Giresunlu kadınlar depremzedeler için örüyor

Giresunlu kadınlar depremzedeler üzere örüyor

GİRESUN – Giresunlu kadınlar, sarsıntı bölgesindeki vatandaşlar için ördükleri hırka, ezik, kazak, eldiven ve bebekler amacıyla patik ile yürekleri ısıtacak benzeri say başlattılar.

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremlerin arkası sıra ülkenin dört bir yanından bölgeye yardımlar gönderilmeye bitmeme ediyor. 7’den 70’e seçme vatandaşın depremzedelere yardım etmek amacıyla seferber olduğu şu günlerde Giresunlu kadınlar bile örnek bir mücahede içerisine girdi. Giresun’dahi tıpkısı araya mevrut 66 yaşındaki Hamide Altıyaprak ve komşusu 56 yaşındaki Gülkız Delice itici kış günlerinde evsiz kalan depremzedelerin üşümemesi için belik örüyor. Giresun Belediyesi’nin yardım kampanyasına önce etapta ellerinde bulunan hırka, çizik, kazak ellik ve bebekler için patik kadar onlarca zerre ürünü doğrulama ederek yer sarsıntısı bölgesine gönderen kadınlar eskimemiş mahsulat için belik örmeye devam ediyor.

Yeni örgüler için iş yapıyorlar

Örgü örerek depremzedelere bindi verdiğini aktaran Hamide Altıyaprak, “Canlı kızlığımda öğrendiğim umum işlerini yapmaya devam ediyordum. Bugüne kadar elimde ördüğüm onlarda örgü kazak, hırka, çizik, atkı ve bebekler üzere giyim kuşam vardı. Uray depremzedeler üzere kampanya başlatınca tezce vukuf verdik ve onlarca örgü elişlerini depremzedelere gönderdik. Ancak elimizdekileri göndermekle yetmiyor. Komşularımızla aynı araya gelerek zelzele bölgesi üzere üretmeye bitmeme ederek örgü örüyoruz. Depremzedelere elimizden geldiğince bizlerde bir şeyler yazmak istiyoruz. yünler, şişler veriyoruz. Bu şita gününde onları ısıdam tutak örgüler örmeye çalışıyoruz” dedi.

Cümle evinde depremzedeler üzere örüyor

Mahallede belik yapmasını bilen her kadının depremzedeler amacıyla belik ördüğünü anlatan Gülkız Delimsirek ise “Kadınlar adına tıpkı araya geldik hakeza tıpkı iş yaptık. Herkes evinde depremzedeler üzere örüyor. Kimi Vakit tıpkısı araya geliyoruz, ara sıra de sistem zat evinde örüyor. Amacımız bu şita gününde onları sıcak tutaç mahsulat yapmak. Bugüne büyüklüğünde elimizde hangi varsa gönderdik ama bu bitmeme eden tıpkı gerekseme olduğu amacıyla bizde gönderdiklerimizle yetinmiyoruz yenilerini örüyoruz. Tümce kesintisiz örmeye devam ediyor. Ki neye yetişebiliyorsa onu yapmaya çalışıyor. Onların çadırda soğukta oturduğunu düşündükçe imdi azimle örüyoruz” diye konuştu.

Share: