Gürer’den Zahmetli Maaşı Çağrısı: “Promosyona Muhtaç Halde Bulunan Emeklilerin Durumunu İyileştirin.

CHP Niğde Mebus Ömer Fethi Gürer, ara sıra bankaların emeklilere özendirme vaadi vermesi ile ilgilendiren “Vezneci banka özendirme için gezen emeklinin durumunu görün. Promosyona muhtaç halde bulunan emeklilerin durumunu iyileştirin, emeklilerin intibak düzenlemesi ilkin koyulmak üzere yıllardır bitmeme eden sorunlarının çözümü noktasında say başlatın, evi olmayana icar yardımı yapın, reçete katkı payını kaldırın. Bildirme düşük zahmetli maaşını asgari ücret noktasına taşıyın” çağrısında bulundu.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bazen bankaların emeklilere maaşlarını öz şubelerine taşıması karşılığından 7 bin 500 liraya varan promosyon vaadinde bulunması ile ilişik mukayyet açıklama yaptı. Açıklamasında; emeklilerin, bankaların özendirme yarışının figüranı haline getirildiğini ve bunun sorumlusunun dahi AKP iktidarı olduğunu rapor etti.

Gürer, emeklilerin vezneci promosyonuna muhtaç edilmesini ve mufassal saatler vezneci önlerinde bekletilmesini “acıklı bire bir tabela” kendisine nitelendirdi. Asgari ücretin kıtlık sınırının altında kaldığını, sunu düşük emekli maaşının ise asgari ücretin 2 bin liralık daha altında olduğuna dikkat çekici Gürer, şu değerlendirmeleri yaptı:

“BANKADA EMEKLİ MAAŞI BİR MÜDDET KALIYOR VE VEZNECI BUNDAN CİDDİ KAR EDİYOR. BU KAR ÇOKÇA CÜZİ MİKTARI EMEKLİYE VERİLİYOR”

“Düşünebiliyor musunuz, benzeri ülkede minimal ücretin açlık sınırının altında ve milyonlarca zahmetli kıtlık sınırının üstelik çok çok altında olan 3 bin 500 teklik ile geçinmeye çalışıyor? Emekliyi bu duruma DOĞRU Tümen iktidarı getirdi. 2008 yılında çalışanların emekli olurken kim maaş ilhak oranı yüzde 70’ten yüzdelik 35’lere düştüğü amacıyla bugün 13 milyon emeklinin sunma bir iki yarısı minimal ücretin altında aylık alıyor. 3 bin 500 lira maaş kayran bire bir emeklinin alacağı 7 bin 500 lira teşvik ücreti emeklinin ayrımsız derdine derman cins. Fakat yıllarca çalışıp didinen tekaüt bu duruma getirilmemeliydi. Bankada emekli maaşı aynı süre kalıyor ve vezneci bundan sakil kar ediyor. Bu kar haddinden fazla kısmi miktarı emekliye veriliyor. Kazanan vezneci oluyor. Mütekait ihtiyaç sahibi olunca onun maaşını banka alabilmek üzere haddizatında haddinden fazla kısmi bire bir promosyonla emekliyi müşterisi yapmaya çalışıyor. Zahmetli geçimini sağlayabilmek için birkaç bin lira ki aşkın verirse ona koşuyor. Çoğu zor bu durumu da bilmeyip tıpkı bankasında kalıyor. Emeklinin aynı yılda bankadaki parası ve bankanın bu paradan sağladığı kâr dikkate alınıp özendirme tutarı belirlenmeli ve kül bankalar için ayrımsız taban değer belirlenip onun üzerinde özendirme verilmesi sağlanmalıdır.

“HUSUSI BANKALAR İLE AMME BANKALARI ARASINDA ÇOK CİDDİ TEŞVIK FARKI VAR”

Hususi bankalar ile kamu bankalarının verdiği teşvik ücretlerinin ortada çokça okkalı farkların olduğuna üstelik değinen Gürer, amme bankaları 700 liralık civarında teşvik ücreti verirken bazı hususi bankaların özendirme ücretinin 10 bin liraya büyüklüğünde yaklaştığını, bu nedenle gâh amme bankalarının üstelik özendirme ücretlerini güncellemesi gerektiğini ifade etti.

“PROMOSYONA MUHTAÇ HALDE KÂIN EMEKLİLERİN DURUMUNU İYİLEŞTİRİN”

Gürer, antrparantez “Banka banka teşvik amacıyla gezen emeklinin durumunu görün. Promosyona muhtaç halde mevcut emeklilerin durumunu iyileştirin, emeklilerin uyum düzenlemesi özellikle olmak amacıyla yıllardır devam eden sorunlarının çözümü noktasında çalışma başlatın, evi olmayana kira yardımı yapın, çıkar yol ulama payını kaldırın. Genişlik bağan tekaüt maaşını minimum ecir noktasına taşıyın” çağrısı yaptı.

Share: