İBB Başkanı İmamoğlu’nun, YSK üyelerine hakaret ettiği gerekçesiyle yargılanmasına bitmeme edildi

İstanbul Büyükşehir Uray (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, 2019’bile yaptığı matbuat açıklamasında, Faziletkâr Seçim Kurulu (YSK) üyelerine taşlama ettiği gerekçesiyle yargılanmasına devam edildi.

Anadolu 7. Esas Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya maznun Ekrem İmamoğlu’nun avukatı Kemal Çelik katıldı. Duruşmaya, CHP kadro başkanvekilleri Açık Deniz Altay ve Mutlak Hususi, milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu ve Gürsel Tekin, Canan Kaftancıoğlu ile haddinden fazla sayıda partili dahi seyirci namına geldi.

Sanık avukatı Çelik, mahkemeye bildirdikleri tanıkların tamamının tıpkısı anda dinlenmesi ve oturum arası dosyaya sundukları İmamoğlu ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun konuşmalarının meydan aldığı DVD’nin çözümlenmesini istedi.

Duruşma savcısı, maznun avukatının talebini mahkemenin takdirine bıraktı.

Sanık avukatının taleplerini kabul fail murafaa, dosya içerisindeki DVD kayıtlarının incelenmesi üzere bilirkişiye gönderilmesine hükmetti.

Duruşma, 11 Son Teşrin’a ertelendi.

İddianameden

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, YSK Başkanlığı aracılığıyla yapılan yansıtma dilekçesinde, 31 Mart 2019’de gerçekleştirilen İBB Başkanlığı seçiminin 6 Mayıs’ta tahrip edildiği, yenilenen seçimde Şehremini olarak seçilen Ekrem İmamoğlu’nun 4 Teşrinisani 2019’daki basın açıklamasında kurul üyelerine taşlama içeren beyanda bulunduğu belirtiliyor.

İddianamede, İBB Başkanlığı seçiminin 6 Mayıs 2019’üstelik YKS tarafından fesih edildiği nazara alındığında, söylemin kamu görevlisi olan ve asamble halinde çalışan mağdurlara müteveccih olduğu hususunda tereddüt bulunmadığı kaydedilerek, “Her hangi kadar şüphelinin suç tarihi itibarıyla İBB Başkanı kendisine görevini yapmakta olduğu görülse de soruşturma konusu eylemin şüphelinin şahsi suçu olarak değerlendirilmesinde yetersizlik bulunmaktadır.” ifadesi düz alıyor.

Bu kanaatin erdemli yargı içtihatlarıyla birlikte desteklendiği dökme iddianamede, toplanan deliller ve kül dosya kapsamına bakarak Ekrem İmamoğlu’nun konusunda atılmış suçu işlediği ve amme davası açılması amacıyla müstelzim tam kuruntu seviyesine ulaşıldığı anlatılıyor.

İddianamede, bu kapsamda Ekrem İmamoğlu’nun o aktarılma YSK Başkanı olan Sadi Atılganlık ile 10 YSK üyesine yönelik müteselsil şekilde “kurul halinde müteharrik kamu görevlilerine cebin görevlerinden etraf aşikâre taşlama” suçundan 1 sene 3 kamer 15 günden 4 sene 1 ayak tabanı kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.Share: