Fiyatlar 3-6 kamer ortamında düşecek

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ DUYUM SERVİSİ

ÇAKER ekonomisi beceri namına resesyona girse birlikte bu boyut uzmanları ikna etmemişe benziyor. Ekonomide yaşanan yavaşlamanın, daha teferruatlı sürekli ve daha hayat dolu tıpkısı sürecin başlangıcı olduğu dillendirilmeye başlandı üstelik.

Fortune’dan Will Daniel’in haberine göre, ekonomistler, durgun şişkinlik yani hem işsizliğin hem enflasyonun arttığı tıpkısı hesaplı dönemin değil, Goldilocks yani konuşu büyümenin enflasyona öğün açmadığı benzeri büyüme sürecine doğru gittiğimizi söylüyor. Bu ekonomistler ortada KUL merkezli envestisman bankası ve finansal hizmetler şirketi Jefferies Mebde Finans Ekonomisti Aneta Markowska dahi meydan alıyor.

Meğerse Wall Street ekonomistleri tıpkısı yıldan etraflı ayrımsız süredir yavaşlayan ekonomik nema ile erdemli enflasyonun bileşimi anlamına gelen stagflasyonla ilişkin adına uyarılarda bulunuyor. Fakat bu görüşler şimdilik yönünü değiştiriyor görünüyor.

Stagflasyon önlenecek

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak, Markowska, ÇAKER’nin önümüzdeki çeyreklerde 1970’lerde yaşanana benzer bire bir stagflasyonu önleyeceğini savunuyor. Bire Bir araştırma notunda “Sakinlik kelimesini rafa kaldırarak namına ‘daha detaylı süre, daha etkili’ kalıbını koymanın zamanı geldi diyen Markowska, durgun şişkinlik değil, Goldilocks dönemi diyerek yazıyor.

Haziran ayı şişkinlik oranı zirveydi

Tüketici denk endeksi ile ölçülen enflasyon Haziran ayında yüzde 9,1 ile akıbet kırk yılın en yüksek seviyesine ulaştı ancak Markowska, düşen mal fiyatlarının ve iyileşen hazırlık zincirlerinin önümüzdeki üç ila altı kamer içinde çokça faziletli mütemmim fiyatlarını düşürmeye yardımcı olacağına inanıyor.

Markowska, bunun bitiren harcamalarında bire bir toparlanma amacıyla müstevi hazırlaması gerektiğini ve üçüncü çeyrekte GSYİH’nın yüzde 3’ün konusunda çıkmasını sağlayacağını öngörüyor. Bu durumun gerçekleşmesi, GSYİH’nın birinci ve ikinci çeyreklerde daralmasından bilahare berenarı bol benzeri dönem olacak ve bir nice kişinin tıpkısı resesyonda olup olmadığımızı sorgulamasına illet olacak.

FED getiri artırımlarında yumuşamaya gidecek

Markowska, bu haftaki tüketici denk endeksi verilerinin Haziran ayının MEMLUK enflasyonu üzere şahika olduğunu göstereceğini, bunun birlikte FED’mağara sene sonuna kadar artırmayı planladığı faizleri yumuşatabileceğini kanıt ediyor. FED, Orak Ayı ayında 75 temel puanlık iri bire bir artma üstelik dahil tutmak üzere, enflasyonu dizginlemek için bu sene dört misil faiz artırdı. Ve çoğu iktisatçı Ürem artırımlarının bitmeme etmesini bekliyor.

Markowska, FED’mağara ürem oranlarını artırmaya beklemek zorunda kalacağını akseptans ediyor ancak Wall Street’teki takatli haddinden fazla kişinin beklediği büyüklüğünde saldırgan olması gerekmediğini söylüyor.

Markowska gene dahi değişken besin ve enerji fiyatlarını dışarıda markajcı atom çekirdeği para şişkinliğiun 2023 yılına büyüklüğünde erdemli kalmaya devam edeceğini belirtiyor. Markowska, pandemi sırasında enflasyonu artıran tayyare bileti ve ikinci halk makine fiyatları düşmeye başlasa de, fiyatların artmaya devam etmesini faziletli belki olarak görüyor. Çekirdek pahalılık, aynı süredir FED’mağara belirlediği yüzdelik 2’nin üstünde seyrediyor. Markowska, “Enflasyonun bölük ve iş gücü kıtlığından kaynaklanan temelli tıpkı bileşeni olduğuna inanıyoruz ve bu üstelik geçenlerde çözülmeyecek. Bu iki gücün atom çekirdeği enflasyon altında yüzdelik 4 civarında bire bir aya koymasını bekliyoruz” şeklinde konuşuyor.

Sükûnet yaşanacak fakat acı kaçınan

Markowska, Fortune’a verdiği röportajda, FED’mağara bulaşık çekirdek enflasyona alın mücadelesini sürdürürken tıpkısı resesyona girebileceği konusundan bile uyarıda bulunuyor ancak bunun mümasil zamanda gerçekleşmeyeceğini sözlerine ekliyor.

Markowska, “Tıpkısı resesyonun mümasil olduğu fikrine katılmıyorum, fakat bunun mübrem olduğunu düşünüyorum. Ayrımsız noktada yüzde 2 enflasyona kafasız andırmak üzere ödememiz müstelzim denk bu olacak” şeklinde konuşuyor.

Markowska, atom çekirdeği enflasyonu murat seviyeye yaklaştırmayı umuyorsa, FED’mağara 2023’te işsizliğin muhteşem ölçüde artacağı tıpkısı noktaya büyüklüğünde getiri oranlarını arttırmak zorunda kalacağını söylüyor ve bunun mahsus tıpkısı resesyona öğün açacağını belirtiyor.

Borsalardaki ralli ayı tuzağı

Markowska, “Enflasyonun bu düzensiz bileşenini düşürmek için FED’in hareket gücü piyasasında gevşeklik yaratması gerektiğini düşünüyorum, amiyane aylaklık oranını yükseltmeleri gerekiyor. Ve düpedüz, yüzde 4‘lük aynı işsizliğin yeterince efdal olduğunu düşünmüyorum” diyor. Markowska, enflasyonu alelade yenmek üzere FED’in avarelik oranını yüzde 6 veya yüzdelik 7‘ye yakalamak zorunda kalabileceğini sözlerine ekliyor.

Yatırımcılar için bu pay senetlerinden mevcut rallinin bir ‘kocaoğlan piyasası tuzağı’ olduğu ancak biraz kamer süresince yatırım getirilerinin beklenenden elan bol olabileceğini anlamına geliyor. Markowska, “Ben bunun ayrımsız ayı piyasası tuzağı olacağını düşünüyorum. Ama gine bile borsalarda yaşanan rallinin erte sona ereceğini de söylemiyorum zira önümüzde hala sunma birkaç iki ila üç mahiye haddinden fazla bereketli veriler var. Bu yüzden yaşanan ralli, çoğu insanın durum ettiğinden henüz büyük aynı kocaoğlan tuzağı tür” şeklinde konuşuyor.

Dünya ekonomisi stagflasyonda

 

Küresel ekonomilerin kâbusu: durgun şişkinlik

 

Dünyaca adlı yatırımcıya göre yolun sonu stagflasyon

 

Sakinlik-stagflasyon-ürem artırımları ve piyasalara etkisi

 

Pahalılık asma bıyığı gibi üzerimize yapışacak

 

KUL’bile para şişkinliği kâbusu bitmeyecek

 

Share: