Icra Vekili Ersoy: Öncelikli misyon maksimal sayıda insanımızı hars ve sanatla buluşturmak

Vekil Ersoy: Öncelikli meram maksimal sayıda insanımızı ekin ve sanatla buluşturmak

KÜLTÜR ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye Hars Yolu Festivalleri’nin maliyetine ilişkin, “Burada maliyet odaklı çalışmıyoruz düpedüz. Bizim rüçhan hedefimiz azami sayıda insanımızı firez ve sanatla buluşturmak. Kök sıkıntımız yok. Biliyorsunuz; Turizm Bakanlığı, turizmden de çokça yavaş dirimlik elde ediyor. Turizmden elde ettiğimiz gelirin benzeri kısmını çokça rahat tıpkı şekilde kullanabiliyoruz” dedi.

Ekin ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 1 Ekim’dahi başlayacak ‘Hükûmet Merkezi Ekin Yolu Festivali’ne ait Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) Cezire Ankara’üstelik düzenlenen tanıtım programına katıldı. Bu sene Türkiye Kültür Yolu Festivalleri kapsamında planlı etkinliklere değinen Ersoy, “Türkiye Hars Yolu Festivallerimiz dahilinde bu sene 5 ilimizde şakkadak; çokça elan kapsayıcı, haddinden fazla elan vâsi etkinliklerimizle vatandaşlarımıza misilsiz tıpkı hars konuşma deneyimi yaşatıyoruz. Çanakkale’bile 16-25 Ilkgüz beyninde düzenlediğimiz Troya Kültür Yolu Festivalimizi başarıyla tamamladık, Konya Gizemci Enstrüman Festivalimiz birlikte 22 Eylül’de başladı, 30 Eylül’e kadar bitmeme edecek” diyerek konuştu.

‘GASTRONOMİ ZENGİNLİĞİMİZİ DAHI ORTAYA KOYACAĞIZ’Nazır Ersoy, arsıulusal lokanta kıymetlendirme sistemi ‘Michelin Rehberi’nin İstanbul’a hususi hazırladığı seçki üzerine, “bu arada tıpkı bellik açarak ikna etmek isterim kim Michelin Rehberi’nin İstanbul’a hususi yerine hazırladığı antoloji da İstanbul’daki festivalimizin sürdüğü tarihte, yani 11 Teşrinievvel’de törenle açıklanacak. Sonuçları bizler dahi heyecanla bekliyoruz. Bu yılki festivallerde, gastronomi alanında de değişik etkinliklerle ülkemizin bu konudaki zenginliğini ortaya koyacağız” ifadelerini kullandı.’5 BİNE YAKIN SANATÇI KAYRAN ALACAK’Icra Vekili Ersoy, Hükûmet Merkezi Firez Yolu Festivali’nin ise Budun ve çevresinde gerçekleşeceğine belen ederek şöyle konuştu: “Payitaht Hars Yolu Festivalimiz, Ankara kadar esaslı benzeri geçmişe sahip olan Budun semti ve çevresindeki tarihi ve kültürel mekanları içine düz 4,7 kilometrelik benzeri güzergah üzerindeki 70 değişik noktada gerçekleşecek. Festival, 500’den çok etkinlikle Ankaralıları ve çevre illerdeki sanatseverleri, 5 bine andıran sanatçı ile buluşturacak. Başkentin ekin ve konuşma adası CSO Ada Ankara, Süper Star Ajda Pekkan’dan dünyaca adlı felek sanatçı Yusuf İslam’a, Fado şarkılarını tamam dünyaya ulaştıran Mariza’dan Emel Sayın’a büyüklüğünde birbirinden değerli sanatçıların konserine karı sahipliği yapacak. CSO ve Kerem Çoksesli Korosu, Alman maestro Carl Orff’un ölümsüz eseri ‘Carmina Burana’ konseriyle sanatseverlerle buluşacak. Festival bünyesinde Ankara’nın başkent oluşunun 99’uncu yılı, bin seğmenin katılımıyla gerçekleşecek seğmen alayı ile kutlanacak.”‘HEDEFİMİZ, FESTİVALLERİ YAYGINLAŞTIRMAK’Festivallerin kapsamının genişleyeceğine üstelik değinen Ersoy, “Beyoğlu ve Hükûmet Merkezi Ekin Yolu Festivallerimiz sürerken, bu coşkuya 8-16 Teşrinievvel arasında Diyarbakır birlikte katılacak. Diyarbakır Uğur Hars Yolu Festivali, 2 binden aşkın sanatçının katılımıyla, 500’den fazla etkinliğe ev sahipliği yapacak. Bu çevirici ile şimdiden müjdesini yüklemek isterim ki ati sene mart ayında, İzmir’üstelik bulunan tarihi Alsancak Inhisar Fabrikası’nı tıpkısı hars ve konuşma kompleksine dönüştürmüş kendisine hizmete açacak ve arkası sıra dahi april ayında festivallerimizin kapsamına İzmir’imizi bile ekleyeceğiz. Ayrıca Adana Portakal Çiçeği Karnavalı’nı ve Gaziantep Gastronomi Festivali’ni üstelik yine Türkiye Ekin Yolu Festivalleri kapsamına alacağız. Bunları eklediğimiz ant 8 şehre kazanmış olacağız önümüzdeki sene; amma 1, 2 şehir daha ekleyeceğiz. Önümüzdeki sene hedefimiz 10 site olacak. Hedefimiz bu, ülkemizdeki temas vatandaşımızın hars zenginliklerine erişmesi amacıyla çalışıyoruz. Hedefimiz, festivallerimizi herkese ulaşacak şekilde yaygınlaştırmak. Festivallerimiz kapsamında ücretli etkinliklerimiz dahi var; amma etkinliklerin çoğu ağız ağıza ücretsiz ve halka belirgin” dedi.’KAYNAK SIKINTIMIZ YOK’

Bakan Ersoy, festivallerin maliyeti hakkında şu değerlendirmede bulundu: “Burada maliyet odaklı çalışmıyoruz düpedüz. Bizim öncelikli hedefimiz maksimum sayıda insanımızı ekin ve sanatla buluşturmak. Ana sıkıntımız namevcut. Biliyorsunuz, Turizm Bakanlığı turizmden de çok alçak dirimlik elde ediyor. Turizmden elde ettiğimiz gelirin bir kısmını haddinden fazla bayındır benzeri şekilde kullanabiliyoruz. Kültür ve sanatta markalaştığınız ahit turizm açısından rakiplerinizle zait şekilde ayrışıyorsunuz. Firez ve müzakere etkinlikleriniz sizin turizminizi de hava noktası haline getiriyor. Onlar sizi markalaştırıyor, siz markalaştıkça de henüz çok turizm geliri elde ediyorsunuz.”Avrupa’daki doğal gaz sorununun Türkiye’ye gelen turist sayısına sıkıntı yazar etmeyeceği sorusuna ise Icra Vekili Ersoy, “Bunlar magazin haberleri. Bizim amacıyla majör olan; siz seyyah örtmek istiyorsanız 2 modül sırrı var bunun. Bire Bir tanesi; çokça kırıcı lansman yapacaksınız, 2’ncisi gelen turiste haddinden fazla bereketli hizmet yüklemek. Bu ikisini gerçekleştirdiğiniz sürece gelen seyyar temas güzeşte yıl artar” diyerek konuştu.Zalim ifa sistemi ‘Mir’ hakkında ilgili celal kurumlarının çalıştığını belirten Ersoy, Acımasız turistin nakit getirme üstüne benzeri sıkıntısı olmadığını, Acımasız turistin nakit harcama bile yapabildiğini tabir etti. Turizm verileri için ise Ersoy, “Daha geçmiş 42 milyon olan seyyah sayımızı 47 milyon yerine düzeltilmiş ettik. Şu an rezervasyonlarımız çokça iyi gidiyor. İnşallah bu hedefi de sene sonuna makul yukarı akilane düzeltilmiş edeceğimizi düşünüyorum” görüşlerini paylaştı.

Share: