Gamze Taşcıer: “Binalarınız Ne Güzelce Sayın Bakanım, Dev Kabil, Otel Gibi, Amma Tıpkı Kusurcuğu Var, İçinde Hekim İster Işlemek İçin”

CHP Ankara Saylav Gamze Taşcıer hastanelerin kapatılmaması üzere uğraş eden doktorlara “inceleme başlatıldığını” bildirdi. Taşcıer, Nazır Koca’ya Alman saz şairi Bertolt Brecht’in dizelerini okuyarak şunları söyledi: “Brecht’in benzeri şiiri var Sayın Nazır, ‘Tankınız hangi iyicene generalim. Süpürür ayrımsız ormanı. 100 insanı beğenilen. Amma aynı kusurcuğu var. İnsan lüzumlu sürmek üzere.’ Sizin de binalarınız hangi adamakıllı Sayın Bakanım; dev gibi, otel kadar; ama tıpkısı kusurcuğu var; süresince hekim ister harıldamak üzere.”

CHP Ankara Mebus  Gamze Taşcıer TBMM Çekim ve Bütçe Komisyonu’nda Sağlık Bakanlığı’nın 2023 yılı bütçe görüşmelerinde bayram aldı. Taşcıer, Icra Vekili Koca’yı Alman şair Bertolt Brecht’in dizelerini okuyarak şunları söyledi:

“Brecht’in tıpkısı şiiri var Sayın Bakan, ‘Tankınız hangi adamakıllı generalim. Süpürür benzeri ormanı. 100 insanı mergup. Ama aynı kusurcuğu var. İnsan ister devam etmek üzere.’ Sizin dahi binalarınız hangi güzel Sayın Bakanım; dev kabil, otel gibi; ama tıpkısı kusurcuğu var; süresince hekim lazım çalışmak için.”

Taşcıer konuşmasına şöyle bitmeme etti:

“Ben, bugüne kadar 35 takrir sormuşum size, vakit kaybetmeden 4’ünü yanıtlamışsınız. Dört yıl, dört kamer, on benzeri ay, on ayrımsız gündür muntazır, yanıt alamadığım soru var, sizin, yasamaya saygınız bu mudur?” diyerek sordu.

“Pandemi döneminde 77 eczacı meslektaşım maalesef hayatını kaybetti. Elbette, o dönme sizin Olgun Kuruluna müstahak görmediğiniz eczacıların, bu hafta aynı mitingi var. Bilfarz, üç ay önce TEB’le yaptığımız toplantıda ‘Eczanelerin stok uyumsuzluğunu yutmak amacıyla bile aktivasyon yapılmasını sağlayacağız’ dediniz. Üç kamer geçti, neyi bekliyorsunuz bunu ayırmak üzere? Yeniden, bezemeli bire bir İFK düzeltmesi yaptınız ama hala piyasada birçok merhem yok ve bu sorun maatteessüf pansuman dahi olamadı. Şu anda rastgele iki eczaneden 1’i maatteessüf sizin politikalarınız nedeniyle yıkılma noktasında.

Hastaneler kapatılmasın diye niteleyerek savaşım eden doktorlara bire bir inceleme başlatıldığını duyuyoruz. Özele müracaat etmek yerine, kamuda kalarak el sağlığına cemaat geçmek isteyen doktorların, bu mücadelesinin neyinden rahatsız oluyorsunuz? Bunu birlikte çok merak ediyorum.”

Share: