Gülistan Tığ Koçyiğit’ten Nazır Özer’e: “Ilkin Özürlü Öğrenciler Görünmek Amacıyla Yetişek Hizmetlerinin Ücretsiz Sağlanmamasının Nedenleri Nelerdir?”

HDP Muş Saylav Gülistan Kılıç Koçyiğit, engelli öğrencilerin eğitimde yaşadıkları sorunlarla ilişik yerine Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e; “Ilkin engelli öğrenciler girmek üzere yekpare öğrencilere birlik eğitim bilimi hizmetlerinin heybet eliyle ücretsiz sağlanmamasının nedenleri nelerdir? Sağlanması açısından tıpkısı adım atılacak mıdır? Otistik, Down sendromlu çocukların ailelerinin ‘Çocuğumu okula almadılar’ şeklinde yaptıkları şikayetlerden bilerek mısınız? Bakanlığınızca bu şikayetler üzerine elbet tıpkı yaptırım öngörülmektedir” diye sordu.

HDP Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit; zihnî, sem, müşahede, ortopedik ve öğrenme güçlüğü calip başka nöro-tipik engellilerin eğitimde yaşadıklarını sorunları TBMM gündemine getirdi. Milli Terbiye Bakanı Mahmut Özer’in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren Kılıç, şu değerlendirmeyi yaptı:

“TÜRKİYE’NİN YÜZDE 60 ORANI İLE AB ÜLKELERİ ARASINDA İLKOKULDAN BILAHARE ENGELLİ BİREYLERİN OKULU BIRAKMA ÜZERINE YER EFDAL MUTLULUK KONUMUNDA OLDUĞU BIRLIKTE BELİRTİLMİŞTİR”

“Zihnî, işitme, görme, ortopedik ve öğrenme güçlüğü çekici ayrıksı nöro-tipik engellilerin eğitim bilimi haklarının dizgesel aynı şekilde ihlal edildiğine dair Türkiye Engelliler Konfederasyonu 2022-23 yetişek tedris yılına önceden aynı mukayyet izah yapmış ve engellilerin yetişek haklarından faydalanmaları üstüne mutluluk sağlanmadığını, tersine sorunların henüz dahi arttığı bir tabloyla yüz yüze olduklarını belirtmişlerdir.  Türkiye’nin yüzde 60 oranı ile KEZ ülkeleri ortada ilkokuldan sonralari özürlü bireylerin okulu tevdi üstüne sunu faziletli devlet konumunda olduğu de belirtilmiştir.

Basına yansıyan aynı bambaşka fen ise, otistik, Down sendromlu çocukların terbiye gördüğü Martir Hüseyin Bronz Hususi Yetişek Uygulama Okulu’nda servis ve yemek hizmetinin verilemeyeceğine dayalı yapılan duyurudur. De otistik, Down sendromlu ve ayrımlı nörolojik ve sistemik; bedensel ve zihinsel engellere ehil ortaöğretim çağında çocukların eğitim gördüğü Martir Üsteğmen Ulu Büyükdicle Hususi Eğitim Bilimi Aplikasyon Okulu, ayrımsız sene geçmiş binasının rekiz olması, yapı arazisinin mülkiyetinde yaşanan mesail zımnında fiilen kapatılmışken ardından öğrencilerin başladığı ve yukarda adı mezkûr okulda da sorunların olması aileleri ve bittabi öğrencileri zorlamıştır.”

Gülistan Tığ Koçyiğit, Vekil Özer’e şu soruları yöneltti:

“Başta mânialı öğrenciler görünmek amacıyla birlik öğrencilere bilcümle eğitim bilimi hizmetlerinin büyüklük yoluyla ücretsiz sağlanmamasının nedenleri nelerdir? Sağlanması açısından bire bir etap atılacak mıdır?

-Pandemi sürecinde engelli öğrencilerin akranlarına bakarak henüz fazla geride kaldığı gerçeğine yönelik Bakanlığınızca hangi kabil önlemler alınmıştır?

-Umum engellilerin eğitimi üzere nitelikli, anadilinde, erişilebilir, yaşadıkları yer ile bütünleştirici yetişek imkanları sağlanmakta mıdır?

-Engellilere katışıksız bir eğitim alanı düz yazı edilmesi hususunda neler yapılmıştır?

-Engellilerin eğitiminin önündeki sosyal önyargıların ortadan kaldırılması üzere hangi kabil çalışmalar yapılmıştır?

-Engelli öğretmenlerin erişilebilir meslek, sınıf, laboratuvar vb. ortamlarda ve branşlarında çalışmalarını kolaylaştırmak üzerine şimdiye dek neler yapılmıştır?

-Otistik, Down sendromlu ve farklı nörolojik ve sistemik; bedensel ve zihinsel engellere topluluk lise çağında çocukların eğitim bilimi gördüğü Martir Üsteğmen Ali Büyükdicle Özel Eğitim Uygulama Okulunun bir yıl geçmiş çalışarak kapatılmasının arkası sıra eskimemiş ve ulaşılması ağır olmayan tıpkı yerde açılması planlanmakta mıdır?

-Otistik, Down sendromlu çocukların eğitim gördüğü Şehit Hüseyin Tunç Özel Eğitim Bilimi Uygulama Okulu’nda servis ve kemirmek hizmetinin verilemeyeceğinin okulun açılmasına bire bir çağ mütezayit duyurulduğundan haberdar mısınız?

-Otistik, Down sendromlu çocukların ailelerinin ‘Çocuğumu okula almadılar’ şeklinde yaptıkları şikayetlerden malumat sahibi mısınız? Bakanlığınızca bu şikayetler üzerine lacerem bir yaptırım öngörülmektedir?

-Bakanlığınızın verilerine göre, Türkiye’de okullaşan otizmli bala sayısı kaçtır ve eşey, yaş bağlamında istatistikleri nelerdir?

-Otizmli seçme çocuğun yetişek hakkından kıymet benzeri şekilde yararlanması üzere doğruluk hepten yaklaşım ve etraflıca terbiye uygulanması üzerine neler yapılmaktadır?”

Share: