Hususi özürlü bakım merkezinde zedelenmek ve incitici muamele iddiası

Eskişehir’dahi özel tıpkı bakım merkezinde engellinin zedelenmek edilmesi ve elem muameleye uğraması iddiası ile aralarında hava sahibi, müdürü ve personelinin birlikte bulunduğu 22 dirilik, ‘şuurlu taksirle yaralanmaya neden olma’ suçundan yargılanıyor. Ailenin avukatı Özgecan Sırma ülkü sürecine ilişik, “Biz son rütbe ısrarlı aynı şekilde cezalandırma talep ediyoruz ve strateji ediyoruz. Ailenin yaşadığı incitici tek şekilde dinmeyecek. Koca olan eksantrik ailelerin canı yanmasın ve süreç makul takip edilsin” dedi.
Sakarya’de ateş parçası Mevsuk Serdaroğlu (50), yüzdelik 78’lik zihnî engel durumu nedeniyle elan dolgunca şartlarda bakılması amacıyla ailesi yoluyla 2017’nin Ağustos ayında Eskişehir’deki hususi bire bir bakım merkezine yerleştirildi. İddiaya göre, Serdaroğlu burada kaldığı tahminî 8 mahiye süre içerisinde kademe personeli aracılığıyla darp edildi ve ızdırap muameleye maruz kaldı. Ailesi 2018’in Nisan ayında Serdaroğlu’nu bakımevinde görüşme ettiğinde, tekerlekli sandalye üzerinde ve vücudunda morluklar olduğunu gördü. Kurumdaki görevlilere durumu soran eş Serdaroğlu’nun yataktan düştüğü yanıtını aldı. Durumdan şüphelenen ocak, Serdaroğlu’nun hastaneye irsal edilmesini sağladı.
Kamera kayıtları incelendi
Konuyla ilgilendiren ailenin bakım merkezi hakkındaki keder ilişki ve darp iddiasıyla şikayeti konusunda Eskişehir Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca anket başlatıldı. Soruşturma çerçevesinde hizmet merkezindeki 26 April 2018 tarihli asayiş kamerası kayıtları incelendi. Kayıtlarda; Sadık Serdaroğlu’nun saat 13.37’ye büyüklüğünde yegâne başına yardım almaksızın yürüyebildiği ancak akak odasına girerek yaklaşık 1 saat sonra çıkıp yürümeye çalıştığı sırada zorlandığı ve aynı çağ içerisinde yürümekte zorlandığı anlaşıldı. Antrparantez arada güzeşte süre süresince 4 kademe personelinin odaya girip çıktıkları ve aralarında konuştukları gözlemlendi. Mavera yandan, müşteri kayıtlarına Serdaroğlu’nun olayın gerçekleştiği saat sonrasında 2 falcı personel tarafından kollarından ve bacaklarından tutulup taşındığı da yansıdı. Durumun çalışanlarca gözlemlenmesine karşın Serdaroğlu’nun keyif durumuna ilişik merkezde tutulan dosyasına ilk defa olaydan 10 aktarılma sonradan vücudundaki morlukların tespiti yapıldı. Serdaroğlu, tespitin yapılmasından 2 aktarılma sonradan Eskişehir Yunus Emre Ihtişam Hastanesine atıf edildi. Burada mağdur, duraç kırığı olduğu belirleme edilmesi üstüne otama altına alındı. Doğruca Serdaroğlu, 2020 yılında 50 yaşındayken hastanede hayatını kaybetti.
Hava sahibi birincil, başöğretmen ise tali kusurlu bulundu
Soruşturmanın tamamlanmasının arkası sıra olaya ilgilendiren hazırlanan iddianame, Eskişehir 7. Esas Ukubet Mahkemesince kabul edildi. İddianamede, 26 April 2018 tarihinde mağdurun odada bir tane başına bulunduğu esnada düşerek ‘basit tıbbi müdahaleyle giderilemeyecek ve kemik kırığının hayati fonksiyonu kısık derecede etkileyecek’ nitelikte yaralandığı fakat durumun mağdurun dosyasına 10 aktarılma sonradan işlendiği düz aldı. Antrparantez dosyanın ayıp değerlendirmesine ilgilendiren bilirkişi tarafından yapılan değerlendirmede hususi bakım merkezi sahibi Selahattin Serhat D.’nin yüzdelik 65 asli, alım müdürü Yağmur T. ise yüzdelik 35 sekunder kusurlu bulundu.
“Doktor kırığın faaliyetler tarihinden 15-20 dönem öncesine dayandığını söyledi”
Mağdur Güzel Serdaroğlu’nun babası Ömer Serdaroğlu, olaydan sonradan oğlunun engel durumunun yüzde 90’a çıktığını belirtti. Baba Serdaroğlu anket aşamasındaki beyanında, “24 Nisan 2018 günü ayrıksı oğlum Eli Açık beni aradı. Akıllıca’in tekerli sandalyede oturur vaziyette ve yürüyemediğini söyledi. Bunun üstüne gurur müdürünü arayarak durumunu sordum. Alım müdürü telefonda Sahih’in her keyif sorununun bulunmadığını, merdivenlerden inerken zorlanmaması üzere tekerlekli sandalyeye oturttuklarını ve bu sebeple tekerlekli sandalyeyle indirdiklerini söyledi. Başka oğullarımla gelişigüzel 8 Mayıs 2018 günü Seyitgazi’ye gezmek için anlaştık. 1 ahit ilk çalım müdürü beni aradı. Muhik’in ayaklarında ordubozan problemi olduğu için yürüyemediğini, bu sebeple hastaneye sevk edeceklerini söylediğini, henüz başlangıçta kendisinin Dosdoğru’in ordubozan problemi olduğundan periferi bu durumu müdüre söylediğini, bu yüzden eczacı olan oğlumun araması üzerine, oğlum olaydan şüphelenmiş ve görüşmeyi anahtar altına almış. Doktorla görüştüğümüzde kırığın cerrahi müdahale tarihinden 15-20 periyot öncesine dayandığını ve bu kırıkların zedelenmek neticesinde olup olamayacağı karşı düşünce veremeyeceğini söyledi. Oğlumun düşmesinde ayıp ve ihmali olan ya bile oğlumu çarpma fail şahıs veya kurumdan şikayetçiyim” ifadelerini kullandı.
22 sanık için 3 aydan 1’er yıla kadar mahbes talebi
Eskişehir 7. Esas Ukubet Mahkemesine açılan davada; aralarında çekicilik sahibi, hava müdürü, sağlık personeli ve bakıcıların üstelik bulunduğu Selahattin Serhat D., Baran T., Aysun Y., Ayşe G., Bedia K., Damla K., Sakıncasız D., Esma U., Fatmagül U., Fikriye O., Gizem Ç., Hamide B., Havva Ç., İrem Ç., Merve Ç., Sair E., Rabia K., Seferihan Y., Soner G., Tuğçe Y., Ummahan Cansu E. ve Yusuf G. görünmek amacıyla toplamda 22 sanığın ‘taksirle yaralanmaya neden olma’ suçundan 3 aydan 1’er yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep edildi. Antrparantez taksirle yaralanmaya bozukluk olma eyleminin mağdurun vücudunda mızrap kırılmasına ve duyularından yahut organlarından birinin işlevinin sonsuz zayıflamasın etmen olması gerekçesiyle sanıklar hakkında verilecek cezanın 2 sefer nısıf oranında, eylemin şuurlu taksirle meydana geldiği gerekçesiyle üstelik üçte dangadak yarısına kadar artırılması istendi.
“Yüce olan ayrıksı ailelerin canı yanmasını ve proses akıllıcasına izleme edilsin”
Olaya ilişik Eskişehir 7. Esas Ceza Mahkemesi’nde 22 sanığın yargılanması devam ederken, proses üzerine konuşan ailenin Avukatı Özgecan Sırma yargılamanın 2 yıldır bitmeme ettiğini belirterek, “Ev Bakanlığının özürlü bireylere müteveccih hizmet veren kurumlara ilgilendiren tıpkısı yönetmeliği var. Orada 37’nci maddede kişilerin ne bitirme, görev ve sorumluluklarla merbut olduğu örtüsüz yazıyor. Nedeniyle burada çetin ihmal söz konusu. Yani hem suçu işleyenler var, hem da göz yumanlar var. Zımnında bizim dosyamızın aslında 2018’den bu yana bitmeme etmesi ve bu kadar uzamasının sebeplerinden biri üstelik onlarca maznun var. Biz çokça dokunaklı bir ihmal, meram görüyoruz. Biz yer çokça şunu iptila ediyoruz: ya ailesi olmasaydı yahut ailesi müzakere edecek imkanı bulup dahi tekerlekli sandalyede görmeseydi. Örtbas olup gidecekti. Hakeza ihtimal bilmediğimiz onlarca veya çok henüz fazla hayat var. Bilemiyoruz çünkü, aileler her ant yanlarında olamıyor, bakımları az çok ağırlık. Dokunaklı bile masraflar, nukut ödeniyor. Biz serencam basamak ısrarlı tıpkı şekilde cezalandırma irade ediyoruz ve izlem ediyoruz. Ailenin yaşadığı biberli tek şekilde dinmeyecek. Mefret olan eksantrik ailelerin canı yanmasın ve proses akla yatkın strateji edilsin. Bu anlamda Eskişehir’de usa vurma çok okkalı ve aklık tıpkı şekilde işliyor. Biz kararı bekliyoruz” dedi. – ESKİŞEHİR

Share: