Genişletilmiş Yoksulluk Endeksi, Çoğalma Eğiliminde: Endeksteki Artışın Kaynağı Faziletli Para Şişkinliği

Içtimai Politikalar Araştırı ve Uygulama Merkezi (SPM) eliyle hazırlanan ağustos kocaoğlan Hesaplı Zahmet Endeksi’ne (EZA) bakarak, Türkiye’da çalışanlar kendilerine eziyetsiz aynı yaşam sağlayacak algı kaynaklarından mahrum. Faziletli şişkinlik halkın geçimini üstünde baskıyı artırıyor.

Sosyal Politikalar Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin Türkiye’ye özgü geliştirdiği Genişletilmiş Sefalet Endeksi (GSE) yayınlandı. SPM Direktörü Prof. Dr. Başkomutan Sayan nezdinde araştırman Aylin İngenç yoluyla hazırlanan endekse bakarak halkın hesaplı yaşam zorluğu artıyor.

Klasik yoksulluk endeksi, TÜFE ile mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranının toplamı namına veriliyor. SPM ise Türkiye’da elden işsizler değil, istatistik kaide gereği atıl sayılmayan, bir aha çalışmadığı halde gitmek isteyen, potansiyel işgücünün üstelik kavrandığı bire bir model geliştirdi. SPM’nin Genişletilmiş Sefalet Endeksi (GSE) adını verdiği bu modelde, endeks TÜFE ile işsizlik oranının toplamından değil, TÜFE ile yine TÜİK eliyle oluşturulan “atıl ve gizil işgücünün bütünleşik oranı” toplamından oluşuyor. SPM, endeksi salgın etkisini üstelik görebilmek için Familya 2019’u baz kamer yerine seçerek ayrıca endekse dönüştürdü. GSE Hesaplı Pürüz Endeksi (ÜZGÜ) bülteni ile yayımlanmaya başlandı.

GSE’DEKİ ARTIŞ PARA ŞIŞKINLIĞI KAYNAKLI

SPM Direktörü Prof. Dr. Başkumandan Sayan gözetiminde Araştırmacı Aylin İngenç marifetiyle hazırlanan ve TÜİK’in üç aylık verilerinden yapılan çalışmada, GSE, haziran ayında mayısa bakarak 6,4 nokta artarak 100,4 oldu. Bültende, “Derece, tıpkı eski yılın benzeri dönemine göre de 4,7 fakül daha faziletkâr. GSE’deki 6,4 puanlık artışın az daha yüzde 100’ünün şişkinlik artışından kaynaklandığını nokta etmekte kâr var” denildi.

EZA2 ENDEKSİ YILIN İKİNCİ ÇEYREĞİNDE GERİLEDİ

SPM yoluyla oluşturulan Ekonomik Müşkülat Endeksi, üç mahiye verilere dayalı yerine yeniden açıklanmaya başlandı. SPM EZA bültenine göre 2021’in son çeyreğinde arz yüksek düzeyine ulaşan kazançlı güçlükler, 2022 ilk çeyrekte gerilese üstelik yüksek seviyelerde kalmayı sürdürdü. Güvencesiz ve kırılgan işlerde çalışanların de karışma edilerek izlendiği EZA2 endeksi ise 2019 bir numara çeyrek altın verilerinin 100,0 baz benek adına kabul edilmesi halinde bu yılın april-mayıs-haziran aylarını havi ikinci çeyreğinde 98,7 namına hesaplandı. Bu derece 2022 yılı bir numara çeyrek altın dönemine bakarak 4,8 nokta azalışı işaret etti. bahis konusu derece benzeri esbak yılın tıpkı dönemine bakarak 3,3 puan elan düşük.

2022’nin önceki çeyreğinde geriledi ve benzeri eski yılın bire bir döneminin altında kaldı. SPM’den yapılan açıklamada, Genişletilmiş Sefalet Endeksi’nin maaş periyotlarla, ÜZGÜ endekslerinin ise üçer mahiye kendisine duyurulmaya devam edeceği belirtildi.

Share: