Hataylı ezancı Rusya’daki yarışmada birinci oldu

Rusya’da planlı Kur’an-ı Kerim’i adamakıllı okuma yarışmasında Hataylı müezzin Ahmet Kuzu birinci oldu.

Rusya Federasyonu Müslümanları Dini İdaresi ve Rusya Müftüler Konseyince 20 Kasım’da düzenlenen ve 21 ülkeden yarışmacıların katıldığı 20. Moskova Uluslararası Kur’an-ı Kerim’i Sunturlu Okuma Yarışması’nda, Hatay’ın format ilçesi Antakya’daki tarihi Ulu Cami’de ezancı kayyımı adına fariza fail Ahmet Kuzu (27) bir numara oldu. İmam dil cambazı yıllarından itibaren Kur’an-ı Kerim’i sesli okuduğunu ve çok sevdiğini belirten Ahmet Kuzu, “İmam dil cambazı yıllarından itibaren hele Aşr-ı Lahut okumayı çok seviyorum. Gelişigüzel sıkıldığımda, daraldığımda ünlü tıpkısı şekilde Aşr-ı Mübarek okuduğumda kendime geliyorum. 2013 yılından beri ezancı kayyımı yerine görev yapıyorum. Sonuç 1 yıldır ecdadın yaptırdığı Celil Cami’de görev yapıyorum” dedi.

Hatay’da düzenlenen nahiye yarışmasında bir numara olduğunu ve hocaları vesilesi ile Rusya’de düzenlenen yarışmaya katıldığını tamlayan Kuzu, “Hatay’dahi bu sene gerçekleştirilen Kült Görevlileri Arası Kur’an-ı Kerim’i Adamakıllı Kıraat Havza Yarışması’na katıldım. Bu yarışmada birincilik elde ettim. Hatay’daki yarışmada kendisini dinleyen Kült İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Okuma Yerleşmiş Başkanı Osman Mecnunca ve sair hocaların vesilesiyle 20 Kasım’birlikte Rusya’dahi düzenlenen 20. Moskova Arsıulusal Kur’an-ı Kerim’i Güzel Kıraat Yarışması’na katıldım. 21 ülkeden gelen kardeşlerimiz vardı. Yarışmadan tekessür çokça pir düzlem vardı” dedi.

Yarışmada haddinden fazla ateşli olduğunu, Türkiye’yi hile ettiği amacıyla heyecanının arttığını belirten Kuzu, “Ülkemizi temsilen gittiğimiz amacıyla bu birlikte bize ayrı tıpkısı çalkantı kattı. Çevremizden haddinden fazla tebrikler geldi, okuyandan çok okutana kaçmak lazım” dedi. – HATAY

Share: