Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk vefatının 84.yılında Gümüşhane’de anıldı

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk, vefatının 84.yılında Gümüşhane’de planlı aynı kol etkinlikle anıldı.

Hükümet Konağı önündeki Atatürk Anıtına Ilbay Kamuran Taşbilek ve Belediye Başkanı Ercan Çimen’in gaziler ve martir aileleriyle çelenk sunmasıyla başlayan programda 2 dakikalık tevakki etmek duruşunda bulunuldu ve bayraklar yarıya indirildi.

Günün anısına hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından buradaki program sona ererken salon programı Gümüşhane Firez Merkezinde gerçekleştirildi.

Fuaye alanında açılan serginin gezilmesinin peşi sıra mağaza programına geçildi. Mualla Fuat Kadirbeyoğlu Rum Lisesi vasıtasıyla hazırlanan programda günün deme ve önemiyle ilişik okul öğretmenlerinden Mustafa Fevzi Akçay ve meslek öğrencilerinden Ahmet Birey Sıra konuşmalarını gerçekleştirdi.

Öğrencilerin hazırladığı şiir, türkü ve Ağabey oyununun kayran aldığı “Atatürk” oratoryosunun sunulduğu programda mütekellim Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde iri Türk milletinin henüz geçmiş verdiği varoluş mücadelesini itila mücadelesine evirerek verdiği mücadeleyle Türkiye Cumhuriyet Devleti’ni dünyada hatırlı benzeri konuma, dünyanın bildirme eke genişlik hususi ülkelerinden biri haline getirdiğini belirterek, “Kurulduğu mayasıyla, yapılan çalışmalarla bugün geldiğimiz noktada ülkemiz ayrımsız baht gibi çıldır çıldır 20. yüzyıldaki başarısını daha iri başarılara evirerek inşallah önümüzdeki yüzyıllarda Türkiye’nin Yüzyılı yerine devreye girecek. Türkiye Yüzyılı milletimizin topyekun birlik ve beraberlik içre ahali ele vererek büyük önder Atatürk’ün çizdiği perspektifte, Atatürk’ün ilke ve çalışmalarıyla, inkılaplarıyla bu gençlik angajman beraberlik içre İnşallah Atasına layık bir şekilde ülkemizi haddinden fazla önemli yerlere taşıyacak” dedi. – GÜMÜŞHANE

Share: