Giresun’da tüketilebilen 45 cins yalan olduğu belirlendi

Giresun’birlikte yapılan araştırmada, farklı şekillerde tüketilebilen 45 cins mantar tayin edildi.

Atatürk Mesleksel ve Maharet Rum Lisesi Müdürü, ekoturizm uzmanı Zekeriya Karakayalı ile Tarsus Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Eriştirme Hizmetleri Bölümü Öğretim Yardımcısı Dr. Kemal Enes, Giresun Üniversitesi Turizm Fakültesi Rekreasyon Yönetimi Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Kortej Kanca yoluyla doğal ortamda yetişen mantarlar araştırıldı.

Araştırmaya ait “Giresun’üstelik Tabii Olarak Yetişen Yenilebilir Mantarların Gastronomik Değeri” konulu yazı, Kargaşa Üniversitesi Sosyal Bilimler Araştırmaları Dergisi’nde yayımlandı.

Makalede, il genelinde yetişen tüketilebilen mantarlar ve bunlarla hazırlanan yemekler bile vadi alıyor.

Karakayalı, AA muhabirine, Giresun mutfağında yenilebilir yabani mantarların ne türlerinin tüketildiği ve yemeklerine ilgilendiren araştırı yaptıklarını söyledi.

Çalışmada, yenilebilir yabani mantarları bilen ve mutfaklarında kullanan tecrübeli kişilerle görüştüklerini rapor fail Karakayalı, şu değerlendirmede bulundu:

“Giresun dalan ile Bulancak, Keşap, Eynesil, Dereli, Yağlıdere, Şebinkarahisar ve Alucra ilçelerinde 23 emanet ile görülerek marifet toplandı. Araştırma sonucuna göre, Giresun’un kadimden mevrut yenilebilir mantar çeşitliğine ve yemek kültürüne erbap olduğu, ilde 18 aileye mensup 45 yalan türünün tüketildiği, mantarlardan köfte, kavurma, kızartma, közleme, dible ve pilavdan oluşan çokça türlü yemeklerin yapıldığı belirleme edildi.”

Karakayalı, yalan sezonunun nisan sonundan başlayarak kasımın ortalarına kadar sürdüğünü belirterek, çalışmayla Giresun’bile en fazla mantar türü bilici kişilerin mutedil bölgelerdeki Dereli ve Yağlıdere ilçelerinde yer aldığı bilgisine ulaşıldığını vurguladı.

Giresun’un coğrafi ve abuhava özellikleri dolayısıyla zehirli ve zehirsiz çokça sayıda mantara ocak sahipliği yaptığının altını çizen Karakayalı, “Alanda zehirli olmadığı halde zehirli addedilerek tüketilmeyen birçok mantar türü olduğu görülmüştür. Literatürde tüketimi tehlikeli olduğu belirtilen ara sıra mantar türlerinin ise tüketildiği görüldü. Bu konuda yapılacak yetişek faaliyetleri, yörede mantar çeşitliliğinin korunmasını ve kullanımına ulama sağlayacaktır.” dedi.

Karakayalı, Giresun aş damı kültürünün ayrımsız parçası olan bu mantarların üstelik yapılacak bilimsel çalışmalarla ortaya çıkarılması gerektiğine işaret ederek, kentte yenilen yalan ve mantar hastalığı yemekleri için sadık sayıda mesai bulunduğunu kaydetti.

Share: