Gümüşhane’nin bağ bozumu güzellikleri ile sarhoş etti

– Gümüşhane’nin güz güzellikleri ile sarhoş etti

GÜMÜŞHANE – Tarihi İpek yolu üzerinde yaylalar diyarı olarak bildik ve 2 bin metre üzerinde sayımsız yalman dağları, kendine özgü coğrafyasıyla değme zaman etkileyici görüntüler sunan Gümüşhane coğrafyası bağ bozumu mevsimiyle birlikte renkten renge bürünürken, bölgenin güzellikleri açıktan görüntülendi.

Gümüşhane’nin güzellikleri yutmak, bozulmamış havasını solumak, sıradışı coğrafyasını seçmek amacıyla Samsun’dan Gümüşhane’ye mevrut SAMDOST ekibi bölgenin güzelliklerini havadan görüntüledi. Ekibin geçmiş durağı Örümce Ormanları Tabiatı Dulda Alanı ve Çağlayandibi Şelalesi Zevk Parkı oldu. Daha sonra Yağız Mağarasını ziyaret eden ve Limni Gölü Beğeni Parkında konaklayarak geceyi burada nâkil yıldız bilimi kentin büyüleyici görüntülerinden etkilenirken, ellerinden makineleri ve telefonları bırakmayarak bereketli bol ışık çekti. Ekipte meydan alan dijital zımni üreticisi ve ışık sanatçısı Gaye Somuncu’nun dronla çektiği ve toplumsal medyada paylaştığı görüntüler binlerce kere izlendi, beğenildi ve paylaşıldı.

“Bire Bir sonraki gezimizde daha bilinmeyen yerlerini keşfetmek isteriz”

Gümüşhane ziyaretinde Örümcek Ormanları Tabiatı Esirgeme Alanında yüzyıllardır kıpırdak anıt ağaçları görmenin kendilerini haddinden fazla etkilediğini kaydeden Garaz Somuncu, “Görselliği haddinden fazla faziletli olduğu üzere arkadaşlarım orayı çekmeye doyamadı. Bir sonraki durağımız Kara Mağarası oldu. Bu mağaranın yaşı 15 milyon sene olduğu söyleniyor. İçinde sarkıtlar, dikitler, travertenler, katre taşları bizi oldukça etkiledi. Doğasına akla yatkın kendisine buranın düzenlenmesi bizi çok sevindirdi. Ahşap posta haddinden fazla güzeldi. Işıklandırma sistemini üstelik çokça beğendik. Limni Gölü Zevk Parkında kendimizi evimizde kabil hissettiğimiz ortamda konakladık. Göl kenarında kaldığımız için periyot doğumunu bağlı olmak istedik fakat kalktığımızda güneşin önünde keder vardı göremeyeceğiz diyerek karamsarlığa düşmüştük ancak doğa sürprizlerle kırcı olduğu üzere başka tıpkı şaşırtı bizi karşıladı. Dron uçururken baktık ki koskocaman vadinin içinde bire bir sis denizi var. Şişman afiyetle gözetleme kulesinden bu vadiyi izledik. Gümüşhane gezisi haddinden fazla güzeldi. Fotoğraf makineleri ve telefonlar elimizden düşmedi. Dronla da çokça domuzuna manzaralar çektik. Bu bizim üzere çokça sunturlu ayrımsız belgelik ve hatırat oldu. Buralar Gümüşhane’nin bilinen yerleriydi. Bir ahir gezimizde elan bilinmeyen yerlerini sağlamak isteriz. Herkesi buraya nida ediyoruz” dedi.

Share: