Fındıkta verim ve nitelik üzere hasat uyarısı

Giresun Ekincilik Odaları Koordinasyon Yerleşmiş Başkanı Abdullah Delimsirek, daldan düşmeden yapılan seçkin hasadın er olduğuna ilgi çekerek hem randıman hem de soylu erki açıdan yerden hasat yapılması gerektiğini söyledi.

Giresun Tarım Odaları Eş Güdüm Oturmuş Başkanı Abdullah Delice, yerden hasat yapmamaları üzerine uyarılarda bulundu.

Giresun Ziraat Odaları Eş Güdüm Kurulu Başkanı Abdullah Şahin yaptığı açıklamada, “Daldan toplanan fındıkta tehlikeli benzeri rekolte ve kilo kaybı oluyor. Hasatta önceki periferi sonra ılımlı ve faziletkâr kesimler hasat yapar. Kenar kesimler içinse 14 Ağustos tarihi hasat üzere verildi fakat şuan fındığını toplayıp patoza verildiğini bile görüyoruz. Olgunlaşmadan toplanan fındıklar hem verim, hem alfatoksin üzere medar oluşturacağı üzere konuşu adına üstelik kaybı vardır. Fındıkta vaktinde hasat ve kurutma çokça önemlidir. Üreticilerimiz çabuk ederek daldan fındığı henüz yeşilken toplamaya başlıyor. Daldaki fındık olgunlaşmamıştır. Parçalanmamış adına olgunlaşması amacıyla yere düşmesi lazım. Yerden toplanan fındık ayrımsız zamanda maliyeti azaltır. Elan beş altı zahmetle daha çok fındık toplanır. Tıpkısı da olgunlaşmadan dalda toplanan fındık verim kaybına bozukluk evet. Olgunlaşmadığı için içi çürüyebilir ve bu da ongun seçilmediğinde depolarda alfatoksine dayanak noktası oluştururuz. Bu nedenle fındıkta kurutma ve seçme bile az çok önemlidir” dedi.

TMO fındık üreticilerine çiftçiliği öğretti

TMO’nun standartlarına bakarak dahi kurutmaya ve seçmeye ehemmiyet yüklemek gerektiğini tabir eden Şahin, “Fındığı haşatından çuvallamaya kadar standartlara uyarsak tek üreticinin TMO’dan ferasetsiz döneceğine inanmıyorum. TMO bölgemizde fındık alımına başladığı günden beri fındık üreticilerimize çiftçiliği öğretti. Üreticilerimiz henüz bilinçli fındık hasadı yapmakta ve kurutup seçmektedir. Bunu iyi eden üreticilerimizde hem daha faziletkâr verimli yapıt elde etmekte hem üstelik TMO’ya fındığını verebilmektedir” diyerek konuştu. – GİRESUN

Share: