Gaziantep’te meslek kantinleri daha kesif denetlenecek

Gaziantep Valiliği, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Gaziantep Kantinciler Esnaf Odası gelişim birliğinde mıhlı gıdaya ulaşım konulu “Kantin Denetim Protokolü” imzalandı.

Valilikte düzenlenen imza töreninde mütekellim Vali Davut Gül, öğrencilerin ahzüita yaptığı ekol kantinlerinin yoğun denetlenmesi gerektiğini söyledi.

Tek amaçların öğrencilerin sağlığı olduğunu rapor eden Gül, “Öğrencilerimizin kantinlerde dimdik ve temiz ürünlere ulaşması lazım. 2 sene ilk buyuru yayınladık. Kantinlerde denk politikamız zincir marketlerin genişlik çok 20 dahası olanaklı. Bunun nedeni ihaleye giren birinin ürünleri sunu fazla kaça satacağını bilmesini sağlamaktır.” dedi.

Büyükşehir Şehremini Fatma Delicesine ise emniyetli ve hijyen gıdanın öneminden bahsetti.

Öğrencilerin kontrolsüz tüketiminin önüne geçilmesi gerektiğini dile getiren Şahin, şunları kaydetti:

“Çocuklarımızın sağlığı besin güvenliğinden geçiyor. 600 bin öğrencinin olduğu, gerçekten mektepli dostu bir mülki idare anlayışıyla yapacak çok iş olduğunu düşünüyoruz. Kantinimizin, kantincilerimizin bol eğitilmesi lazım. Hem fiziki şartların hem içeriğin hem ürünlerin çokça mebzul seçilerek çocuklarımıza, oraya konması lazım. Ailelerin bol bilinçlenmesi geçişsiz. Okul karı birlikleri haddinden fazla mehabetli. Onlarla da bu çıkan sonucu paylaşmamız geçişsiz. Çocuklarımızın verimliliği başarısı ve mıhlı düşünmeleri da dimdik gıdadan geçiyor.”

Konuşmanın peşi sıra Gül ve Atmaca ile İl Milli Yetişek Müdürü Yasin Bayır, İl Keyif Müdürü Ümit Bahtiyar Tiryaki, Kantinciler Esnaf Odası Başkanı Şıho Kelleci, İl Ekincilik Müdürü Mehmet Karayılan bahis konusu protokolü imzaladı.

Share: