Gastronomi treni ilk seferine Afyonkarahisar’da başladı

Türkiye Gezi Acentaları Birliği’nin (TÜRSAB) turizme kullanılmamış bir ivme vermek amacıyla hayata geçirdiği Gastronomi Treni, 4. Arsıulusal GastroAfyon Turizm ve Lezzet Festivali kapsamında önceki seferine Afyonkarahisar’üstelik başladı.

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, Ali Çetinkaya Katar Garı’ndan hareket öncesi planlı programda, hars turizminin arz yetişkin unsurlarından birinin gastronomi olduğunu belirtti.

Gastronomi alanında özge alanlarda olduğu kabil Türkiye’nin rakipsiz alana akla yatkın ilerlediğini anlatan Bağlıkaya, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin gelişigüzel köşesinde, bölgesinde, yöresinde o bölgeye, o yöreye özel, o bölgeden ayrıksı aynı yerde bulunmayacak lezzetler, tatlar keşfediyoruz. Tığ dahi TÜRSAB yerine elimizden geldiği büyüklüğünde değme bölgeye yetişerek oralardaki ürünleri tanıtmaya çalışıyoruz. Gastronomi deyince akla çabucak yiyecek, içecek geliyor, karın amonyaklamak geliyor. Gastronomi çok geniş, haddinden fazla dip tıpkı kayran. Bizim bile keşfedecek haddinden fazla şeyimiz var. Türkiye kendisine Osmanlı topraklarının genişliğinden mevrut aynı saray mutfağımız var. Türkiye’üstelik bir araştırmaya göre, ülkemizde 2 bin 200’ün üzerinde yerli ezgi ve araç, içecek olduğu söyleniyor. Zımnında bunları türlü olduğu büyüklüğünde çok değerlendirmemiz gerekiyor.”

Vali Kübra Güran Yiğitbaşı bile trenin gelenekte, edebiyatta ve türkülerde ayrılıkların, kavuşmanın, özlemlerin, ayrımsız arada olmanın, hasretin ayrımsız ifadesi üzere olduğunu söyledi.

Gastronomi Treni fikrinin, bu ülkede yaşayanların kendi kültürünün, öz değerlerinin gastronomi ve mutfak vesilesiyle hatırlanmasına çevirici olduğunu ifade eden Yiğitbaşı, “Gastronomi treni fikrini ortaya atanlardan ve uygulanmasında bile çevirgeç olanlara teşekkürname ederim.” dedi.

Belediye Başkanı Mehmet Zeybek bile gastronomi şehri unvanını aldıktan sonra birçok lansman faaliyetine imza attıklarını bildirdi.

Son yerine kent lezzetlerinden oluşan bire bir paketi milletvekillerine gönderdiklerini dile getiren Kaptan, “Afyonkarahisar 600’e andıran yöresel ürünüyle belki da sunu çok yerel ürüne cemaat yegâne iliz.” diye konuştu.

Konuşmaların arkası sıra Gastronomi Treni, serencam durağı olan Dinar’a uğurlandı.

Tınaztepe-Sandıklı güzergahı üzerinden yolculuğunu saat 16.23’te Dinar İstasyonu’nda tamamlayacak trende, seyahat süresince davetlilere lokal hoşlanma sunumları ve yerel dilde ürün tanıtımları yapılacak.

Share: