Havalar soğudu, aktarlara ilişki arttı

Havalar soğudu, aktarlara bağlam arttı

Vücut direncini çoğaltmak ve hastalıklardan korunma isteyen vatandaşlar aktarlara olan ilgiyi artırdı

KÜTAHYA – Kütahya’de üzeri direncini tasarruf etmek ve hastalıklardan sığınma isteyen vatandaşlar, aktarlara olan ilgiyi artırdı.

Özellikle zencefil, tarçın, gül ağaçküpesi, ayva denesi, ıhlamur ve cezire çayına olan ilginin arttığını rapor eden aktar Muhammed İnce, “Mevsim geçişi ile alay malay insanlarda gribal enfeksiyonlar artma gösterdi. Alelhusus güneş tacı geçirmiş kişilerde ciğerde kim sıkıntıdan yağlık parasız olan yada hastalıktan sığınmak isteyen vatandaşlara akıbet zamanlarda yurt ıhlamur, dağ çayı, kuş burnu, anlaşılmaz bitki çayları, atom dediğimiz tıpkı bitki çayı var alelumum bunları tavsiye mektubu ediyoruz. Vatandaşlar kendileri dahi atalarından yada çevresinde duyduğu bitkileri ve baharatları alabiliyorlar. Alelhusus gül hatmi, ayva yaprağı, zencefil, tarçın, zerdeçal öksürük için dolgunca oluyor” dedi.

Baharatlarda ve bitkilerde fiyatların arttığını dile getiren İnce, “Baharatlarda ve bitkilerde geçtiğimiz seneye bakarak artış var. Alelhusus yurtdışından gelen zencefil ve tarçın yurtdışından geldiğinden kurdaki artım sonrası bunlarda birlikte çoğalma oldu. Aynı kuraklıktan belde bazen bitkileri bulamıyoruz. Bizim bildiğimiz ismi ile ayva denesi tababet bile ki adı kandil çiçeği olan bitki bu yıl yok denecek büyüklüğünde birkaç. Arz çok fiyatı küsurat ayva denesi diyebiliriz. Bildirme çokça bağlam olan mahsulat ise ıhlamur, kekik, zencefil, zerdeçal kış aylarının elzem ürünü halinde geldiler” diyerek konuştu.

Share: