Gürsel Erol: Büyükşehirlerde Görevli Olarak Görev Eden Itimat Mensuplarının Tayini Çıktığı Ant Hepsinin Eli Kolu Titrer Hâle Geldi.

CHP Elazığ Saylav Gürsel Erol, TBMM Genel Kurulu’nda “Polis Güçleri lojmanı sırası gelenin sunma azından tıpkısı göz iktisap, benzeri lojman iktisap hakkı vardı ama deminden kâffesi fesih edildi. Satıldığı için büyükşehirlerde işyar yerine görev yapan Güven mensuplarının tayini çıktığı ahit hepsinin eli kolu titrer hale geldi. ‘Biz burada elbet yaşarız? Ocak kirasını elbet öderiz? Çocuklarımızın yetişek masraflarını kuşkusuz karşılarız?’ diyerek mesail yaşamaya başladılar” dedi.

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, mazi TBMM Genel Kurulu’nda güvenlik mensuplarının yaşadığı sorunlara ilişkin konuştu. Erol, İçişleri Komisyonu’yla birlikte aynı iş yapılarak inanma mensuplarının toplumsal haklarının ve insan haklarının düzenlenmesini kâm etti. Erol, şunları söyledi:

“EMNİYET GÜÇLERİ BU BÜYÜKLÜĞÜNDE EMEĞİN, BU BÜYÜKLÜĞÜNDE SORUMLULUĞUN KARŞILIĞINI ALIYORLAR MI? ALMIYORLAR”

” Türkiye’de kurumsal namına amme görevlileri yerine değme alanda izin alanı olan ve külfet kayran ve risk düz teşkilatların başında Inanma mensupları gelmekte. Sebep? Bakın, ayrımsız pandemi süreci yaşadık, benzeri müstevli hastalık süreci yaşadık; bilcümle izzet daireleri kapanırken evde say yöntemi uygulanırken güvenlik güçleri sokaktaydı, itimat güçleri hastanedeydi yani nerede ihtiyaç duyulduysa orada var oldular ve sağlıkçılardan sonradan pandemi sürecinde arz çok hayatını kaybeden dahi Inanma mensupları. Yeğin baskını oluyor, güven güçleri orada; yer sarsıntısı oluyor, itimat güçleri orada; toplumsal aktiviteler oluyor, inanma güçleri orada. Gelgelelim, itimat güçleri bu kadar emeğin, bu kadar sorumluluğun karşılığını alıyorlar mı? Almıyorlar.

“POLİS LOJMANLARININ HEPSİ YIKILDI, HEPSİ SATILDI VE HEPSİ ÖZELLEŞTİRİLDİ”

Bir Vakitler, İstanbul üzere, Ankara kadar, İzmir üzere büyükşehirlerin hepsinde polis lojmanları vardı; bu polis güçleri lojmanlarının hepsi yıkıldı, kâffesi satıldı ve bütünü özelleştirildi. Genişlik azından, kerem, oraya giden polis güçleri memurunun barınma ve bölük sorununu çözmek üzere… Polis lojmanı sırası gelenin sunma azından benzeri bölük edinme, benzeri lojman kazanma hakkı vardı amma şimdi hepsi üleştirme edildi. Satıldığı üzere büyükşehirlerde memur namına görev eden Emniyet mensuplarının tayini çıktığı antlaşma hepsinin eli kolu titrer hale geldi. ‘Biz burada zahir yaşarız? Sülale kirasını elbette öderiz? Çocuklarımızın yetişek masraflarını nasıl karşılarız?’ diyerek sorunlar yaşamaya başladılar. Sayın Vekil Yardımcım, Sayın Alt Kurul Başkanım; Itimat mensuplarının içtimai haklarının düzeltilmesiyle ilgilendiren, bildirme gelişmemiş sürede İçişleri Komisyonuyla gelişigüzel tıpkısı himmet yaparak Emniyet mensuplarının içtimai haklarının ve erkek haklarının düzenlenmesiyle ilgili talebimi bu kürsüden revize etmek isterim.”

Share: