Güney Kore, Rusya nükleer erke şirketiyle 2,25 milyar dolarlık kesim imzaladı

Güney Kore, Rusya’nın ululuk kontrolündeki çekirdeksel erke şirketiyle 2,25 milyar dolarlık anlaşma imzaladı.

Cenup Kore ajansı Yonhap’ın haberine bakarak, Şevket Başkanlığı Ofisi, devlete ilgilendiren Kore Hidro ve Çekirdeksel Erke şirketi ile Moskof iştirak ASE beyninde Akdarı’ın Dabaa Çekirdeksel Enerji Santrali Projesi’ne türbin ekipmanı ve inşaat çalışmaları hizmeti sağlanması konusunda anlaşıldığını duyurdu.

Açıklamada, projeye yapılacak işin 2,25 milyar dolar ile Güney Kore’nin 2009’dan bu yana arz şişman çekirdeksel erke teknolojisi ihracatı olduğu kaydedildi.

Izzet Başkanlığı Ekonomik İlişkiler Sekreteri Choi Sang-mok, Cenup Kore’nin Rusya’ya ait şirkete sağlayacağı teknolojik ekipmanın Rusya’ya uygulanan yaptırımları delmeyeceğini açıkladı.

Choi, Mısır’bile yapılacak nükleer santralin düz yazı sürecinde meydan alma planlarını başlangıçta ABD’ye bildirdiklerini ve müttefikleriyle proses içerisinde çapraz düşünüm alıverişlerini sürdüreceklerini kaydetti.

Mısır Nükleer Santraller Kurumu, 20 Temmuz’de ülkenin batısındaki Dabaa bölgesinde düz yazı edilecek evvel çekirdeksel santralin birinci ünitesinin beton dökümüne geçildiğini duyurmuştu.

Darı’ın geçmiş çekirdeksel santrali

Mısır, Dabaa Çekirdeksel Santrali Projesi için 19 Son Teşrin 2015’te Rusya ile antant imzalamıştı. Akdarı Cumhurbaşkanlığı de o çağ, geçmiş nükleer santralin 2024’te faaliyete geçmesinin beklendiğini açıklamıştı.

Resmi verilere bakarak, Mısır’ın önce çekirdeksel santrali Dabaa, seçkin biri 1200 megavat kapasiteli 4 üniteden oluşacak.

Darı’ın 1986’da başlatmayı planladığı Dabaa Çekirdeksel Erke Santrali Projesi, o dönemde meydana gelen Çernobil faciası ve finansman eksikliği zımnında gündemden düşmüştü.

Share: