Fırat Kalkınma Ajansı’ndan istihdam seferberliği

Fırat Kalkınma Ajansı (FKA), TRB1 bölgesindeki atıl avrat ve gençlerin istihdama katılımlarını keşfetmek üzere, Mesleksel Terbiye ve İstihdam seferberliği başlatıyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda cıvıltı gösteren Fırat Kalkınma Ajansı’nın yararlanıcı, Faaliyet ve Toplumsal Düzenlilik Bakanlığı AKARSU ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı’nın kavil makamı olduğu çalışmayla istihdam amacıyla mücahede başlatıldı.

İstihdam, Yetişek ve Toplumsal Politikalar Sektörel Operasyonel Programı (İESP SOP) dahilinde Avrupa Birliği eliyle desteklenen “TRB1 Bölgesindeki Dezavantajlı Kişilerin İşgücü Piyasasına Sürdürülebilir Entegrasyonu” operasyonu çerçevesinde, eş ve gençlerin istihdama katılımının sağlanmasına yönelik düzenlenen mesleksel eğitim kursları için başvurular alınmaya başlandı.

FKA’nın himmet alanındaki Malatya, Elazığ, Bingöl ve Tunceli’deki işsiz kadınlar ile gençlerin iş gücü piyasasına karışma olmalarını keşfetmek ve mesleksel becerilerini tezyit etmek amacıyla geliştirilen mesleki eğitimler Avrupa standartlarında hem kuramsal hem dahi kılgılı adına verilecek.

Programlardan yararlanan herhangi bir bireyin birlik yönleriyle gelişim hayatına girmeye amade arkaç getirilmesi amacıyla katılımcılara mesleksel eğitimlerin birlikte beceri geliştirme eğitimleri, profesyonel kariyer danışmanlığı ve ruh bilimsel danışmanlık hizmetleri de sağlanacak.

Eğitim Bilimi programlarına katılarak, programları başarıyla bitiren kursiyerlerin MYK Mesleksel Yeterlilik Belgesi ve Europass Şehadetname Eki Belgesi ahiz hakkını elde edeceği mesleki eğitimlerin böylecene kursiyerlerin hisse senedi bulma ve işe okus pokus sürecine dahi destek verilecek. Umumi afiyet sigortası primleri yahut gelişim kazası iz hastalığı sigorta primlerinin ödeneceği eğitimler çerçevesinde kursiyerlerin muvasala, kemirmek kadar özge masrafları da karşılanacak.

İş dünyasının beklentilerini karşılayacak hisse senedi gücünün yetişmesine yardım sağlayacak olan mesleki eğitim bilimi programları bire bir zamanda TRB1 bölgesindeki kadınların ve gençlerin hareket ve çığır sahibi olmalarına punt sağlayacak.

Her aynı ilde proje çerçevesinde yapılan ihtiyaç analizine ve mevrut taleplere bakarak açılacak olan mesleki eğitimlere karışmak isteyenler başvurularını proje web sitesi http://www.kadinvegencistihdam.org web sitesi üzerinden yapılabilecek. – MALATYA

Share: