Havalar soğudu, Şırnak’ta milyonluk kır düğünleri sezonu kapattı

Havalar soğudu, Şırnak’ta milyonluk dağ bayır düğünleri sezonu kapattı

Şırnak’ta bu düğün takısıyla değil davetlilerin pahalı ‘puşileri’ işaret vurdu

ŞIRNAK – Şırnak’ın Uludere ilçesine tutkun Uzungeçit beldesinde soğuk havaların etkisiyle düğünlere 5 ay vuzuh verildi. Rastgele sene onlarca düğün eden kasaba sakinleri, kar yağışı etkili olunca düğünlerine ara verdi. Düğünde takılan etki değil, aksesuar yerine geçer 5 bin liralık “Puşiler” özen çekti.

Şırnak’ın Beytüşşebap ve Uludere ilçelerindeki faziletkâr rakımlı iskân yerlerinde akıbet baharat aylarında soğuyan havanın etkisiyle düğünlere vuzuh verildi. Sezonun son düğünü olan Mazlum ve Aracılık Bayram çiftinin mutlu gününde renkli görüntüler oraya bundan sonra. 2 dolaşma 2 tün süren düğünde kadın ve damada 150 bin teklik servet ve takı takıldı. Düğünün enteresan olan yanı ise damadın akrabaları yoluyla takılan 5 bin teklik puşiler oldu. Yüzlerce eş lokal kıyafetleri üstünde taktıkları puşilerle düğüne yapılış kattı.

Yüz yıllık dernek kültürünü devam ettiren kadınlar giydikleri elbiselerle göz kamaştırdı. Ülkenin ciharıyek yanından davetlilerin katıldığı düğün şarkılar eşliğinde metrelerce uzunluğunda halaylarla devam etti. Düğün halayı taşınca beldedeki meydanlık sokaklara büyüklüğünde gitti. Düğünde konuşan damadın amcası Casım Meze, Adana’dan geldiğini ve havaların soğumasıyla bu arada düğünlere küşayiş verdiklerini söyledi. Uludere ilçesine sınırlanmış Uzungeçit beldesinde temas yıl onlarca düğün yapıldığını tabir fail Söz, “Serencam dernek bizim düğün oldu. Botan ve Hakkari yöresine ilişkin bu dernekevi kıyafetler yıllardan beri bitmeme ediyor bu gelenek. Bundan yağlık hep düğünlere katılarak dernekevi elbiseleri giyiyoruz. 2 ahit sürüyor düğünlerimiz” dedi.

Davetlilerden Belkız Meze ise, düğüne katılanlara teşekkür ederek, “Eloğlu ve geline etki taktıktan sonra düğüne geçiyoruz. 2 dönem sürüyor düğünlerimiz taktığımız puşi yıllardan beri takılıyor. Damadın akrabaları giymek zorunda bu yüzden evli kadınlar takıyor” ifadelerinde bulundu.

Share: