“HİBRİT VARİS TEDAVİSİ, VARİSLERİN NÜKSETMESİNİN ÖNÜNE GEÇİYOR”

Endovenöz ordubozan ameliyatları sonrasında varisler nüksedebiliyor. Varislerin tekrarlamasını engel olmak amacıyla hastalara geleneksel ve eskimemiş yöntemi birleştirerek bir hibrit tedavi yöntemi uyguladıklarını tamlayan Duygu ve Damar Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Baran Balkır, ‘Geleneksel yöntemde hastaların ameliyat sonrası iyilik süresi uzun sürüyordu. İleriye çevrilmiş varislerin nüksetmesinin birlikte yeni tekniği kullandığımız hastalar aynı dönem birlikte taburcu olabiliyorlar’ dedi

.Endovenöz lazer varis ameliyatları sonrasında varislerde tekrarlamalar olabiliyor. Melez Varis ameliyatında nükse etken olan kasıktaki damarlar lokal anestezi altında bağlanıp divize ediliyor, tıpkısı seansta bacaktan mevrut ve varise faktör olan toplardamar safena magna isimli yüzeyel toplar soy birlikte embolize ediliyor. Böylecene varislerin detaylı vadede nüksetmesinin önüne geçiliyor. Melez arabozan tedavisi hakkında hikmet veren Medicana International İstanbul Hastanesi’nden His ve Huy Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Baran Balkır, ‘Melez arabozan tedavisi geleneksel varis ameliyatı ile ultrason eşliğinde temel damarı embolize ettiğimiz tekniğin birleştirilmiş halidir. Varis ameliyatı kriterlerine kazanmış umum hastalara uygulanabilir. Bu tedavideki sunma nazik amacımız detaylı vadede varislerin nüksetmesini engellemektir’ ifadelerini kullandı.

‘UZUN VADEDE ELAN KESİN BİR TEDAVİ’

Hibrit tedavinin yeni ayrımsız yaklaşım olduğunu belirten Op. Dr. Balkır, ‘Geleneksel arabozan ameliyatları doğrusu hem ülkemizde hem bile dünyada yıllardır yapılıyor amma ultrason eşliğindeki girişimler 2000’li yılların başlarından beri uygulanmaktadır. Hibrit tedaviye ordubozan ameliyatı sonrasında hastaların varislerinin tekrardan nüksetmesini engel olmak üzere makbul etraflı vadede elan stabil tıpkı tedavi diyebiliriz’ diye niteleyerek konuştu.

‘HASTALARIN HASTANEDE YATIŞ SÜRELERİ KISALDI’

Geleneksel yöntemde hastaların ameliyat sonrası düzelme sürelerinin mufassal sürdüğünü belirten Op. Dr. Balkır, ‘Hele verit safena magna isimli yüzeyel temel toplar damarı çıkarttığımız “stripping” isimli formül sonrası salah süresi mufassal sürmekteydi. Henüz sonra sâdır anadan görme dışı yıpranmamış yöntemlerde hastaların hastanede yatış süreleri kısaldı ve daha çabuk ayağa kalkmaya başladılar. Esasta bu iki tekniği birleştirmemizdeki temel tasavvur öncelikli olarak yemeden içmeden ileriye çevrik varislerin tekrarlamasını ve nüksetmesini köstek olmak. Bakir tekniği birlikte kullandığımız amacıyla hastalar bire bir ahit akşama üstelik taburcu olabiliyorlar? ifadelerini kullandı.

Bu tedavinin şu ana büyüklüğünde rastlanılan tıpkı dezavantajı olmadığını rapor fail Op. Dr. Parıltı, ‘Hastalar umumi anestezi almadıkları amacıyla tıpkısı çevrim içerisinde yürümeye ve günce hayatına dönmeye başlamakta. Bunun dışında üzücü iyilik faktörleri çarkıt yöntemlerden daha farklı değildir gene bir sürelerde yaralar iyileşmektedir ama hastalar henüz er ayağa kalkmaktadır’ dedi.

‘AMELİYAT BAŞARISINI YÜZDE YÜZE ÇIKARMAK İÇİN BU YÖNTEMİ DENEDİK’

Bu tedaviyi öz hastanelerinde kestirmece 1 yıldır kullandıklarını söyleyen Op. Dr. Parıltı, ‘Elbette bu yöntemler bizlerin yıpranmamış kullandığı yöntemler değil. Kısmi namına kimi zaman anadan görme ordubozan cerrahisini bazı bazı da ultrason eşliğindeki periferik yaradılış embolizasyon yöntemlerini kullanmaktaydık. Etraflı vadede nüksü tamamen engellemek ve faaliyetler başarısını yüzdelik yüze fark etmek için bu yöntemi denedik’ diyerek konuştu.

‘VARİS ÖNEMSENMESİ VE ÜZERİNE DÜŞÜLMESİ GEREKEN BİR HASTALIKTIR’

Varisin bir toplar soy be dönme hastalığı olduğunu tamlayan Op. Dr. Balkır, ‘Varis, toplardamarlarımızdaki kapakçıkların yapılarının bozulmasına ikincil yerine gelişir. Alelhusus kadınlarda, ayakta çalışılan mesleklerde ve ailesinde oyunbozan olan bireylerde kalıtım bilimi adına aktarıldığı üzere daha kesif görülür. Toplardamarlarda kapakçık yapıları bozulduğu üzere ayakta durduğumuz süreçlerde soluk, ayakta ve bacak bölgesinde göllendiği üzere şikayetler ortaya çıkmaya başlar. Zat içerisinde ilerleyen tıpkısı hastalıktır. Doğru zamanda makul müdahaleler yapılmadığı taktirde doğacak evrelerinde özellikle bacaklarda ve kıç bilekleri düzeyinde kahverengi kalite değişiklikleriyle başlayan devamında ise iyileşmeyen koyu yaralar açılmasına ve ülserlerin oluşmadına sebebiyet verir. Bu uzanım, hastanın hayatını lazım işlevsel, lazım içtimai gerekse psikolojik anlamda münasebetsiz etkiler.Dolayısıyla ordubozan önemsenmesi ve üstüne düşülmesi müstelzim tıpkısı hastalıktır’ dedi.

“VARİS OBEZİTEYLE BİRLİKTE BUNDAN SONRA ARTIYOR”

Obezitenin çağımızın hastalığı olduğunu ve varisin obeziteyle daha hızlı ilerlediğini söyleyen Op. Dr. Şimşek, ‘Vücut yığın indeksi 40 ve üst olan hastalarda haddinden fazla henüz kesif görmekteyiz. Tedavilerde çokça dokunaklı dirençler yaşamaktayız. Varisin Obeziteyle gelişigüzel çok haddinden fazla henüz acul seyrettiğini ifade etmek isterim’ diye konuştu.

Elan er evrelerde rüçhan adına ayakta etraflı müddet durmakla bacaklarda ve ayaklarda balkı olabileceğini tamlayan Op. Dr. Parıltı hastalığın belirtileri üzerine şu bilgileri verdi:

‘Şikayetler, bukanak ve bacaklarda veca ile başlar. Kıç bileklerinde ve bacak üzerinde şişlikle bitmeme eder.Hastalık ilerledikçe şikayetlerin süresi ve düzeyi artar. Dert ve kabarık, er evrelerde 4-5 saat ayakta durmakla oluyorken hastalık ilerledikçe sakat saat, 1 saat ayakta durmakla bu şikayetler oluşmaya başlar. Ayak konforu bozulur. Şeb krampları haremlik etmeye başlar. Bu safahat varise kesinlikle engelleme edilmesi gereken evrelerdir. Hastalarımıza, öncelikle bacakla ilgili bu nev dert, şiş, kasınç şikayetleri varsa katiyetle tıpkısı His ve Soy Cerrahisi hekimine sondaj olmalarını öneririm. Zira varis hastalarının hele serencam 20 almanak sürecinde, artık elan üstelik tüvana yaşlarda oluşmaya başladığını ferdî gözlemim adına söyleyebilirim.’Share: