Gelecek hafta fen gündemi vahim

Kullanılmamış haftada piyasalar Türkiye Cumhuriyet Altını Model Bankası(TCMB) faiz kararına odaklanacak. Antrparantez bütçe rakamları, tarım ÜFE, göz satışları ve fiyatları, Kaynak ihaleleri de takip edilecek ruzname maddeleri olacak.

Ancak dışında Japonya GSYH ve para şişkinliği, Çin endüstri üretimi, perişan satışlar, Almanya ZEW, yetiştirici fiyatları, İngiltere mütemmim ve yetiştirici enflasyonları, gayrimuntazam satışları, Euro Bölgesi GSYH ve şişkinlik, ABD göz başlangıçları, endüstri üretimi, savruk satışlar, işlemcilerin henüz öncelikle bakacağı veriler olacak.

15 Ağustos Pazartesi

Elverişsiz İçi Ruzname

Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK), ikinci çeyrek altın döneme ilgili gelişim gücü ve ücretli etkin istatistiklerini yayımlayacak. Yılın ilk çeyrek dönemişde işsizlik oranı yüzdelik 11,4 olarak açıklanmıştı (10.00).

Tıpkı saatte tarım üretici fiyatları endeksi dahi açıklanacak. Indeks en üst maaş bazda belli belirsiz düşüş göstermesine karşın, almanak bazda yüzdelik 148,9 seviyesine ulaşmıştı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Merkezi Idare bütçe dengesi verilerini açıklayacak. Bütçe Haziran ayında 31,1 milyar TL yalınlık verirken, ürem dışı çıplak 18,3 bilyon TL namına gerçekleşmişti (11.00).

Hazine, 10 sene vadeli çakılı kuponlu tahvilin baştan ihracını gerçekleştirecek. Hazne’nin tıpkı önceki satışında sayı farkı Ürem yüzdelik 18,95 seviyesinde oluşmuştu.

Güçlükle Dışı Ruzname

Asya-Avustralya

Asya-Avustralya piyasaları haftaya okkalı benzeri bilim akışıyla başlayacak.

Günün önceki verisi Yeni Zelanda’nın hizmet sektörü başarım endeksi olacak. Dizin en son 55,4 seviyesinde açıklanmıştı (01.30).

Bölgede günün sunma muhteşem verilerinden olan Japonya’nın GSYH rakamları ati. İlk çeyrekte dönemsel yüzdelik 0,1, almanak yüzde 0,5 daralan mevki ekonomisi üzere ikinci çeyreğe ilgilendiren ilk rakamlar açıklanacak (02.50).

Çin Eşkal Bankası(PBOC), orta vadeli emniyet kolaylığı(MLF) nema kararını açıklayacak. PBOC, akıbet 5 toplantısında MLF faizini yüzde 2,85 seviyesinde tuttu (04.15).

Çin’den ati farklı olgun bölük fiyatları olacak. Ülkenin 70 büyükşehrindeki kullanılmamış konutlar amacıyla hesaplanan fiyatlar, en son maaş yüzde 0,10, almanak yüzde 1,29 düşüş göstermişti. Hele mortgage boykotu nedeniyle bakir oranlar analistler aracılığıyla yakından izlenecek (04.30).

Günün bölgede sair GSYH rakamı Tayland’dan ati. Yılın evvel çeyreğinde dönemsel yüzdelik 1,1, yıllık yüzde 2,2 büyüyen Tayland ekonomisinin ikinci çeyrek rakamları izlenecek (04.30).

Arkası Sıra gözler esasen Çin’e çevrilecek; uran üretimi, perişan satışlar, çakılı yatırımlar ve göz satışları izlem edilecek. Ülkede en son sanayi üretimi almanak yüzdelik 3,9, perakende satışlar yüzde 3,1 artarken, bölük satışlarında yüzdelik 31,8 düşüş yaşanmıştı (05.00).

Japonya’nın final endüstri üretimi verileri üstelik takvimde yer alıyor. Sanayi üretimi öncü verilerle maaş yüzde 8,9 artarken, yıllık yüzdelik 3,1 düşüş göstermişti. Endüstri üretimiyle birlikte yetenek kullanımı da açıklanacak (07.30).

Avrupa

Öne sâdır benzeri verinin olmadığı Avrupa’de İsviçre’nin müstahsil ve ithal fiyatları verileri açıklanacak. Müstahsil-ithal kıymet endeksi en son aylık yüzde 0,3, yıllık yüzdelik 6,9 çoğalma göstermişti (09.30).

Amerika

KÖLE’de New York Fed yoluyla açıklayan imalat endeksi gelecek. New York Fed imalat endeksi en son 11,1 seviyesine çıkmıştı (15.30).

Kanada’nın imalat mir-stokları ile toptan komutan rakamları tıpkı saatte yayımlanacak (15.30).

ABD’dahi günün diğer verileri NAHB konut piyasası endeksi ve anamal hareketleri olacak (17.00, 23.00).

16 Ağustos Salı

Ensiz İçi Gündem

Bloomberg HT eliyle hesaplanan mütemmim cüret endeksinin Ağustos ayı avangart verileri ati. Mütemmim cüret endeksi en son 55,2 seviyesinde açıklanmıştı (09.55).

Türkiye Cumhuriyet Altını Forma Bankası(TCMB), özel sektörün sağladığı güven borcu rakamlarını açıklayacak (10.00).

TÜİK, bölük komutan istatistiklerini duyuracak. Ev satışları en üst almanak yüzde 11,7 artışla bu yılın genişlik efdal seviyesine ulaşmıştı (10.00).

Ev satışlarının peşi sıra bu el TCMB marifetiyle hane fiyatları açıklanacak. Bölük fiyatlarında en son almanak artış oranı yüzde 145,5 ile rekor kırmıştı (14.30).

Kaynak, benzeri aktarılma önceki çıktığı 10 yıl vadeli sabit kuponlunun peşi sıra, bu el ayrımsız vadeli TÜFE’ye endeksli ara kazanç ile borçlanacak. Tahvil ilk kez piyasaya çıkma ve itfa tarihi 4 Ağustos 2032 olacak.

Hazine, tıpkı 10 yıllık borçlanmayı üstelik icar sertifikasının aracısız satışıyla yapacak.

Elverişsiz Dışı Gündem

Asya-Avustralya

Asya-Avustralya piyasalarında öne sâdır bire bir verinin olmadığı günde, Japonya Hazinesi’nin 5 yıllık ara kazanç ihalesi ile tıpkısı ülkeden gelecek bakım etkinlik endeksi strateji edilecek (06.30, 07.30).

Günün bölgede son verisi Hindistan global fiyatları olacak (09.30).

Avrupa

Avrupa piyasaları güne İngiltere’den ati hareket gücü verileriyle başlayacak. Ülkede avarelik oranı en son yüzde 3,8 adına açıklanırken, bonus karışma averaj kazançlarda çoğalma yüzde 6,2 seviyesine gelmişti (09.00).

Bölgede günün ön eke verisi Almanya hareket dünyasının görünümünü ve geleceğe çevrik beklentilerini yansıtan ZEW endeksi olacak. ZEW ümit endeksi en son -53,8, cari endeksi ise -45,8 seviyesinde açıklanmıştı (12.00).

Bire Bir saatte Euro Bölgesi için dış ticaret rakamları dahi ekranlara düşecek.

İngiltere Hazinesi 7 almanak, Almanya Hazinesi ise 5 yıllık tahvillerle borçlanmaya çıkacaklar (12.05, 12.30).

Amerika

KUL’den basamak başlangıçları ve inşaat izinleri rakamları ati. en üst göz başlangıçları yüzde 2,0 düşüşle 1,56 milyon, yapım izinleri yüzde 0,6 düşüşle 1,69 milyon olmuştu (15.30).

Aynı saatte Kanada’nın şişkinlik rakamları da yayımlanacak. Kanada’birlikte para şişkinliği yüzde 8,1 ile son 40 yılın bildirme faziletkâr seviyesini gördü (15.30).

KUL’bile günün merakla muhtemel verisi endüstri üretimi olacak. Ülkede uran üretimi en son yüzde 0,2 depresyon göstermişti. Sanayi üretimiyle alay malay sığa tasarruf oranı da yayımlanacak (16.15).

Günün sonuç verisi API petrol ve yer yağı ürünleri stokları olacak (23.30).

17 Ağustos Çarşamba

Yetersiz İçi Gündem

TCMB, gücük vadeli aut borç istatistiklerini açıklayacak. en üst kısa vadeli vecibe stoku 134,5 bilyon dolar olurken, vadesi bir yıldan bir iki kalık aut vecibe 182,3 milyar dolar olarak açıklandı (10.00).

Sıkıntılı Dışı Gündem

Asya-Avustralya

Bakir Zelanda’bile yılın ikinci çeyrek dönemine ait yetiştirici fiyatları rakamları açıklanacak. İlk çeyrekte girdi fiyatları yüzdelik 3,6, imdi fiyatları yüzdelik 2,6 artma göstermişti (01.45).

Japonya’üstelik dış ticaret ve atom çekirdeği araba siparişleri verileri tıpkı saatte yayımlanacak (02.50).

Avustralya’dan ikinci çeyrek altın ücret fiyatları endeksi verileri ati. İlk çeyrekte ücretler dönemsel yüzde 0,2, almanak yüzde 2,4 fevk gelmişti (04.30).

Bölgede günün arz yüce gündemi Kullanılmamış Zelanda Form Bankası(RBNZ) getiri kararı olacak. RBNZ, 2021 yılı Ekim ayında başladığı getiri artırım sürecinde bugüne kadar 225 temel nokta artışa gitti (05.00).

Avrupa

Avrupa piyasaları güne İngiltere’den gelecek heybetli verilerle başlayacak; Ülkede tüketici ve üretici enflasyonu rakamları açıklanacak. Mütemmim fiyatları en son yüzdelik 9,4 ile 40 yılın zirvesine ulaşmıştı. Üretici fiyatlarında ise girdi tarafında yüzde 24,0, artık tarafında yüzde 16,5 fiyat artışı görülmüştü (09.00).

Günün değişik heybetli verisi Euro Bölgesi üzere ikinci çeyrek GSYH rakamlarının ikinci tahmini olacak. İlk tahminde GSYH dönemsel yüzdelik 0,7, almanak yüzde 4,0 artma göstermişti (12.00).

Tıpkısı saatte Euro Bölgesi istihdam rakamları de açıklanacak.

Amerika

MEMLUK’dahi basamak piyasasında kredi başvurularını ve faizlerin yönünü gösteren MBA verileri yayımlanacak (14.00).

Brezilya’bile IGP-10 pahalılık endeksi açıklanacak (14.00).

BENDE’da günün en koca verisi düzensiz satışlar olacak. Tıpkı esbak veride müteferrik satışlar yüzde 1,0, araba aut tutulan çekirdek pejmürde satışlar yüzde 0,7 artış göstermişti (15.30).

KUL’de günün değişik verileri işletme stokları ve DoE petrol ve yer yağı ürünleri stokları olacak (17.00, 17.30).

KUL Hazinesi’nin 20 yıllık ara kazanç ihalesi da analistler eliyle yakından izlenecek. Aynı eski 20 yıllık tahvilin ortalama faizi yüzde 3,420 seviyesinde oluşmuştu (20.00).

18 Ağustos Perşembe

Yurt İçi Gündem

TCMB, uluslararası envestisman pozisyonu raporunu yayımlayacak (10.00).

Haftanın genişlik balaban gündemi olan TCMB ürem kararı açıklanacak. TCMB, güzeşte yılın serencam 4 toplantısında faizde bütün 500 baz puan indirime gittikten bilahare, bu yılın geçmiş 7 toplantısında faizde aynı mübayenet yapmamıştı. ForeksHaber anketine katılan analistlerin cümlesi faizde aynı başkalık olmayacağını belirttiler. Sene sonu üzere tahminler da faizin yüzdelik 14,00 olarak kalacağı yönünde oluştu (14.00).

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu(BDDK) ve TCMB servet ve vezneci istatistikleri haftalık verileri yayımlanacak. TCMB haftalık bülteninde ev dışı yerleşiklerin hareketleri, rezervler ve sıkıntılı içi yerleşiklerin döviz pozisyonu rüçhan yerine izlenecek (14.30).

Mahdut Dışı Ruzname

Asya-Avustralya

Japonya’dan haftalık taşınır kıymet istatistikleri ati (02.50).

Avustralya’dahi iş gücü rakamları açıklanacak. Ülkede aylaklık oranı en üst sürpriz tıpkısı düşüşle akıbet 50 yılın arz bağan seviyesi olan yüzde 3,5’e gelmişti (04.30).

Bölgede önce faiz kararı Sri Lanka Eşkal Bankası’ndan(CBSL) gelecek. CBSL, konuşu ve siyasal krizin yaşandığı dönemde, April ayında faizi 700 baz benek apansız artırmıştı. Banka akıbet toplantısında ise 100 baz puan birlikte artışa giderek, faizi bugünkü seviye olan yüzdelik 14,50’ye yükseltmişti (05.00).

Japonya Hazinesi 1 ve 20 almanak iki tahvil ile borçlanacak.

Bölgenin özge nema kararı ise Filipinler Suret Bankası(BSP) vasıtasıyla açıklanacak. BSP, Mayıs ayında başladığı nema artırımlarında üç toplantıda 125 temel benek artışa gitti (10.00).

Avrupa

Avrupa’da günün geçmiş verileri Hollanda avarelik, Almanya istihdam ve İsviçre tecim olacak (07.30, 09.00).

Euro Bölgesi üzere sonuncu para şişkinliği rakamları açıklanacak. Euro Bölgesi enflasyonu avangart verilerle mahiye yüzdelik 0,1, almanak yüzdelik 8,9 çoğalma göstermişti (12.00).

Bir saatte Bölgenin yapım üretimi rakamları üstelik ati.

Amerika

ÇAKER’da yakından izlem edilen lehçe endekslerden Philadelphia Fed aksiyon koşulları endeksi açıklanacak. Indeks en üst -12,3 seviyesine gerilemişti (15.30).

Aynı saatte izlem edilecek sair selen haftalık aylakçılık başvuruları olacak.

Kanada’dan üretici fiyatları rakamları dahi ÇAKER verileriyle gelişigüzel ekranlara düşecek. Ülkede üretici fiyatları en son aylık yüzde 1,1 düşerken, hammadde fiyatlarında düşüş yüzde 0,1 olmuştu.

Şili’bile ikinci çeyrek altın döneme ilgili GSYH rakamları açıklanacak. İlk çeyrekte dönemsel namına yüzdelik 0,8 daralma yaşanırken, yıllık yüzde 7,2 nema gerçekmeşmişti (15.30).

BENDE’nin başka verileri ikinci halk bölük satışları, Conferance Board öncü göstergeler endeksi ve gaz stokları olacak (17.00, 17.30).

Kanada Hazinesi, 3 almanak ara kazanç ihracına çıkacak. Bire Bir önceki ihalede ortalama getiri yüzdelik 3,224 olmuştu (19.00).

19 Ağustos Cuma

Sınırlı İçi Ruzname

TOBB, kurulan ve kapanan şirketler raporunu yayımlayacak (10.00).

TÜİK, bina cevaz istatistiklerini açıklayacak (10.00).

Sınırlı Dışı Ruzname

Asya-Avustralya

Haftanın son günü analistlerin takip edecekleri önce bilim Kullanılmamış Zelanda tecim rakamları olacak (01.45).

Ardından gözler Japonya’dan ati olan enflasyon rakamlarına dönecek. Japonya’bile para şişkinliği, akıbet üç ayda Japonya Tarz Bankası’nın (BoJ) yüzde 2 olan denk istikrarı hedefinin üstünde geldi. Kolluk para şişkinliği son yerine yüzdelik 2,4 olurken, BoJ’un nişanlık aldığı azık dış enflasyonda artım yüzdelik 2,2 oldu.

Avrupa

Avrupa piyasaları Almanya’nın müstahsil fiyatlar ve İngiltere’nin dağınık satışlarıyla güne başlayacak. Almanya’dahi müstahsil değer artışı sonuç kamer yüzdelik 0,6’ya yavaşlasa da, yıllık artış yüzdelik 32,7 olmuştu. İngiltere’da tertipsiz satışlar mahiye yüzdelik 0,1, almanak yüzde 5,8 düşüş göstermişti (09.00).

Euro Bölgesi amacıyla ödemeler dengesi raporu açıklanacak (11.00).

Amerika

Meksika’nın uyumsuz satış rakamları bölgenin evvel verileri kendisine takip edilecek (14.00).

Günün değişik savruk komutan rakamları ise Kanada’dan ati. Ülkede perakende satışlar en son yüzde 2,2 artım göstermişti (15.30).

Haftanın akıbet verisi Baker Hughes marifetiyle açıklanacak olan etüt cihannüma sayıları olacak (20.00).

Sene sonu enflasyon beklentisi yüzdelik 70’i aştı

 

Piyasalarda zait seyir bitmeme edecek mi?

 

Share: