Güvenlik Korucuları Hizmet İçi Terbiye Semineri Kapanış Töreni

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Şırnak Üniversitesi 15 Temmuz Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Güvenlik Korucuları Hizmet İçi Terbiye Semineri Kapanış Töreni”hangi katıldı.

Eğitimler sürecek

Törende mütekellim İller İdaresi Umumi Müdürü Selçuk Aslan bile 2022 yılı bakımından terör örgütüne yönelik kararlı mücadelede 26 ilde 57 bin 584 asayiş korucusunun görev yaptığını belirterek, güçlenen ve dinamikleşen kadrosuyla her güzeşte çağ gelişen sistemde eş düzenlilik korucularının bile şişman öneme ehil olduğunu söyledi.

2022 yılı itibarıyla 791 eş güvenlik korucusunun, 247 avrat fahri asayiş korucusunun fariza yaptığını nâkil Aslan, güvenlik korucularının eğitim düzeylerinin de arttığına belen etti.

Bugün bakımından lisans ve civar lisans mezunu hep 1223 asayiş korucusunun görev yaptığını tamlayan Arslan, bilirkişi erbaşlığa geçme hakkından 2 bin 691 asayiş korucusunun faydalandığını bildirdi.

Arslan, 13 ilde düzenlilik korucularımızın tamamına yetişek verildiğini dile getirerek, Bakanlığın 2023 vizyonu çerçevesinde bu alandaki çalışmaların hız kesmeden bitmeme edeceğini kaydetti.

“Asayiş korucularımız ülkemizin rastgele karış toprağında savaş etmeye devam ediyor”

Cingöz Genel Komutanı Orgeneral Arif Okkalı ise kahraman asayiş korucuları ile alay malay yıllardır ülkeye, millete ve devlete bakım ettiklerini belirtti.

Eğitimin yaşının ve sınırının olmadığını vurgulayan Ağırbaşlı, milli sınırlar içerisinde bilcümle ağırbaşlılık ve sargı alanında çalışmalara bitmeme edeceklerini anlatım etti.

Güvenlik korucularının 1985’ten beri devam eden koruculuk müessesinin bayrağını şerefli ve kurumlu şekilde kahramancasına taşımayı sürdürdüğüne bel fail Kısık, şu görüşleri paylaştı:

“Vatan topraklarını saklamak isteyen ve vatana çıyanlık eden herhangi bir nev terör unsurlarına alın canları pahasına mücadeleye devam edeceklerinden kuşkumuz yok. Ülkemizin huzurunu sağlamada güvenlik korucularının katkısı haddinden fazla şişman. Nadir düzenlilik korucularımız leşker polis ve jandarmamızla gelişigüzel ülkemizin bekası ve huzuru amacıyla omuz omuza savaşım etmekte. Düzenlilik korucularımız sınırlı savunmasında olduğu kadar Afrin’üstelik Pençe Harekatı’na katılarak bile hizmet vermekteler. Bugüne kadar olduğu kabil imdi üstelik ülkemizin sınırları zarfında son yıldırıcı işsiz kuzuluk getirilinceye kadar mütemadi, yaz kış demeden mücadele bitmeme edecek. Düzenlilik korucularımız farkındalar ki düzenlilik koruculuğu aynı meslek değil, onurdur, şereftir. Alp güvenlik korucularımız Cudi’bile, Gabar’üstelik, Herekol’dahi, Bestler Dereler’dahi, Tunceli’bile, Ağrı’üstelik ve Diyarbakır’da ülkemizin gelişigüzel karış toprağında savaş etmeye bitmeme ediyor ve edecek. Bu vatan toprakları üzere canlarını seve seve veren yiğit korucularımızı tıpkısı öğün elan kutluyorum. Başta Mustafa Kemal Atatürk ve onun zırh arkadaşları girmek üzere canını seve seve veren eren şehitlerimizi şükranla, alp gazilerimizi minnetle anıyoruz.”

“Şırnak imdi festivaller, ekin ve hanek etkinlikleriyle anılıyor”

Şırnak Valisi Osman Bilim Adamı üstelik Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde İçişleri Bakanlığı ve ayrıksı bakanların öncülüğünde güvenlik güçlerinin mücadelesiyle varlık ikliminin yaşandığını belirterek, daha evvel bölgeyi ülfet etmekten çekinen insanların imdi envestisman yapmaya geldiğini anımsattı.

Şırnak OSB’birlikte yaptıkları tören düzeni ile 1 bilyon liralık bir plastik fabrikası kurulacağını ifade fail Âlim, 750 vatandaşa istihdam sağlanacağını vurguladı.

Bu yatırımların kararlı mücadelenin sonucu olduğunu anlatan Bilim Adamı, zaman Kato, Cudi ve Gabar dağlarında daha çok terörden değil, hayvancılık faaliyetlerinden bahsedildiğini aktardı.

Bilgin, “Akçay’da petrol üretiminden bahsediyoruz. Dağlarda eroin üretiminden bahsediyoruz. Şırnak çıktı festivaller, hars ve nutuk etkinlikleriyle, yetişek ve tarımdaki başarılarıyla anılıyor. Bunda düzenlilik korucularımızın de çokça nazik destekleri var.” dedi.

Güvenlik korucusu Ayşe Tataroğlu ise asayiş korucuları yerine henüz birinci sınıf bakım sunmaları üzere verilen eğitimden çevre Cumhurbaşkanı Erdoğan, İçişleri Bakanı Aristokrat, Jandarma Umumi Komutanı Orgeneral Aheste’e teşekkürname ettiklerini dile getirdi.

Tataroğlu, “Cumhurbaşkanımız ve İçişleri Bakanlığımızın terörle mücadelede azimli duruşları yardımıyla zaman eli kanlı terör örgütlerine dağları daraç ediyoruz. Serencam terörist dahi süreduran ayla getirilene büyüklüğünde mücadelemiz layenkati sürecek. Vatanın birliği ve bütünlüğü için sunulan değme görevi üstleneceğimize bayram veriyoruz.” sözlerini sarf etti.

Share: