Gürer’den, Bakan Kirişci’nin “Ekmeğin Maliyeti Düşürüldü” Yanıtına Tepki: “Ekmeğin Kilosunun 15 Liraya Çıktığından Bakanın Haberi Namevcut Mu?”

CHP Niğde Saylav Ömer Fethi Gürer’in istifham önergesine cevap veren Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci; “Eylül ayından itibaren Un Kalibraj Çalışması başlatılmış, ekmeğin maliyetinin düşürülmesi sağlanmış, un fiyatları piyasada belli başlı tıpkı aralıkta sabitlenmiştir” açıklamasını yaptı. Unun fiyatının iki buçuk mezuniyet arttığını, ekmeğin ise sürekli olarak zamlandığına dikkat çeken Gürer, “200 gram ekmeğin yeryüzü düşük fiyatla, kilosunun 15 TL’ye çıktığından Bakanın haberi yok mu?” tepkisini gösterdi.

CHP Niğde Saylav Ömer Fethi Gürer; dünyanın yer majör buğday istihsal merkezlerinden Ukrayna ve Rusya arasındaki savaşın başlamasının peşi sıra Ekincilik ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’nin yanıtlaması istemiyle soru önergesi vermişti. Gürer, şu soruları yöneltmişti:

“Ülkemizin de riskleri dikkate alarak zaruri icraat yapılmakta mıdır? Ekmeğin yılsonu fiyatı ile ilişkin bir öngörünüz var mıdır? Hububatta sevgili yaşanmaması üzere teşrinievvel dönemi öncesi dikici üzere kullanılmamış tensikat sağlanması ve borçlarının ötelenip faizlerinin silinip bazen sivri kıymet artışı gösteren tezek kadar ürünlerde çalışkan sübvanselere gidilmesi sağlanacak mıdır?”

Kirişci, Gürer’in sorusuna; 18 Ağustos’ta yanıt verdi. Kirişci, şu bilgileri verdi:

“Toprak Mahsulleri Ofisi ekmeğin sunma mefret maliyet kalemlerinden biri olan unun fiyatlarını mukannen bire bir seviyede tutmak için eylül ayından itibaren Un Kalibraj Çalışması başlatmış, fırınlara akıllıca fiyatla un komutan taahhüdü veren un sanayicilerine ekmeklik buğday satışı yapılmıştır. Un Kalibraj çalışması sebebiyle, ekmeğin maliyetinin düşürülmesi sağlanmış, un fiyatları piyasada makul bire bir aralıkta sabitlenmiş, mevki ekonomisine ulama sağlanmıştır. Antrparantez TMO tarafından düzenlenen Yem Regülasyon çalışması kapsamında, TMO stoklarından makul fiyatlı satışlar ile hayvancılık sektörümüzün maliyetine katkı sağlanmıştır. TMO stoklarındaki buğdayları piyasaya uygun fiyatla sunmakta, sanayicimizin ihtiyacı olan buğday miktarının kocaman tıpkı kısmını karşılamaktadır.”

Yanıtında, motorin ve gübre desteklemelerine ilişik bilgiler dahi veren Vekil Kirişçi, 2017 yılında başlayan uygulama ile önemli ürünlerde motorin maliyetinin yüzde 50’sinin şevket vasıtasıyla karşılandığını, gübrede ise yüzdelik 18 olan KDV oranının, 2016 yılında yapılan düzenleme ile kaldırıldığını anımsattı.

Gürer, Tarım ve Orman Bakanı Kirişci’nin yanıtını, yaptığı yazılı izah ile değerlendirdi. Güzeşte sene 150 teklik civarında olan 50 kilogramlık ekmeklik unun bugün 360 liraya kadar çıktığını, töz ve farklı girdi artışları sonucu atlatmak fiyatlarının ise bir yılda 2-3 itmam artığını hatırlatan Gürer, “Kapsam böyle iken ülkenin Tarım ve Orman Bakanı’nın, güya yekpare bu olumsuzluklar bu ülkede yaşanmıyormuş kadar ‘ekmeğin maliyetini düşürdük’, ‘un fiyatlarını sabitledik’ gibi izah yapabiliyor olması düşündürücüdür. Atlatmak gramajı azalıp fiyatı artırılmıştır. 200 gram ekmeğin kilosu sunma düşük 10 TL’dir. Ayrımlı illerde bu bedel 20 TL birlikte aşmış durumdadır. Vatandaş ekmeğini kısarak açlığını azaltmaktadır. 200 gram ekmeğin sunma bağan fiyatla, kilosunun 15 TL’ye çıktığından Bakanın haberi bulunmayan mu?” değerlendirmesini yaptı.

Share: