İçişleri Bakanı Soylu, Trabzon’da konuştu Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, “Bugün talimat alan tıpkı Türkiye yok. Esas muhalefetin, 6’lı masanın ve o ittifakın karıştırdığı bu. Bugün acun politikasında, dünya siyasetinde etkisini ortaya koyan, sözünü ortaya koyan ayrımsız Türkiye var.” dedi.

Aristokrat, SELIM Parti Ortahisar İlçe Başkanlığı binasının açılışında, DOĞRU Öğür iktidarı döneminde yapılan hizmetleri anlatarak, millete hizmet için kesintisiz çalışmaya devam ettiklerini söyledi.

Nereden gelirse gelsin ülkeye oyun kurmaya çalışanlara imkan vermediklerini belirten Soylu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a gelişigüzel zaman bindi veren millete teşekkürname etti.

Soylu, terörle mücadeleye içeride ve dışarıda ilgili kurumlarca bitmeme edildiğini, milletin ortaya koyduğu iradenin bugünün sonucunu oluşturduğunu aktardı.

Eren Bülbül ve Astsubay Ferhat Gedik’in teröristler eliyle şehit edildiği haset, bugün kadar hatırladığını belirten Soylu, şöyle bitmeme etti:

“Giresun’dan Trabzon’a kadar, Gümüşhane’ye büyüklüğünde teröristler neymiş her an gelecekmiş üzere anlaşmazlık ve hastalık oluşturmaya çalıştılar. Buradan size hatim veriyorum, tekmilim şudur, Karadeniz zaman aynı biricik terörist namevcut ve tertemiz Cenabıhak’ın izniyle. Tekmilimiz şudur, Türkiye’nin sunu baskı terörle savaş coğrafyası olan Mersin’den Hatay’a, Antep’ten Maraş’a, Amanoslar’dan Adıyaman’a olan… Amanoslar’bile Tanrı’a hamdolsun benzeri biricik yıldırıcı bulunmayan, Amanoslar tertemiz.”

Erzurum, Bingöl, Muş, Elazığ, Kars Çömçe-Madur, Tendürek Dağı’nın da arak temiz olduğunu dile getiren Soylu, “Esasen size mezuniyet veriyorum, Cenabıhak müsaade verecek, Cumhuriyet’in birinci asrında yani Cumhuriyet’in 100. yılında, 29 Ilk Teşrin 2023’te Tanrı’ın izniyle Cudi arı sili olacak, Gabar tertemiz olacak ve bu ülkede benzeri bir tane terörist kalmayacak.” dedi.

Aristokrat, Türkiye’nin terörle mücadelesini anlatarak, defans sanayisinde sonuç yıllarda yaşanan gelişmelerin bu mücadeledeki önemine dikkati çekti.

Türkiye’üstelik önceki yıllarda iktisat, afiyet ve muvasala gibi bir nice alanda yaşanan sıkıntıları sıralayan Soylu, son yıllarda hareket, başat, cuşiş gibi çokça sayıda afet meydana gelmesine rağmen benzeri tek insana ‘Nerede bu izzet?’ dedirtmediklerini vurguladı.

Gelecek nesillere altyapısı yapılmış bir Türkiye bırakacaklarını tamlayan Soylu, inşa edilen barajlardan spor tesislerine kadar mütenevvi sektörlerde yapılan yatırımları hatırlattı.

Soylu, “Bize boynu büküklük yakışmaz.” ifadesini kullanarak, “Tığ elden kendimize değil, etrafımızdaki coğrafyaya ilişik ve dünyaya ilişik sözü olan tıpkı milletiz.” diye konuştu.

Cumhur Reisi Erdoğan’ın, MHP Genel Başkanı Celal Bahçeli ve BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ile Türkiye’nin ayrımsız henüz sakat Türkiye haline düşmesine müsaade belirtmek amacıyla Cumhur İttifakı olarak büyük aynı savaşım ortaya koyduğunu dile getiren Soylu, nazik ve hareketli bir Türkiye üzere, 21. yüzyıla damga vurabilmek için koca aynı savaş verildiğini aktardı.

Soylu, “Zaman komut alan tıpkısı Türkiye bulunmayan. Ana muhalefetin, 6’lı masanın ve o ittifakın karıştırdığı bu. Bugün dünya politikasında, acun siyasetinde etkisini ortaya koyan, sözünü ortaya koyan aynı Türkiye var.” dedi.

“Benim Amerika’da tek malım var, o üstelik FETÖ”

Vekil Aristokrat, konuşmasına şöyle bitmeme etti:

“Eğer zaman Arnavutluk’ta FETÖ okulları kapatılıyorsa, dünyanın birçok ülkesinde FETÖ okulları kapatılıyorsa, Türkiye’den FETÖ silinip atılmışsa tabii kim bu konudaki hassasiyetimiz sonuna büyüklüğünde devam edecek, hiç kimseye tıpkı fırsat vermeyeceğiz. Sanki? Amerika’ya gidecekmişim de iki öğün beni ‘istenmeyen adam’ ilan etmiş Amerika. yoğun iki öğün. Sanki? Amerika’da mallarım varmış birlikte onlara de halk koyacakmış. Benim Amerika’üstelik tek malım var, o bile FETÖ.”

Coğrafyadaki huzurun önemine belen eden Aristokrat, “Hemen Diyarbakır’ın huzuru bize yetmiyor, yalnız Mardin’in huzuru bize yetmiyor, Cizre’nin huzuru bize yetmiyor. Hangi devir tığ Bağdat’ı huzurlu arkaç getirirsek, hangi devir Şam’ı rahat hale getirirsek, ne ahit Filistin’den Yemen’e kadar bilcümle coğrafyayı rahat hale getirirsek aha o ahit bu Anadolu’nun hakkını vermiş oluruz. 2023’ün tarifi budur, 2053’ün tarifi budur, 2071’in tarifi budur. Biz buna inandık.” diye niteleyerek konuştu.

Soylu, Cumhur İttifakı’nın bire bir siyasal iktidarı sarmak amacıyla kurulmadığına bel ederek, şunları kaydetti:

“Topluluk İttifakı’nın tarifi bugüne sığmaz. Cumhur İttifakı’nın tarifi Öğretmen Ahmet Yesevilerden İmam-ı Gazzali’ye kadar, Topluluk İttifakı’nın tarifi Hacı Bektaş-ı Veli’den Hacı Bayram’a büyüklüğünde, Halk İttifakı’nın tarifi Veysel Karani’den bu coğrafyaya mevrut Eyüp Melik Hazretleri’hangi kadar, Piri Reis’e kadar. Topluluk İttifakı’nın tarihi Selçuklu’dur. Cumhur İttifakı’nın tarihi Osmanlı’dır, bizim medeniyetimizdir, inancımızdır, kardeşliğimizdir. Tayyip Erdoğan ile Fehamet Bahçeli anca bire bir şeyin altına imza attılar kim bu iktidardan bundan sonra, gelecek nesillere bu coğrafyayı ve dünyayı yönetim edecek yüce ayrımsız mirası bırakıyorlar. Buna inancınız bilcümle olsun.”

“Tığ geleceğimizi Amerika’bile, Avrupa’üstelik aramıyoruz.” ifadesini kullanan Aristokrat, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tığ geleceğimizi Anadolu coğrafyasının gücünde, kuvvetinde, kudretinde, imanında, seciyesinde, ahlakında, birliğinde ve beraberliğinde arıyoruz. Bu yol-ı müstakimdir, bundan ayrılmayın. 2023 Türkiye’nin bağımsızlıdır, özgürlüğüdür. 2023’ten sonraları Cumhuriyet’in ikinci asrına bu birliktelik balaban benzeri kaşe vuracak. Bizi herhangi bir yerden bekliyorlar, tıpkı kardeşiniz yerine söylüyorum, bize seçme yerden dua ediyorlar, ümit ediyorlar.”

Türkiye’dahi Halk İttifakı’nın yapacağı haddinden fazla iş olduğunu anlatan Soylu, “Bu nazik milletin, şerif milletin yapacağı çokça hareket var. Bu ülkede DOĞRU Tümen’nin yapacağı haddinden fazla hisse senedi var. Türkiye’nin dünyada yapacağı çokça hisse senedi var. Recep Tayyip Erdoğan’ın yapacağı çok iş var. Tanrı bizi size utangaç etmesin.” dedi.

Nazır Aristokrat, Ortahisar ilçesinde yapımı tamamlanan yeni Trabzon Güvenlik Müdürlüğü binasındaki incelemeleri sırasında da yeni bakım binasının, kentin huzuruna ve güvenine bakım noktasında güvenlik mensuplarının gayretlerine katkı sağlayacağına inandığını söyledi.

Teşkilat mensuplarının kazasız, belasız günlerde hizmet etmelerini dileyen Aristokrat, “Buradaki ve Türkiye’deki kamu polis arkadaşlarımı Cenabıhak koruma etsin, korusun, ayaklarına taş değdirmesin. Zaman Türkiye’da, ülkemin her tarafında güvenlik açısından bile erinç açısından birlikte cüret açısından dahi şükürler olsun kim istediğimiz, aradığımız yasakçı oluşmuş durumda amma bu mesleğin en şişman zafiyeti rutin ve rehavettir. Rutin ve rehavete düştüğümüz andan itibaren karşımızdakiler serian tahkimatlarını gerçekleştirirler. Onlara bu hakkı yontmak geçişsiz.” ifadelerini kullandı.

Aristokrat, Akyazı mevkisindeki Trabzon Bala Gidiş Geliş Yetişek Parkı’nı konuşma etti, restorasyonu tamamlanan tarihi Vilayet binasının birlikte açılışını gerçekleştirdi.

Share: