Hakkarigücü, kadrosuna 4 Afrikalı eş futbolcu henüz kattı

Turkcell Kadın Futbol Süper Lig’inde güzeşte yıl aldığı liyakatli sonuçlarla dolay plana sâdır Hakkarigücü Kadın Ayak Topu Takımı, 4’ü Afrikalı 8 futbolcuyla kadrosunu güçlendirip, bakir sezona iddialı hazırlanıyor.

Sabık sene B Grubu’nu üçüncü tam tamamlayarak play-off çeyrek finalinde Fenerbahçe’ye elenen Hakkari ekibi, gösterdiği başarılı performansı eskimemiş sezonda da gitmek istiyor.

Bu yıl şampiyonluk hedefiyle başladığı bakir sezon hazırlıkları kapsamında 7 futbolcuyla yollarını ayıran Hakkarigücü, eksik mevkileri liyakatli oyuncularla semirtmek için nakil çalışmalarını titizlikle yürütüyor.

Sabık yıl Kenyalı ölçülü yer oyuncusu Mwanalima Herif Jereko ile Zambiyalı ileri uç oyuncusu Misozi Zulu’yu, ligin ikinci yarısında bile Ganalı ılımlı yer Alberta Yawo Ahialey’i renklerine bağlayan Hakkarigücü’nün ustalık ekibi, kullanılmamış sezon üzere menajerlerin önerisiyle 25 yaşındaki Zambiyalı itidalli saha oyuncusu Margeret Belemu, 21 yaşındaki Ganalı forvet Petience Peterson Konduk, 23 yaşındaki Kenyalı stoper Vivian Nasaka Makokoha ve 35 yaşındaki Nijeryalı kaleci Tochukwu Oluheni’yi tıpkısı ay süresince strateji etti.

Videoların izlenmesinin ardından haklarında müspet ifade verilerek kavil imzalanan Afrikalı futbolcular, kente gelerek takımla çalışmalara başladı.

Merzan Futbol Sahası’ndaki yenileme çalışmaları zımnında hazırlıklarına İl Itimat Müdürlüğüne ilişik halı sahada bitmeme eden semavi beyazlılar, kısa sürede takıma ve kente uzlaşma sağlayan yabancı transferleriyle ligde art sıraları hedefliyor.

Antrenmanlarda kalburüstü performanslarıyla özen çekici Afrikalı futbolcular, ayrıksı transferlerle alay malay Hakkarigücü’nünhedefine ulaşması amacıyla çalma döküyor.

Timur: “Bökelik olma olasılığımız çokça efdal”

Hakkarigücü Beceri Sorumlusu Cemile Timur, AA muhabirine, güzeşte sene kudretli benzeri sezon geçirdiklerini söyledi.

Yeni sezonda sükse çıtasını yükseltmeyi hedeflediklerini belirten Timur, “Bu konuda ekibime güveniyorum. Güzeşte sene üstelik takımımız iyiydi ancak sazı eksiklerimiz vardı. Bu sene o eksikleri kapatıp, lige daha bol çıkmayı düşünüyoruz. Umarım hedeflediğimiz başarıya ulaşırız ve taraftarımızı, bizi destekleyen herkesi bahtiyar ederiz. Takımın az daha yarısıyla yollarımızı ayırdık. Daha ileriye gitmek üzere kadromuzu güçlendirdik. Finalden neredeyse döndük. Çeyrek finale kadar yükseldik. Bu sene benzeri hataya kanıksamak istemiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Takıma eskimemiş takviyeler yaptıklarını ve ecnebi futbolcuları Afrika’dan seçtiklerini anlatan Timur, şunları kaydetti:

“Esasen analizlerimiz sonucunda, menajerler üzerinden izleme ettiğimiz ve milli takımlarında başarılı olan futbolcular vardı. 4 yabancı futbolcuyu kadromuza kattık. Güzeşte seneden kalan iki yabancı oyuncumuzla bitmeme ettik. Sunu çokça önemsediğim husus, alıntı ettiğimiz futbolculardan ürün almaktır. Pişman olmayacağımız futbolcuları almaya hız gösteriyoruz. Bugüne kadar üstelik o hatayı yapmadık. Getirdiğimiz tekmil futbolcular başarılı oldu. Umarım bu sene üstelik ayrımsız şekilde bitmeme paha. Sahamız şu anda onarımda. İl Güven Müdürü’müz bize havari olup, sahalarını açtı. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Yabancı futbolcuların katılmasıyla takımımız henüz hevesli ve hevesli. Bizim üzere bildirme eke madde, Turkcell Kadın Ayak Topu Süper Ligi’nde temelli olmak. Futbolda seçkin husus cins. Sabık sene şampiyon olabilirdik, bu yıl de böke olma ihtimalimiz çok yüksek. Çıtayı yükseltip, ligi genişlik bereketli yerde tutmak istiyoruz.”

Afrikalı transferler Hakkari’üstelik mutlu

Hakkari gücünün Afrika asıllı yıpranmamış transferleri, kente ve takıma uyum sağladı.

Nijeryalı kaleci Tochukwu Oluheni, Türkiye’ye ilk kez geldiğini dile getirerek, “Burası siftinlik benzeri şehir. İnsanlar, takım arkadaşlarımız çok gani. Çokça dost canlısı rüfeka. Sülale kadar bire bir ortamımız var. Takıma geldiğim üzere haddinden fazla mutluyum. Önümüzde evire çevire tıpkısı posta var. Şampiyonluk diliyorum.” dedi.

Vivian Nasaka Makokoha ise Kenya’dan geldiğini ve kenti çok beğendiğini aktardı. Böke olmayı hedeflediklerini belirten Makokoha, “Takımımız haddinden fazla etkili. Haddinden Fazla ongun oyunculara topluluk. Buraya geldiğim amacıyla çok mutluyum. Türkiye’ye ilk kez geldim. Takımıma, hocama, bando arkadaşlarıma inanıyorum. Düş ediyorum ki çokça evire çevire ayrımsız zaman geçireceğiz ve şampiyon olacağız. Hakkari aşağı ve pir ayrımsız kent. İnsanları içtenlikle davranıyor. Bütün çok iyi karşıladı.” açıklamasında bulundu.

Kentte çokça sunturlu karşılandıklarını tabir fail Margeret Belemu, “Bu yüzden çokça mutluyum. Hakkarigücü’nün bu sene şampiyon olacağına inanıyorum. Antrenmanlarım nazik uğraş süresince geçiyor. Yaşayan benzeri kadroyla sezona gani hazırlanacağız. Şampiyonluk istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Samsun İlkadım Belediyesi Ağyar Pazarıspor’dan alıntı edilen Gamze Ekici bile takımdan öneri alınca kabul ettiğini ve seve seve kente geldiğini anlatarak, “Adamcıl düzlem beni çok etkiledi. Geçen zaman bando şampiyonluğu kaçırdı. Hakkarigücü benim duluk takımımdı. Bu sene gelen başkaları ligde zat adından bahsettirecek oyuncular. Takımın ortamı şu dakika çok ongun. Herkes çok hevesli zira hepimiz şampiyonluğu istiyoruz. Burada kavuşum amacımız yalnız bökelik. Hocalarımız, tığ, ahali, cümle bu mevsim şampiyonluğu istiyor. Bunun üzere elimizden gelenin fazlasını yapacağız.” değerlendirmesinde bulundu.Share: