Hdp’li Ermiş Orhan Işık Vekil Bilgin’e İşçi Ölümlerini Sordu

HDP Van Saylav Aziz Orhan Işık, son aynı haftada Ankara’üstelik maden işçisi Ömer Makule, Gaziantep’te yapım işçisi Uca Taşar, itfaiye işçisi Remzi Mutafoğlu, Iğdır’dahi inşaat işçisi Erhan Aldanmaz, İstanbul’de hastanede güvenlik görevlisi olan Çakır Okudan, gemide efe olan Şiir Balcı, Sakarya’da benzeri firmada ısı canlılık işçisi olan Muhsin Bölük, Konya’de inşaat işçisi İbrahim Demircan, Mersin’de yapım işçisi Emrah Arslan, Bursa’üstelik Suriyeli yapım işçisi Abdurrahman Ahmet’in yaşamını yitirdiğini hatırlattı. Işık, iştirakçi ölümlerini Faaliyet ve Toplumsal Asayiş Bakanı Vedat Bilgin’e sordu.

HDP Van Saylav Eren Orhan Işık iştirakçi ölümlerini TBMM’ye taşıdı. Işık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in yanıtlaması istemiyle hazırladığı soru önergesini TBMM’ye sundu. Önergede şu ifadeler yer aldı:

“İSİG MECLİSİ’NİN DERLEDİĞİ VERİLERE GÖRE 2021 YILINDA İŞ CİNAYETLERİNDE YERYÜZÜ BIRKAÇ 2.170 İŞÇİ YAŞAMINI YİTİRMİŞTİR”

“Türkiye’de gerekli yasaklayıcı tedbirler alınmadığında hareket cinayetleri sistemli tıpkı şekilde devam etmektedir. Rastgele yıl bildirme bir iki iki bin kişinin bu cinayetler kapsamında yaşamını yitirdiği kamuoyuna yansımaktadır. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin (İSİG Meclisi) basın ve ayrıksı bazen kaynaklardan derlediği verilere bakarak 2021 yılında hisse senedi cinayetlerinde arz birkaç 2.170 işçi yaşamını yitirmiştir. Ağustos ayında 186 ve 2022 yılının evvel sekiz ayında 1202 işçinin yaşamını yitirdiği işyerlerinde temelli, engelleyici tedbirler alınmamaktadır. İSİG Meclisi’nin kamuoyuna duyurduğu raporlarına bakarak 2013 yılından bu yana 18.280’den aşkın işçi, vacip önlemler alınmayan iş cinayetlerinde yaşamını yitirmiştir. Özellikle ekincilik ve inşaat sektörlerinde vasıta dışılık dolayısıyla iş cinayetlerinde yaşamını yitirenlere, gelişim kazası ve iz hastalığı geçirenlere ilişkin verilerin kaydı ya tutulmamaktadır ya dahi fire tutulmaktadır.

“İŞYERLERİNDE TEDBİRSİZLİK ÖLÜM GETİRMEKTEDİR”

16 Eylül 2022’de Van-Hakkari karayolunun Güzeldere mevkiinde tünel inşaatında çalışan işçilerden ikisi yaşamını yitirdi. Limak ve Gökçenay firmalarının taşeronu olan Layemut-Ertuş firmasının işçileri olan Vanlı iştirakçi Yusuf Sönmez ve Diyarbakırlı işçi Şafak Polat da 20 yaşındaydı. Serencam benzeri haftada Adana’üstelik orman işçisi Düş Durakçı, Kastamonu’da inşaat işçisi Abdurrahman Birgün, orman işçisi Yaşar Sarıcı, Urfa’dahi yapım işçisi Mustafa Tığ, Samsun’üstelik otel etkin Mustafa Şeker Hastalığı, Malatya’üstelik inşaatta müteharrik Fatih Kızılkaya, Sevinçli Gündoğan ve Mehmet Kavara, Ankara’birlikte Eroin işçisi Ömer Tür, Gaziantep’te inşaat işçisi Mürtefi Taşar, itfaiye aracı işçisi Remzi Mutafoğlu, Iğdır’da yapım işçisi Erhan Aldanmaz, İstanbul’dahi hastanede güvenlik görevlisi olan Çakırdoğan Okudan, gemide ağabey olan Yır Balcı, Sakarya’de tıpkısı firmada ısı yalıtım işçisi olan Muhsin Kısım, Konya’birlikte yapım işçisi İbrahim Demircan,  Mersin’de inşaat işçisi Emrah Aslan, Bursa’da Suriyeli yapım işçisi Abdurrahman Ahmet yaşamını yitirmiştir. Yaşamını yitirenlerin dışında ağır sıklet yaralanan, sürekli ayrımsız şekilde engelli olan işçilerin olduğu bilinmektedir. İşyerlerinde tedbirsizlik ölüm getirmektedir.”

Nazır Bilgin’e yöneltilen sorular şöyle:

“16 Eylül 2022’de Van-Hakkari yolu üzerinde Güzeldere tüneli inşaatında yaşamını yitiren 20 yaşındaki işçiler Yusuf Sönmez ve Şafak Polat’ın ölümü karşı hesaplı tıpkısı sormaca mevcut mudur? Türkiye’de 2020-2022 döneminde işyerlerinde ‘işe sınırlanmış ahiret yolculuğu sayısı’ birçok olmuştur? Bu ölümlerin sebeplerine göre dağılımı nasıldır? Bu ölümlerin yaş ve cinsiyet dağılımı nasıldır? Türkiye’de 2020-2022 döneminde işyerlerinde ‘işe mecbur kazalarla sakat olan kişi sayısı’ birçok olmuştur? Türkiye’de mültecilerin geçirdiği hisse senedi kazaları ve maruz kaldıkları çığır hastalıklarına ilişik Bakanlığınızın tıpkı malumat derlemesi veya raporu kâin mudur? 2011-2022 yılları arasında Türkiye’de yaşamını yitiren mülteci işçi sayısı ve bu kişilerin uyruk, cinslik, yaş kadar göstergeleri nedir? Türkiye’de işyerlerinde tedbirsizlik dolayısıyla yaşanan ölümlerden bakanlığınızı siyaseten sorumlu görüyor musunuz? Bu sorumluluğun gereği kendisine yaşamını yitirmiş işçilerin ailelerine sunduğunuz ruh bilimsel, konuşu ve toplumsal destekler nelerdir?”

Share: