Gaziantep ruzname haberleri… Nazır Varank, Gaziantep’te

SANAYİ ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, ‘GAP sıradan ölçekli sulama işleri programı Gaziantep projeleri’ imza törenine katıldı. Nazır Varank, 75 milyon liraya para olacak olan sulama projesi ile 103 bin dekar alanın yeniden sulanmaya başlayacağını söyledi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, mütenevvi inceleme ve açım törenlerine akmak üzere Gaziantep’e geldi. İlk kendisine Gaziantep Valiliği’ni müzakere fail Icra Vekili Varank, burada Vali Davut Gül’den kente ilgili bilgiler aldı. Vekil Varank, daha bilahare valilikte planlı ‘GAP oldukça ölçekli sulama işleri programı Gaziantep projeleri’ imza törenine katıldı. Eski Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün dahi katıldığı törende; GAP İdaresi Başkanı Hasan Maral, Gaziantep Valisi Davut Gül ve Büyükşehir Şehremini Fatma Delice protokol imzaladı.

İmza töreninin peşi sıra gazetecilere izah özne Nazır Mustafa Varank, Gaziantep’e derece katacak projelerin imza töreni ve açılışları üzere kente geldiğini söyledi. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile alay malay evcil kalkınmadan üstelik sorumlu vekâlet konumuna geldiğini vurgulayan Icra Vekili Varank, “Ne demek bu; tığ kalkınma ajanslarımızla, nahiye kalkınma idarelerimizle şehirleri, üste ilçeleri değerlendiriyoruz, o şehirlere o ilçelere projeler geliştirip evcil paydaşlarımızla birlikte o projeleri hayata geçiriyoruz” dedi.Protokolü imzalanan proje ile Gaziantep’te zirai yayın kalitesi ve veriminin artacağını dile getiren Bakan Varank, şöyle konuştu:

“İmzasını attığımız sulama projesi, benzeri ekincilik kenti olan Gaziantep’in tarımda yapıt kalitesini ve verimliliğini artıracak. Elan önce Nizip, Oğuzeli ve Şahinbey ilçelerinin sulamalarının yenilenmesiyle ilişik hem başkanımız hem valimiz bize gelmişlerdi, GAP İdaresi’nden projelerin desteklenerek bölgedeki çiftçilerin sulama kanallarının yenilenmesine ihtiyaç duyulduğunu söylemişlerdi. Biz de GAP İdarimizle projeyi çalıştık. Şimdi burada 75 milyon teklik benzeri projeden bahsediyoruz, bunun 60 milyon lirasını GAP İdaresi kendisine tığ karşılayacağız ve 103 bin dekarlık yerey gine makul benzeri şekilde sulanmaya başlayacak. Oradaki çiftçilerimiz ürünlerini artıracaklar, zirai ek değeri artırmış olacağız. İnşallah bunun beraberinde farklı sulama projelerini gene uray başkanımız ve valimizle çalışıyoruz. GAP İdaremiz ve kalkınma ajansımızla bu projeleri desteklemeye devam edeceğiz. Buradan devir erke santrali açılışına gideceğiz. Orada de zirai sulamada girdi maliyetlerini düşüren ruh maliyetlerini düşüren ruz enerji santralimizin 5 megavatlık önce etabının açılışını yapacağız. Bağımlı Gaziantep bizi gönüllü hemşehrisi yapmıştı seçme ne büyüklüğünde ben kendimi asli memleketli görsem birlikte her site olduğu kabil Gaziantep’e üstelik bakım etmenin gururunu yaşıyoruz. Bu kent süfli yatırımın, hizmetin arz güzelini doğruluk ediyor. Şimdiye büyüklüğünde büyüklük ekonomisine verdiği katkıları önümüzdeki dönemde katlayarak temdit potansiyeline ehil tıpkı şehrimiz. Onun amacıyla buraya yapılan beherglas yatırım küçük misliyle mülhak derece adına hem şehrimize hem ülkemize dönebiliyor. Bu 75 milyon liralık sulama projesi kandırıcı uğurlu olsun.”

Share: