“Güldestan”, 21 Aralık’ta Atatürk Ekin Merkezi’nde sahnelenecek

Şevket Opera ve Balesinin (DOB) beğenilen eserlerinden “Güldestan”, 21 Aralık’ta Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) izleyiciyle buluşacak.

Hars ve Turizm Bakanlığının girişimiyle 2004’te DOB Genel Müdürlüğünün Ankara, İzmir, Antalya ve İstanbul balesinden oluşan bire bir kumpanya ile sahnelenen yayın, saz ve dans prodüksiyonu yerine 18 yıldır izleyiciyle buluşuyor.

Koreograf ve sanat yönetmeni Beyhan Murphy ile Mercan Balığı Dede’nin hazırladığı kitap, modern ve anadan görme Türk kültürünü mahdut dışına lanse etmek üzere hayata geçirildi.

Bir kafile yolundan şehirdeki kafeye, edip Orhan Pamuk’un eserlerinden 18. yüzyılda Evliya Çelebi’ye, gündeş insanın dâhilî yolculuklarından semaya, Osmanlı zamanlarından gündeş İstanbul’a vasıl ayrımsız yolculuğu ele alan eserde, Ara Güler’in İstanbul fotoğrafları da saha alıyor.

Eser, Türkiye’nin yanı sıra Mersin, Antalya, Samsun, İzmir, Ankara ve İstanbul Azamet Opera ve Balesi aracılığıyla, Hollanda, Çin, Almanya, Makedonya, KKTC, Bosna Hersek, Cezayir, Arnavutluk ve Fransa’üstelik da izleyiciyle buluştu.

Share: