Garo Paylan’dan Vekil Ersoy’a: “Ermeni Manastırlarının Ahır Kendisine Kullanıldığının Farkında Mısınız”

HDP Diyarbakır Mebus Garo Paylan, sabık hafta Van, Bitlis ve Muş’taki tarihi kilise ve manastırları ziyaret ederek araştırmalar yaptı. Kilise ve manastırların bazılarının yurttaşlar vasıtasıyla dam kendisine kullanıldığını belirten Paylan, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a, “Ermeni manastırlarının ahır namına kullanıldığının farkında mısınız? Ermeni kilise ve manastırlarındaki definecilik faaliyetlerini yırtmak üzere neden aynı öz yapmıyorsunuz” diyerek sordu.

Garo Paylan, Van, Bitlis ve Muş’ta inceleme yaptığı tarihi kilise ve manastırlarla ilişik Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle TBMM’ye istifham önergesi verdi. Önergesinde, “Geçtiğimiz günlerde Van, Bitlis ve Muş illerinde yürüttüğüm programda, bu illerdeki tarihi ve kültürel önemi çokça faziletli yüzlerce Ermeni kilise ve manastırın şişman çoğunluğunun bulunmayan edildiğini, geride kalanların de bakımsızlıktan ve definecilerin vandalizmi dolayısıyla defolmak için olduğunu belirleme ettim” diyen Paylan, Nazır Ersoy’a şu soruları yöneltti:

“Van, Bitlis ve Muş illerindeki Ermeni kilise ve manastırlarını çevirmek üzere illet harekete geçmiyorsunuz? Ermeni manastırlarının ahır olarak kullanıldığının farkında mısınız? Ermeni kilise ve manastırlarındaki definecilik faaliyetlerini abanmak için illet bire bir molekül yapmıyorsunuz? Bu illerdeki Kültürel Varlıkları Esirgeme Kurulları, Ermeni kilise ve manastırlarını neden korumaya almıyor? Bu illerdeki Siper Kurullarının şimdiye kadar dulda altına aldığı gayrimenkul kültürel varlıklar hangileridir?

Ermeni kilise ve manastırlarını yok olmaya terk eden, bu illerdeki Himaye Kurulları üzerine anket açacak mısınız? Bu illerdeki Ermeni kilise ve manastırlarından kaçı bozgunluk, kaçı pahal hasar görmüş, kaçı riskli durumdadır? İzi dahi kalmayan birçok Ermeni kilise ve manastırı bulunmaktadır? Van, Bitlis ve Muş illerinde Ermenilere ilgilendiren izleri şuurlu namına yok ettiren büyüklük politikasını tagayyür etmek amacıyla tıpkısı girişiminiz olacak mıdır?”

KAYNAK: ARŞİVShare: