Hdp’li Paylan’a “Alevilerden Sana Hangi, Sen Hristiyan’sın” Diyen AKP’li Cemal Öztürk: “Aleviliğin Ayrı Bire Bir Peygamberi, Kitabı Olmadığını Hikâyelemek…

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısında, HDP Diyarbakır Saylav Garo Paylan’a; “Alevilerden sana hangi? Aleviler Müslüman, sen Isevi’sın” diyen AKP Giresun Saylav Cemal Öztürk, “Hristiyanlığın peygamberi vardır, Müslümanlığın peygamberi vardır, kitabı vardır. Filhakika ilahi dinlerin bütün öyledir. Aleviliğin ayrı bir peygamberi, kitabı olmadığını tercüman olmak kastıyla sözleri saf etmişimdir” dedi.

AKP milletvekillerinin hazırladığı Alacak Usul Kanunu ile Ara Sıra Kanunlarda Başkalık Yapılmasına Dair Yasa Teklifinin, TBMM Traksiyon ve Bütçe Komisyonu’ndaki görüşmeleri sürüyor. 23 maddeden oluşan “er bezi yasa teklifinden” limanların 49 yıllığına özelleştirilmesinin önünü açan madde çıkarıldı. Komisyon çalışmaları sırasında, HDP Diyarbakır Saylav Garo Paylan’a “Evet Alevilerden sana hangi? Aleviler Mutekit, sen Reaya’sın” diyen AKP Giresun Mebus Cemal Öztürk, ifadelerine açıklık haberdar etmek amacıyla kortej aldı, Öztürk, şunları söyledi:

“Ego tutanakları almadım. Bir konuşmayı yaparken o konuşmanın yapıldığı temel, önüne, arkasına, bağlamına benzemek lazım. Sabahleyin asıllar konusunda küçümseme alındı, Sayın Garo Paylan üstelik usul üzerine alay aldı. Ancak önünde halen duruyor. Cemevleri ile ait ifadeler var. Orada şöyle benzeri küçümseme geçti. ‘Aleviliğin bire bir din olduğu’ ifadesi. Ben anca algıladım. Bunun üstüne bile gayri ihtiyari kendisine, 8 yıldır beraberiz. Orada bile tırnak ortamında söylediniz, bakın beni çileden çıkardınız dedim. Bugüne büyüklüğünde tek ant bu büyüklüğünde hararetli tartışmalara girmedim dedim. Sayın Garo Paylan’ın Aleviliğin bir din olduğu şeklinde iması ya üstelik benim öyle algılamam, tırnak süresince söylüyorum. Benim öyle algılamam üzerine ben dahi şurası söyledim, Alevilik ayrımsız diyanet değil. İslam inancı içerisinde benzeri hesap, meşreptir şeklinde. Sana hangi oluyor, sen Hıristiyan bir vatandaşımızsın emretmek istedim. Asla ve katiyen Sayın Garo Paylan’ı severim. Filhakika senelerce haddinden fazla tartıştık ama bu sınırı geçerek birbirimize saygıda kusur etmedik. Ego de oldukça incittiysem, senden ve bilcümle Hristiyan vatandaşlarımızdan kusur dilerim.

Sadece bak bibi duruyor orada, sizin bu konuya sabah asıllar üzerine kortej alıp de Aleviliği ayrı benzeri dinmiş kabil, benim öyle algılamam üzerine bire bir dinin peygamberi evet dedim. Hristiyanlığın peygamberi vardır, Müslümanlığın peygamberi vardır, kitabı vardır. Zaten ilahi dinlerin hep öyledir. Aleviliğin ayrı tıpkı peygamberi, kitabı olmadığını hikâyelemek kastıyla sözleri bozulmamış etmişimdir.”

FOTOĞRAF: Arşiv

Share: