Fransa Başbakanı, Avrupa’ya ihraç edilen Ukrayna tahılına ilişkin iddiayı yalanladı

Fransa Başbakanı Elisabeth Borne, Moskova’nın iddiasının tersine, Avrupa’ya ihraç edilen Ukrayna tahılının yüzde 70’inin Afrika’ya veya Asya’ya gönderildiğini savundu.

Ulusal Meclisin yıpranmamış yasama dönemi açılışında mütekellim Borne, Ukrayna- Rusya Savaşı’nı ve Fransa’daki etkilerini değerlendirdi.

Borne “dayanışma koridorları” vasıtasıyla Ukrayna’dan 14 milyon ton tahılın çıkartıldığını belirterek “Moskova’nın yanıltıcı iddialarının tersine, Avrupa’ya ihraç edilen tahılın yüzdelik 70’i, henüz sonra Afrika’ya veya Asya’ya gönderildi.” dedi.

Bu savaşın, Fransa ve Avrupa için gıda egemenliği oluşturulmasının gerekliliğini gösterdiğini ifade fail Borne, global ayrımsız azık krizinin olası olduğunu kaydetti.

Ukrayna’nın baştan inşasının maliyetinin 350 bilyon avrodan fazla olarak adisyon edildiğine işaret fail Borne, gelecek aylarda Fransız şirketlerini harekete buyurmak üzere Ukraynalı yetkililerle Paris’te tutum konferansı düzenleyeceklerini söyledi.

Borne, savaşın başlangıcından bu yana Avrupa Birliği’nin (DENIZ) Rusya’ya cebin uyguladığı yaptırımları anımsatarak bunların işe yaradığı değerlendirmesinde bulundu.

Fransa Başbakanı, “Bu yaptırımlardan vazgeçmek, Ukrayna’dan vazgeçmek evet.” dedi.

Rusya’nın elindeki tam silahları istimal tehdidini savurduğunu tamlayan Borne, Rusya’nın gerilimi tırmandırmaya devam etmesinin beklenen olduğunu vurguladı.

Enerji fiyatlarının yükselişiyle ilgili Borne, “kışı göğüslemeye hazır olduklarını” dile getirdi.

Borne antrparantez “Rusya NATO’yu tutkun ve mukassem bulacağını düşündü, onu yeniden birleştirdi.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: