Icra Vekili Gelgel: “Düzce genelinde acil yıkılacak ve ağırbaşlı hasarlı 71 çatı, 134 bağımsız milletvekili devir tayin edildi”

Düzce’nin Gölyaka ilçesinde yaşanan sarsıntı sonrasında ölçülü icraat için bilgiler veren Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Misyon Gurur, “Düzce genelinde evgin yıkılacak ve korkulu hasarlı 71 çatı, 134 özgür çağ tespit edildi. Bugüne büyüklüğünde yaptığımız hasar belirleme çalışmalarını E-Oran üzerinden hasartespit.gov.tr web adresinden vatandaşlarımız öğrenebilir. Birkaç hasarlı yahut hasarsız adına evleri belirleme edilen vatandaşlarımız evlerine girebilirler. Evlerinde ağır hasar olan vatandaşlarımız ise evlerine giremeyecekler, binaların katabolizma ve göç sürecini gelişigüzel yürüteceğiz” dedi.

Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Hedef Gelgel, 5,9 kadar depremin meydana geldiği Düzce genelinde hasar tespit çalışmalarının yüzdelik 70’e yakınının tamamlandığını aktardı. Düzce’da ivedili yıkılacak ve pahal hasarlı 71 çatı ve 134 hür bölümün belirleme edildiğini rapor fail Çalım, bölgedeki çalışmaların yekpare hızıyla sürdüğünü söyledi. Kurum ayrıca, İlk Evim projesi çerçevesinde şehre bin 100 basamak inşa edeceklerini üstelik belirtti. Bakan Çekicilik, “Düzce’üstelik vatandaşlarla alay malay seferberlik ruhuyla hareket ettik ve yapılması müstelzim tekmil çalışmaları sahada bilfiil tam mücahede arkadaşlarımızla gelişigüzel dokunaklı bire bir şekilde sürdürüyoruz. Vatandaşlarımızın sorunlarını koparmak amacıyla devletimizin tüm hava ve kuruluşlarıyla seferberlik ruhuyla akım etmektedir. Sahada bilfiil köy karye, mahalle mahalle gezdik. Vatandaşımızın hangi ihtiyacı varsa yerinde tespit ettik, çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Gölyaka merkezli yer sarsıntısı vesilesiyle hem Gölyakamızı, Çilimlimizi, Gümüşovamız ve Cumayerimiz depremden en çok etkilenen ilçeler ve Düzce dalan burada hasar gören tam mahallelerimizde tehlikeli hasarlı tespitlerimizi yaptık. Vatandaşlarımızın bu noktada hangi talebi varsa o gayretleri aceleci bire bir şekilde gidermenin içerisinde olduk. Ayrımsız taraftan geçici barınma ve azık ihtiyaçlarını giderirken farklı taraftan da hızlı şekilde hasar tayin çalışmalarımızı başlattık ve şuanda Bina İşleri Genel Müdürlüğümüz ile ilgilendiren kurumlarımızdan aldığımız desteklerle birlikte sahada 600’ü çok hasar tayin çalışması yürüten arkadaşımız var” diyerek konuştu.

“Ivedili yıkılacak ve vahim hasarlı 71 çatı”

Düzce genelinde yüzdelik 70’e mail hasar tayin çalışmasını tamamladıklarını belirten Kurum, “Şu an bakımından bize mevrut taleplerin balaban ayrımsız kısmını hallettik, tam hasar tespit çalışmalarına baktığımızda Düzce genelinde yüzdelik 70’e yakını işlenmiş oldu. Toplamda 4 bin 316 binada, 15 bin müstakil bölümde hasar belirleme çalışmaları yapılmış oldu. Bu çerçevede Gölyaka’de 2, merkezde 4 binamızı toplamda 6 binayı ivedili yıkılacak kendisine belirledik. Cumayeri’nde 7 bina 9 mutlak göz, Çilimli’da 5 çatı 9 bağımsız milletvekili sektör, Gölyaka’birlikte 23 çatı 42 mutlak devir, Gümüşova ilçemizde 9 yapı 16 müstakil kesim, merkezde ise yapı stokunun çarkıt olduğunu tayin ettiğimiz alanlarda da 21 çatı 31 müstakil çağ almak için Düzce genelinde acil yıkılacak ve ağır sıklet hasarlı 71 bina 134 müstakil kürsü tayin edildi. Bu tespitlerle birlikte icar, yük üzere yardımları üstelik vatandaşlarımıza veriyoruz. Vatandaşlarımızı emniyetli alanlara yürütmek kanalıyla acil yıkılacak binalarda koordinasyonu yürüteceğiz” şeklinde konuştu.

“Vatandaşlar E-Oran üzerinden hasar tayin çalışmalarını görebilecek”

Murat Gurur, “Benzeri taraftan Düzceli vatandaşlarımıza teşekkür girmek istiyorum kâffesi oldukça bilinçliler, yer sarsıntısı öncesi ve sonrasında eksiksiz yapılacakları adına getiriyorlar. Hasar tespit noktasında dahi vatandaşlarımızın beklentisi vardır, bugüne büyüklüğünde yaptığımız hasar belirleme çalışmalarını E-Ululuk üzerinden hasartespit.gov.tr web adresinden vatandaşlarımız öğrenebilir. Birkaç hasarlı yahut hasarsız adına evleri tespit edilen vatandaşlarımız evlerine girebilirler. Evlerinde ağır hasar olan vatandaşlarımız ise evlerine giremeyecekler, binaların yıkım ve huruç sürecini birlikte yürüteceğiz. Aynı taraftan hasar tespit çalışmaları yaparken gayrı taraftan altyapı hasarlarını izale içerisindeyiz. Belediyemiz ve iller bankamızın destekleriyle bu hasarları üstelik gideriyoruz. Şu zaman şehrimizin içme suyu ulaşmayan tek bölgesi bulunmuyor” ifadelerini kullandı.

“10 milyon liralık kök”

Esbak afetlerde olduğu üzere sahada, vatandaşın beraberinde olduklarını nâkil Hava, “Antrparantez depremden etkilenen bölgelerimizin altyapı çalışmalarını yok etmek amacıyla İller Bankası Umumi Müdürlüğümüz vasıtasıyla şu an üzere 10 milyon teklik cins belediyelerimize aktarıldı. Burada daha esbak afetlerde olduğu gibi Cumhurbaşkanımızın entelekt takibiyle İzmir’üstelik, Elazığ’daki depremde; Kastamonu’da, Sinop’ta ve Bartın’daki selde; Antalya ve Muğla’daki yangınlarda afetin önceki anından itibaren milletimizin yanında olduk. Zaman bile bir esbak afetlerde olduğu gibi sahadayız, vatandaşlarımızın yanındayız. Henüz ilk açıkladığımız toplumsal bölük projemiz çerçevesindeki evlere ilaveten bati hasarlı ve müstacel yıkılacak binalarımız amacıyla dayanç artı 3 moskof merkezde geçmeyen projelerimizi arkadaşlarımız hazırladılar. Elhak kâin sosyal hane projelerine arttırma edeceğiz bu projemizi. Yeryüzü kısa sürede bu binalarımızın inşasını yaparak vatandaşlarımıza teyit edeceğiz. Köylerimizdeki evlere dahi biricik bükülmüş yeniden inşasını yapıyor olacağız. Biz hezel verdiğimiz hep işleri yaptığımız kabil afet konutlarını dahi arz bodur sürede yapacağız” dedi.

“İlk Evim projesi çerçevesinde Düzce’ye bin 100 hane”

Kentsel dönüşümün öneminden birlikte bahseden Bakan Misyon Hava, “Bu afat, depremler bize ayrımsız taraftan kentsel dönüşümün hangi kadar makro olduğunu tıpkı kez henüz gösteriyor. Bugüne kadar Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 3.2 milyon konutun dönüşümünü tamamladık. Şu anda, 250 bin konutumuzun dönüşümüne devam ediyoruz. Ayrıca Marmara ve Düzce depreminden sonra uygulamaya geçen çatı denetim sistemiyle, meclisimizin yaptığı kanuni değişiklikler ve yönetmeliklerin dahi sebebiyle bugüne kadar 6.6 milyon eş ve hisse senedi yerinin denetimini tamamladık. 24 milyon vatandaşımızın depreme dayanabilen konutlarda yaşamasını sağladık. Düzce’mizde 6 bin 728 konutun yapımını tamamladık. Vatandaşlarımız bu konutlarda oturuyorlar ve bu depremde birlikte rastgele hasarla karşılaşmadık. Esasen İlk Evim projemiz çerçevesinde şehrimize bin 100 basamak inşa edeceğiz. Bunlardan depremin şekil üssü olan Gölyaka ve farklı ilçelerimize birlikte yapmaya bitmeme edeceğiz. Yer Sarsıntısı siyaset üstü bir maslahat, milli asayiş meselesi bu manada bile tamam vatandaşlarımız çağrımız; kentsel dönüşümle alakadar uray ve bakanlığımızla her kalem projeyi düzenlemek kanalıyla kentsel dönüşüm seferberliğine ulama sunmalarını bekliyoruz. Yaralanan vatandaşlarımızdan sanırım 5 tanesi hastanede onlara ivedi şifalar diliyorum” diye niteleyerek konuştu. – DÜZCE

Share: