Hayvanseverlerden birey dostları amacıyla ‘Yavaşla’ tabelaları

ANKARA’dahi içtimai medya üzerinden birleştirme olan bire bir ekip, bölgelerinde araçların aceleci kullanılması dolayısıyla yaşanan kazalarda ölen çıkmaz hayvanları üzere cadde ve sokaklara, ‘Kirpi çıkabilir’, ‘Köpek çıkabilir’ ve ‘Kedi çıkabilir’, ‘Yavaşla’ tabelaları astı. Çankaya’bile ateş parçası Hars Yavuz, 23 tabela yaptırdıklarını ve araçların aceleci geçtiği noktalara yerleştirdiklerini söyledi.

Ankara’nın Çankaya ilçesinde cıvıl cıvıl Hars Çetince, sosyal medyadaki ‘Ayrancı Ahalisi’ grubunda, araçların aceleci kullanılması zımnında meydana gelen kazalarda ölen çıkmaz hayvanları amacıyla himmet başlattı. Zor’un girişimiyle hayvanseverlerden toplanan parayla Çankaya’nın 5 mahallesinde bulunan ve sürücülerin araçlarını acul kullandığı sokaklara ‘Kirpi çıkabilir’, ‘Köpek çıkabilir’ ve ‘Kedi çıkabilir’ tabelaları asıldı. Çetince, Facebook’ta 11 bin kişilik aynı grupları olduğunu belirterek, “Orada insanlar daim kedilerin, köpeklerin ve kirpilerin açar altında ezildiği üstüne üzüntülerini dile getiriyorlardı. Bizimde gruptaki tıpkı birçok arkadaşımızla birlikte böyle maskara benzeri madde aklımıza geldi. Ayrancı Yan Meclisi’nde arkadaşlarla aramızda mal topladık ve 23 çıngı tablo yaptırarak, araçların acul geçtiği yerlere astık” dedi.

Mahallelerinde mevcut hayvanların toplumun benzeri parçası olduğunu ve bütün hayvanları çok sevdiklerini belirten Ağır, “Onlar olmadan aylamak istemiyoruz, sokaklarımızda ve evlerimizde onları görmeyi istiyoruz. Hele Portakal Çiçeği Parkı’nda akşamları tıpkısı güruh kirpi çıkıyor. Bu aralar yavrularını bile çıkarmaya başladılar. Kediler ve köpekler da öyle.  Bizler birlikte onlara bir kötülük gelsin istemiyoruz. O yüzden da kurgu sürücülerinin henüz tetik davranmasını istiyoruz. Çıkmaz hayvanları elhak yeterince incitici çekiyor, soğukta aç kalabiliyorlar, barınabilecekleri alanlar namevcut. Çoğu kayırıcı onları bahçelerinde ve sokaklarında istemeyebiliyor, haris kalabiliyorlar ve herşeyleriyle boğuşmak zorundalar. Bari dedik; acul süren araçlarla mücadele etmesinler” ifadelerini kullandı.Share: