Hakkari’de ski sezonu açıldı

– Hakkari’da kayak sezonu açıldı

Vali Akbıyık: “Hakkari, Türkiye ve dünyanın kayak merkezi olacak”

HAKKARİ – Hakkari’de 2 bin 800 rakımlı Merga Bütan Ski Merkezi’nde sezon açılışına katılan Hakkari Valisi ve Uray Komutan Vekili İdris Akbıyık, “Hakkari, Türkiye ve dünyanın ski merkezi olacak” dedi

Kent merkezinden 12 kilometre mesafede bulunan 2 bin 800 rakımlı Merga Bütan Yaylası’ndaki kayak merkezinde, yurttaş ve sporcuların katılımı ile 2023 yılının mevsim açılışı gerçekleşti. Açılışta pistin zirvesinden hor nazil kayakçılar açtıkları Türk bayrağını, Hakkari Valisi İdris Akbıyık’a hediye etti. Ilbay Akbıyık, namına bergüzar edilen Türk bayrağını öperek teslim aldı.

Açılışta konuşma yapan Vali Akbıyık, ski sezonunun Hakkari ve bölgeye hoş ve iyi olmasını dileyerek açılışa katılan vatandaşlara teşekkürname etti. Hakkari’nin, bölgenin ski sporunun merkezi olacağını tabir fail Akbıyık, “Merga Bütan Ski Merkezi’nde 2023 yılının önce kayağını yaparak sezonu açıyoruz. Hakkarimize hoş uğurlu olsun. Hakkari kayak ve şita turizminde, İran, Irak ve ülkemizin ski sevenlerin merkezi olacak. Pistimizin tıpkısı kısmını açıyoruz, diğerlerini birlikte ileriki günlerde açacağız inşallah. Bu sene pist uzunluğunu 9 bin metre kareye çıkarttık. Otelimiz yapıldı. İnşallah Hakkari kayak turizminde Türkiye’nin dünyanın kayak merkezi olacak. Hakkari’nin geleceği hiç şüphemiz namevcut ki şiddetli, kış ve ski turizminde güzelce bire bir noktaya gelecek. Biz bugüne büyüklüğünde 55 bin çocuğumuza ski öğrettik. Bu yılda inşallah bu eğitimler devam edecek” dedi.

Türkiye Ski Federasyonu Hakkari İl Başkanı Halil Mermi üstelik ski sezonunu açmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Vali Akbıyık elan sonra vatandaşlarla birlikte ski yaptı. Açılışa, vali yardımcıları Tevfik Kumbasar, Mustafa Berat Kasımoğlu, Halil İbrahim Köroğlu, Emniyet Müdürü Salavat Mete Bulak, Deneyimsizlik ve Spor İl Müdürü Emniyetli Yıldırı, vatandaşlar ve sporcular katıldı.

Share: