Hasankeyfli turizmci yüzlerce almanak eşyaları toplayıp âdeta bire bir müzeye dönüştürdü

Hasankeyfli turizmci yüzlerce almanak eşyaları toplayıp amiyane benzeri müzeye dönüştürdü

BATMAN – Batman’ın tarihi ilçesi Hasankeyf’te zinde turizmci Bülent Başaran, eski Hasankeyf’e ilgili olan tarihi eşyaları toplayıp eskimemiş Hasankeyf’te beribenzer bire bir müze şeklinde yerel ve ecnebi turistlere sergiliyor.

Sakat Hasankeyf’i kullanılmamış Hasankeyf’te yaşatmak yerine yüzlerce yıllık tarihi geçmişi olan eşyaları topalayan turizmci Bülent Başaran, ilçeye seyyar adına birçok insanın geldiğini rapor etti. Dünyanın genişlik ucra köşelerinden gelen misafirlerine tarihi yaşatmak istediğini dile getiren Başaran, “Şöyle tıpkısı hars yerleşti. İnsanlar çıktı eskiye müteveccih, çarkıt şeyleri arar oldu. Dolayısıyla bizde de hobi adına başladı. Seviyorum bu işi ve zevkle yapıyorum. Sevdiğim üzere dahi liyakatli olmaya çalışıyorum. Liyakatli bile sayılırım. Gelen insanların çoğu gıpta yazar çıkıyor. Tebrik ediyor, bize teşekkür ediyor bu tarihi şeyleri koruduğumuz üzere. İnsanlar elhak firez tıpkı üstelik inanç turizmini yaşatmak üzere geliyorlar. Daha filhakika sürdürmek için geliyorlar. Dolayısıyla biz da genişlik gani şekilde keyiflendirmek istiyoruz aynı zerre da olsa. Bunu başarabildiysek ne mutlu bize” dedi.

“Altı yedi dinin kültüründen birleştiği objeler var”

Dükkanında şeş yedi dinin kültüründen birleştiği objeleri bulunduran Başaran, tarihi bin yıla dayanan çarkıt kapıların çokça bandaj gördüğünü kaydetti. Başaran, “Yer birkaç 500, 600, 700, bin almanak yapıt da var bizde. Onları sunma bereketli şekilde korumaya çalışıyoruz. Buraya geldiğim ant ego varlık buluyorum. Eskiyi seviyorum. Sevdirmeye da çalışıyoruz çoluk çocuklarımıza, yeni gelecek nesillere. Onlar bile duyar bu anlamda. Güzeşte periyot 15 kişilik Amerikalı ayrımsız astronomi geldi. Alelhusus bunları almak istediler amma ben çevirmek istemedim. Illet vermedim çünkü güneş durumunda güzeldir. Ego sürekli bu işin orasındayım. Ego burada olsun istiyorum bunları. Allah’ın izniyle zamanla bunları çoğaltmaya çalışacağız. Buraya iyicene bire bir mağara konsepti verip gelen insanların tarihi bütün anlamıyla yaşa istiyorum. Eski Hasankeyf’i kullanılmamış Hasankeyf’te keyiflendirmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

Share: