Gaziantep’te 2 KYK yurdu, 1026 depremzedeye yuva oldu

KAHRAMANMARAŞ merkezli 11 ili etkileyen depremlerin ardından Gaziantep’te Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığı’na ait Güven ve Yurtlar Kurumu’na (KYK) vabeste 2 yetersiz, 1026 depremzedeye yuva oldu. Deneyimsizlik ve Spor İl Müdürü Muhittin Özbay, “Parçalanmamış yurtlarımızı misafirlerimize açarak bitmeme edeceğiz” dedi.

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana mevrut tahripkâr depremlerin ardından bir nice afetzede, Gaziantep’teki KYK yurtlarına yerleştirildi. Evi yıkılan ya üstelik bati hasar düz 1026 depremzede, yerleştirildikleri 2 yurtta hem psikososyal bindi görüyor hem bile tetebbu, katalog, oyun sahası, spor kursu kabilinden imkanlardan faydalanıyor. Toyluk ve Spor İl Müdürü Muhittin Özbay, “Bilgisizlik ve Spor Bakanlığı yurtlarımız, her periyot olduğu üzere bu dönemde bile vatandaşlarımın yanındadır. Şu anda Gaziantep’te 1026 depremzede vatandaşımızı ağırlıyoruz. Bunun birlikte 120 amme personelimiz birlikte burada barınmaktadır. Depremden hepimiz çokça etkilendik ama ayağa kalkacağız ve bunun için çalışıyoruz. Gaziantep’in cümle kaymakamlık ve bölgelerinden misafirlerimizi ağırlıyoruz. Şu anda kontenjanımız tamam anlamı ile doldu. Mecmu odalarda misafirlerimiz var. Buranın arkası sıra ilçedeki yurtlarımızı açtık. Eksiksiz yurtlarımızı misafirlerimize açarak bitmeme edeceğiz. Burada sadece tahaffuz yok. İçerisinde bulunduğumuz tesiste; psikososyal bindi odalarımız, hususi terbiye sınıflarımız var. Darülfünun eğitimi görenler için engin eğitimine bitmeme edebileceği bilgisayar sınıflarımız var. Kitabevi ve spor salonlarımız var. Burada tıpkı zamanda birçok branşta sportif kurslar veriyoruz” dedi.

‘HER ŞEYİ YAPMAYA HAZIRIZ’Depremzedeler üzere toplumsal market birlikte kurulduğunu hatırlatan Özbay, “Burada toplumsal marketimiz bulunuyor. İçerisinde; kıyafetten çağa bezine, çağa mamasından hijyen malzemelerine büyüklüğünde gelişigüzel şeyi vatandaşlarımızın kullanımına sunuyoruz. Depremzedeler üzere burada 3 öğün aşındırmak çıkarıyoruz. Ayn temizliklerini vatandaşlarımız yapıyor. Odalarımız berenarı elverişli. Burada konuk ettiğimiz sürece elimizden gelen herhangi bir şeyi depremzede kardeşlerimiz üzere yapmaya hazırız” diye konuştu.

Evi bunaltıcı hasar alan ve doğumuna 1 ay küsurat depremzede Gayrı Çıpa, “Yer Sarsıntısı günü haddinden fazla balaban bir öfke atlattık. Evimizdeki duvarlar okkalı hasar aldı ve sonrasında kolonların de patladığını öğrendik. Evimiz yoğun hasarlı oldu. Bizler birlikte aynı süre ailemiz ile sosyal tesislerde kaldık. 10 periyot evvel birlikte buraya yerleştik. Haddinden Fazla şükür rahatız, bir sıkıntımız bulunmayan. Çocuklarımın psikolojileri bozulmuştu. Burada verilen desteklerle o korkularını üzerlerinden attılar. 2 oğlum var ve 1 kamer sonra benzeri çocuğum daha dünyaya ati. Doğumun ardından de burada kalacağız” dedi.

Share: