HAMİLE RABİA’YI ÖLDÜREN EŞİ: AMAÇ GÖZETMEDEN SAĞA SOLA ATEŞ ETTİM

ISPARTA’dahi 2 aylık gebe eşi Rabia Yılmaz’ı (27) tabanca ile öldürüp, kayınvalidesi Ayfer Aydınlı’yı yaraladığı iddiasıyla mevkuf yargılanan Ayhan Yılmaz (42), “Ürkütmek için yanımda getirdiğim silahı çekip, garaz gözetmeden sağa sola incitici ettim. Kaç umum yara ettim, eşime denk geldi mi bilmiyorum. Kayınvalidem dışarı kaçınca ego dahi ardı sıra koşup, evden çıktım” dedi.

Olay, 21 Haziran’de Hızırbey Mahallesi’nde meydana geldi. Ayhan Yılmaz, 2 maaş iki canlı eşi Rabia Yılmayan ile bahsetmek amacıyla onun annesinin evine gitti. Burada sâdır kavgada Ayhan Yılmayan, eşine tabanca ile zehir yazar, kaçtı. Rabia Yılmayan ile karnındaki süt kuzusu hayatını kaybetti. Yılmaz’ın annesi Ayfer Aydınlı de başını sıyıran kurşunla yaralandı. 15 ve 18 Haziran’üstelik için uzaklaştırma kararları verilen Ayhan Yılmaz ise 1 bölüm bilahare polise tasdik olup, tutuklandı.

4 SUÇTAN AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET TALEBİ

Isparta 1. Sakil Ceza Mahkemesi’nde için ‘tasarlayarak eşini öldürme’, ‘kasten öldürmeye teşebbüs’, ‘konut dokunulmazlığını ihlal’ ve ‘ateşli silah taşıma kanuna muhalefet’ suçlarından ağırlaştırılmış mal boyu dam cezası istemiyle sav açılan Ayhan Yılmaz, ilk defa hakim karşısına daha çok. Duruşmaya Rabia Yılmaz’ın annesi Ayfer Aydınlı, babası Bilgi Nasip, ağabeyi Taner Nasip, canip avukatları ve mevkuf sanık Ayhan Yılmayan katıldı. Müvekkillerinin cıvıl cıvıl karşısında kendisini yeterince tabir edemediğini tamlayan sanık avukatları, olayın basında meydan bulması sonucu davanın seyri ve suçun özendirilmesi hususunu hatırlatıp, ilişkin anlık murat etti. Heyet, bu talebi oybirliği ile reddetti.

‘ARAMIZA KAYINVALİDEM GİRDİ’

Sanık Ayhan Yılmayan, ölen eşi Rabia Yılmayan ile 6 yıldır gelişigüzel olduklarını ve Nisan 2022’de evlendiklerini belirterek, “Eşimle birbirimizi seviyorduk. Aramızda hiçbir ülkü yoktu. Onun için umum akrabalarımla bağımı kopardım. Ancak aramıza kayınvalidem girdi. Bizim huzurumuzu bozdu. Kayınvalidem ve eşim daima beni zılgıt paha arkaç geldi. ‘Seni öldüreceğiz, ortadan kaldıracağız, senin buradan kimsen bulunmayan, seni yaşatmayacağız’ diye niteleyerek tehditlerde bulunuyorlardı. Nisan ayının 4’ünde resmi nikah kıydık amma tehditler tıpkısı türlü sona ermedi. 13 Mayıs tarihinde eşimin aylı olduğunu öğrendik. Ana mesail imdi başladı. Geçmiş eşimden çocuğum olmamıştı. Rahmetli eşimle dahi 6 yıldır bu arada olmamız ve tek veladet taharri tedbiri uygulamamamıza karşın çocuğum olmuyordu. Eşim yüklü kalınca kayınvalidem ‘Bu bala senden değil. Sen kuşkusuz erkeksin? Bırak kızımı’ kabil sözler söylüyor, gururumu incitiyordu. 15 Haziran ve 18 Haziran tarihlerinde hakkımda uzaklaştırma kararı çıkınca eşimin kaldığı eve ve öz evime yaklaşamıyordum” dedi.

‘HEDEF GÖZETMEDEN SAĞA SOLA ÜZÜCÜ ETTİM’

Olay haset Rabia Yılmaz ile bahsetmek maksadıyla kayınvalidesi komşuda olduğu tam, balkondan tırmanarak yürek girip beklemeye başladığını anlatan Yılmayan, “Bir müddet bekledikten bilahare eşim ile annesi eve geldi. Salon girişinde karşılaştık. Kayınvalidem gene tehditlere ve hakaretlere başladı. Müracaat fırsatı bulamadım. Oynatmak maksadıyla yanımda getirdiğim silahı çekip, amaç gözetmeden sağa sola dokunaklı ettim. Kaç umum dokunaklı ettim, eşime balya geldi mi bilmiyorum. Kayınvalidem dışarı kaçınca ben dahi arkasından koşup, evden çıktım” diye niteleyerek konuştu.

ANNE: SANIK HILE SÖYLÜYOR

Rabia Yılmayan’ın annesi Ayfer Aydınlı, kızı ile sanığın bire bir süredir bu arada yaşadıklarını, kendisinin bu beraberliğe alın çıktığını ancak sanığın ifade ettiği üzere ne ayrımsız tehditte bulunduğunu hangi üstelik hakaret ettiğini, Ayhan Yılmayan’ın dalavere söylediğini belirtti. Murafaa başkanı, “Kızınızın diğeri ile ilişkisi olduğu yönündeki iddialara hangi diyeceksiniz” sorusu üstüne, Ayfer Aydınlı, “Kızım Ayhan ile bu arada olmadan ilk biri ile görüşüyordu. Sonraları evlenince bu alım satım bitti” cevabını verdi.

FETÜSE DNA TESTİ YAPILACAK

Sanık avukatlarının talebi sonrası murafaa heyeti, ölen fetüs ile Ayhan Yılmaz’dan kat sayı alınıp, DNA testi yapılmasına değişmeyen verdi. Heyet ayrıca Rabia Yılmayan ile annesine ilişkin dijital materyallerin incelenmesine, tanıkların dinlenmesine ve Ayhan Yılmayan’ın tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı 28 Şubat 2023’e erteledi.

Duruşma sonrası adliye çıkışında açıklama özne müddei vekili Erol Taslak, “Seçme sanık kadar kımıldatma unsurlarından hissetmek üzere benzeri açkı kurduğunu gördük. Tabiatıyla bunu duruşma heyeti araştıracaktır. Sanığın yeryüzü güç şekilde cezalandırılmasını istiyoruz” dedi.

Anne Ayfer Aydınlı de “Allah hiçbir anaya bu acıyı yaşatmasın. Bu adamın sunu ciddi cezayı almasını istiyorum” diye gözyaşı döktü.

Share: