GÖLLER YÖRESİ’NİN YAKARIŞI PROJESİ TAMAMLANDI

ISPARTA Şehit Polis Güçleri Mehmet Karacatilki Veri ve Konferans Merkezi Içtimai Bilgiler öğretmeni Zuhal Gecekondu’nun yürütücüsü olduğu ‘Göller Yöresi’nin Yakarışı’ isimli TÜBİTAK projesi sona erdi.

TÜBİTAK 4004 Tabiat Eğitimi ve Bili Okullarını Destekleme Programı kapsamında 27 Ağustos- 1 Ilkgüz tarihleri beyninde Burdur, Isparta ve Eğirdir’de gerçekleştirilen ‘Göller Yöresi’nin Yakarışı’ isimli proje sona erdi. Projeye, Isparta, Burdur, Denizli, Afyon ve Konya illerinden katılan türlü branşlardaki 24 öğretmene, Isparta Taşmak Gölü, Eğirdir Gölü, Kovada Gölü ile Burdur İnsuyu Mağarası ve Burdur’bile kâin Salda Gölü, Yarışlı Gölü, Karataş Gölü, Burdur Gölü, Karacaören Baraj Gölü’nün nahiye turizmine, ekonomisine, doğasına, nebat ve efsanevi popülasyonuna katkıları, toptan istinas ile birlikte göllerin maruz kaldığı kuraklık ve kuraklığın sonucu meydana mevrut münasebetsiz durumlar, göllerdeki su çekilmesine amil olan diğer unsurlar için Süleyman Demirel Üniversitesi, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ve Isparta Uygulamalı Ulum Üniversitesi’nde memur akademisyenler marifetiyle bilgi verildi.

Proje yürütücüsü Zuhal Kondu, Doğanın yakarışı, göllerin çekilişi bir somut anlamda bu fikri aklımıza getirdi. Tığ geleceğin teminatları olan çocuklarımıza bu fikri nasıl anlatırız, lacerem şuurlu benzeri gelecek yetiştiririz mantığıyla yola çıkarak Burdur, Isparta, Afyon, Konya ve Denizli’den farklı branşlarda öğretmenlerimizi belirledik. Salda Gölü, Burdur Gölü, Karataş Gölü, Yarışlı Gölü, Eğirdir Gölü kabilinden göllerimiz yakarışın yer haddinden fazla bulunduğu yerler. Eğitimlerimiz bire bir konkre namına görebildiğimiz yerlerde durumunda öğretim ilkesiyle gerçekleştirildi. Bu kapsamda öğretmenlerimizin kendi memleketlerindeki okullara gittiklerinde aldıkları eğitimi ve bu duyarlılığı öğrencilerine aktarmalarını beklemekteyiz dedi.

Zuhal Kondu, proje sonucunda öğretmenlerden edindikleri bilgi ve birikimlerini okullarında öğrencilerine aktararak doğaya ve suya henüz hassas nesiller yetişmesine katkı sağlamalarını beklediklerini söyledi. Göllerdeki nitelik on paralık bağırsak açıcı değil diyen Kondu, Şu anda Burdur Gölü’ndeyiz ve sunu zahir örneğinin olduğu üstelik ayrımsız göldeyiz. Etrafındaki gösterge ayrı bir yakarış, gölün fariğ olması ayrı yakarış. Bundan 15-20 sene öncesine dahi bakıldığında çokça haddinden fazla çöküntü var. Mürekkep Milel (BM) tarafından 2022 yılının ‘Balıkçılık ve Akarsu Ürünleri Yılı’ car edilmesi dolayısıyla balıkçılık ve akarsu ürünleri üretiminde kocaman aynı yere sahip olan Göller Yöresi’ndeki göller ve sulak alanlardaki kuraklığa ve sonuçlarına dikkati dercetmek amacıyla proje hem kuramsal hem birlikte kılgısal gerçekleştirildi. Etkinliklerle ekolojik yıkıma dikkati çekerek, katılımcıların çevreye farkındalıklarının ve duyarlılıklarının artırılması, hayatın seçkin alanında elzem bire bir mahiyet olan suyun öneminin kavratılması üzere etkinlikler doğanın ortamında, yerinde öğrenme ilkelerine akla yatkın olarak alanında uzman eğitmenler tarafından gerçekleştirildi diye niteleyerek konuştu.

Proje kapsamında, katılımcılar Isparta’nın Eğirdir ilçesinde kâin Türkiye’nin 4. şişman gölü ve 2. büyük içme suyu rezervi olan Eğirdir Gölü’nde birlikte tetkikat yaptı.Share: