“Hususi hastalara” genel duyum yitimi altında diş tedavi hizmeti veriliyor

Yozgat’ta otizmli ve down sendromlu üzere özel gereksinimli hastalar ilkin tevessül etmek amacıyla dişle ilgilendiren müdahalelerde taharri edilemeyenlerin tedavileri Sorgun Munsap ve Diş Sağlı Merkezi ile Sorgun Fehamet Hastanesi hareket birliğinde gönüllü doktorlar eliyle umumi anestezi altında yapılıyor.

Sorgun Dudak ve Diş Sağlığı Merkezinde vazifeli diş hekimleri, umumi duyum yitimi altında engelleme müstelzim hastalara apayrı illere irsal edilmeden durumunda esenlik hizmeti sunmak amacıyla Sorgun Çap Hastanesi ile iş birliği yaptı.

Her pazartesi Munsap ve Diş Sağlığı Merkezinden kıvrak üniteleriyle Sorgun Büyüklük Hastanesine gelen hekimler, kendilerine tahsis edilen ameliyathanede duyum yitimi uzmanı gözetiminde hastaların diş çekimi, dolgu, yazı kabil tedavilerini yapıyor.

Sorgun Uç ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Babür Cevheroğlu, AA muhabirine, down sendromu, otizmli, ruhsal budaklı ve hekim korkusu olan mefret ve bala hastaların diş tedavilerini alışılagelen poliklinik şartlarında yapmanın çok tahakküm olduğunu söyledi.

Cevheroğlu, bu çeşit hastaların diş tedavileri amacıyla Sorgun Celal Hastanesi ile protokol yaptıklarını belirterek, “Mehabet Hastanesinde pazartesi günleri bize ayrılan ameliyathanede genel anestezi altında diş çekimi, dolgu, kanal tedavisi hizmeti vermekteyiz.” dedi.

Sorgun Çap Hastanesi Başhekimi Ümit Öztürk de hastaların hizmetten memnun olduğunu belirtti.

Öztürk, hasların tetkikleri yapıldıktan bilahare diş doktorlarının Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinden geldiğini anlatarak, “Ameliyathanede anestezi uzmanlarımızla birlikte genel duyum yitimi altında hastaların diş tedavileri yapılıyor.” diyerek konuştu.

Dt. Tuğçe Mecnunca üstelik bildirişim kurulması yumruk olan hastaların daha önce bambaşka şehirlere atıf edildiğini söyledi.

Bu çeşit hastaların sorunlarını fasletmek amacıyla başhekimle görüştüklerini dile getiren Delicesine, şunları kaydetti:

“Sorgun Devlet Hastanesi ile protokol imzaladık. Kendimize bire bir aktarılma belirledik ve hastalarımızı Oran Hastanesine yönlendirdik. Lüzumlu kontroller sağlandıktan sonra genel duyum yitimi altında otama yapılabileceğine değişmeyen verildiğinde tığ de mobil ünitemizi kullanarak onların bize ayırdıkları ameliyathanede tedavilerini tamamlıyoruz.”

Şahin, tedavisi yapılamayan hastaların nereye gideceklerini bilemedikleri üzere sav yaşadıklarına değinerek, “Bu uygulamayla sorunu arama altına aldık. Başhekimimize teşekkürname ediyorum. Hastaneye gidip hastalarımızın tedavilerini tamamlıyoruz ve tıpkısı periyot taburcu ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Hastalar toprak dışına sevk edilmiyor

Dt. Miyase Aydos Andaç de gönderme edilen hastalara maddesel yük bindiğini aktardı.

İl dışına sevklerden ufuk iri şehirlerdeki hastanelerde bahir oluştuğunu ve randevu alma sorunu ortaya çıktığını anlatım fail Ajanda, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizler buna tıpkı hal bulabilmek amacıyla umumi duyum yitimi altında hastaları uyutarak diş tedavisi fethetmek için fahri olduk. Oran Hastanesinde genel anestezi altında hastalar ağrılarından kurtuluyor. Yer illere göndermiyoruz.”

Dt. Mahire Ziyalı Muşta ise durumunda keyif hizmetiyle hastaların maddesel ve manevi külfetten kurtulduğunu vurguladı.

Çocuğunun diş tedavisini yaptıran Hüseyin Alpaydın bile 7 yaşındaki kızının dişine normal poliklinikte engelleme edilemediğini belirterek, “Çocuk korkuyordu. Salim olsun doktorlarımız ivedi mesafe vererek anestezi olacak dediler. Oran Hastanesine geldik, muktezi ilgiyi gösterdiler, hepsine teşekkürname ederim. Çocuğumuzu hastaneye yatırdık. Demin duyum yitimi altında diş tedavisi yapılacak.” diyerek konuştu.

Gürsel Yılmaz birlikte otizmli çocuğunu daha evvel diş tedavisi için Kayseri’ye evet dahi Ankara’evet götürdüklerini söyledi.

Yılmayan, “Duyum Yitimi uygulanması gerekiyordu. Onun amacıyla birlikte biz haddinden fazla sefer Kayseri’ye gittik. Sorgun’de da bu muamelat yapılmaya başlandı. Oğlum İsmail’in dişini otama ettirmek amacıyla Sorgun Dudak ve Diş Sağlığı Merkezine müracaat ettik. Uygulamanın başlatılmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

Share: