Gaziantep’te tescilli İslahiye biberinin hasadı başladı

Türkiye’nin yetişkin sofralık al biber istihsal merkezlerinden Gaziantep’in İslahiye ilçesinde, tescilli İslahiye biberinin hasadına başlandı.

Türkiye’nin şanlı sofralık kırmızı biber üretim merkezlerinden İslahiye ilçesinde, ağırlıklı namına Yesemek, Akınyolu, Ortaklı, Mesture, Yelliburun, Yeşilova, Karakaya, Elbistanhöyüğü ve Şahmaran mahallelerinde üretilen al biberin hasadı bölgede sağlam çok kişiye üstelik gelişim imkanı sağlıyor.

Hasadının peşi sıra ilçedeki tesislerde işlenerek toz ve pul biber haline getirilen biberler, çöz piyasanın yanı sıra dünyanın bir nice ülkesine bile ihraç ediliyor.

İslahiye Ziraat Odası Başkan Mehmet Köse, gazetecilere, ilçede 25 bin dekar alanda sofralık al biber üretimi yapıldığını ve 44 bin ton civarında rekolte beklediklerini ifade etti.

Türkiye’nin sofralık al biber ihtiyacının nazik bölümünü karşılayan ve Türk Nişancı ve Işaret Kurumunun Resmi Coğrafi İşaret ve Geleneksel Kitap adı ile İslahiye biberi kendisine tescillenen kırmızıbiberde hasadın başladığını anlatan Köse, “Al biberde bu yıl ilk teşrin alanı geçtiğimiz yıla göre azaldı ama rekolte güzeşte yıla göre erdemli. Bu yüzden üretici bahtiyar olacak. Rekolte ve fiyatlar üreticiyi bahtiyar edecek seviyede.” diye niteleyerek konuştu.

Karakaya Mahallesi’nde rençperlik özne Ahmet Hoşgören ise 30 sezonluk işçiyle 100 dekar alanda yetiştirdiği al biber hasadına başladığını ve dekar başına 2 ton ürün elde etmeyi öngördüklerini vurguladı.Share: