Hdp’li Toğrul: “Sedir İktidarın Politikalarını Yasama Yoluyla Noterleyen Ayrımsız Büroya Dönüştü”

HDP Gaziantep Mebus Mahmut Toğrul, TBMM Genel Kurulu’ndaki bütçe görüşmelerinde; Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni eleştirerek “Sarayın istediği yasalar dışında Sedir’ten tek kanun geçmiyor. Divan işlevsizleştirildi, iktidarın politikalarını teşri marifetiyle noterleyen benzeri büroya dönüştü” dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda, zaman TBMM, Türe Bakanlığı, Kamu Denetçiliği Kurumu, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Anayasa Mahkemesi, Sayıştay, Danıştay ve Yargıtay 2021 Yılı Stabil Hesap Yasa Teklifleri ve 2022 Yılı Bütçe Yasa Teklifleri görüşülüyor.

TBMM ve Kamu Denetçiliği Kurumu bütçeleri konusunda meze alan HDP Gaziantep Saylav Mahmut Toğrul, “Tek kayırıcı rejimi ile birlikte parlamentonun bütçe etme hakkının ağız ağıza elinden alındığının altını özellikle resmetmek gerekiyor, çünkü merkezi bütçeler Cumhurbaşkanlığı Takip ve Bütçe Başkanlığı’nca hazırlanıyor. Biz bile Meclis adına bütçenin virgülünü aynıyla prosedürel demokratlık oyununu sergilemekten apayrı benzeri molekül yapamaz durumdayız. Geldiğimiz aşamada bütçe görüşmesi takkadak bir ritüel halinde maatteessüf bitmeme ediyor” diyerek konuştu.

Toğrul, TBMM’nin teşri yetkisinin gasbedildiğini belirterek, “Sarayın istediği yasalar dışında Meclis’ten tek kanun geçmiyor. Divan işlevsizleştirildi, iktidarın politikalarını teşri eliyle noterleyen bire bir büroya dönüştü” dedi.

Toğrul, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile Meclis’in teşri yetkisinin elinden alındığını kaydederek, “Gensoru verilemiyor, yürütmeden adisyon sorulamıyor, teşri tarafından iktidarı teftiş etmek demokrasinin esas ilkelerinden biri olmasına rağmen bu denetim hakkı TBMM vasıtasıyla engelleniyor, hassaten şahsen Meclis Başkanı’nın yoluyla engelleniyor. Sunma heybetli denetleme yollarından biri olan yazılmış soru önergelerinin nazik tıpkı kısmına ilişik bakanlıklar marifetiyle yanıt verilmiyor. Birçoğu de TBMM İçtüzüğü gerekçe gösterilerek reddetme ediliyor. Bu Divan’in yaşanan sunu nazik ayıba benzeri an önce son verilmesi gerekiyor” diye niteleyerek konuştu.

Share: