Ayrımsız yandan yangına müdahale edilirken, ayrımsız zamanda erbap olduğu kurtarma ekipmanlarıyla, kazaya laf vagon süresince mevcut angarya, yaya ve personel da emniyete alınacak.”

Karaismailoğlu, cuşiş itfa ve istirdat vagonunun, 72 tonluk su ve köpük karışımıyla ortalama 6 itfaiye aracının toplanmış kapasitesine sahip olduğunu, vagonun üzerindeki uzaktan kumandalı monitörlerle bulunduğu noktadan 100 metre ileriye su püskürtebildiğini anlattı.

söz konusu vagonun özlük enerjisini üretebildiğini tamlayan Karaismailoğlu, layenkati tamam operasyonlarda fariza alabilecek, çıpa yolları açısından çokça kebir olan bu vagonun üretiminde emeği geçenlere teşekkür etti.

“Demir yollarımızdaki yaya taşıma oranlarını da yüzdelik 6’nın üstüne çıkaracağız.”

Karaismailoğlu, çıpa yollarının bu topraklardaki muvasala ağında iktisadi, içtimai, tarihî ve kültürel öneme eş stratejik benzeri zerre olduğunu vurgulayarak şunları kaydetti:

” Cumhuriyet’in geçmiş yıllarından sonraları 2003 yılına kadar boşlama edilen çipo yollarını, hükümetlerimiz döneminde yeniden ayağa kaldırdık. Ülkemizin eriştirme ve bildirişim alanındaki imarı amacıyla harcadığımız toplanmış 1 trilyon 670 milyar liranın 382 bilyon lirasını demir yolları yatırımları için harcadık. Çipo yolları yatırımlarımızla ülkemizde 1,7 milyonluk istihdam etkisi oluşturduk. Pandeminin peşi sıra yük taşımalarımızı yüzdelik 10, arsıulusal nakliyat potansiyelimizi bile yüzde 24 artırdık. 2022’de sunma bir iki yüzde 6 artma hedefledik. Ensiz genelinde 4 bin 407 kilometresi acul tren, 314 kilometresi dahi konvansiyonel hat atılmak amacıyla hep 4 bin 721 kilometrelik başkaca imal çalışmalarımız tehlikeli şekilde sürüyor. Mevki genelinde 26 namına planladığımız geri hizmet merkezimizden 13’ünü hizmete açtık.”

AR-GE çalışmalarının devam ettiği yerli ve milli demir hat sanayisini günden güne geliştirdiklerini belirten Karaismailoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Çipo yollarının dara nakil oranını 2023’te yüzdelik 5’e çıkarmayı planlarken, 2035’te yüzde 20, 2053’te de yüzdelik 22 olmasını öngörüyoruz. Demir yollarımızdaki geçici transfer oranlarını birlikte yüzdelik 6’nın üzerine çıkaracağız. demir hat apışlık uzunluğumuzun birlikte 2035’te 23 bin 630 kilometre, 2053’te da 28 bin 600 kilometre olması için çalışıyoruz. Dünyanın eskimemiş erke trendlerine makul olarak demir yollarının bütün erke ihtiyacının yüzde 35’ini yenilenebilir erke kaynaklarından sağlayacağız. Çıpa yollarının şişman ailesi ile tam 165 yıldır ülkemizin yükünü taşımaktayız. Hükümetlerimiz dönemindeki eksiksiz yatırımlarımızla alay malay demir yolu hatlarıyla motor, lokomotif, vagon üretiminde da yerli ve millilik oranlarını artırıyoruz. Dışa bağımlılığı azaltıyor, milli ekonomimizi, milli bağımsızlığımızı henüz dahi aktif ve akva kılıyoruz.”

Vekil Karaismailoğlu ve protokol üyelerince kurdele kesilerek Cuşuhuruş Itfa ve Istirdat Treni hizmete makbuz. Treni incelemesinin peşi sıra lokomotifi kullanarak su püskürten Karaismailoğlu, işçilerle ışık çektirdi.

Törenin peşi sıra Valiliğe güzeşte Karaismailoğlu, Vali Erol Ayyıldız’dan ildeki yatırımlara ilgilendiren bilgelik aldı.Share: