Faziletkâr kesimler beyaza büründü besicilerin şita sezonu başladı

Faziletli kesimler beyaza büründü besicilerin kış sezonu başladı

ERZİNCAN Albeni sıcaklığının geceleri sıfırın altına düştüğü Şarki Anadolu’nun erdemli kesimlerde aralıklı kar yağışı etkisini sürdürüyor. Kardan beyaza bürünen efdal kesimlerde kâin köylerdeki besicilerin şita sezonu başladı.

Erzincan’ın erdemli kesimlerinde kar yağışı aralıklı etkili oluyor. Erzincan- Sivas esmer yolu Sakaltutan ile Kızıldağ geçidi, Erzincan- Gümüşhane esmer yolu Ahmediye geçidi ve Bayburt- Erzurum esmer yolu Kop Dağı mevkiinde sabahleyin saatlerinde sis, kirli kar ve kar yağışı görülürken yerey beyaza büründü. Kar yağışı Erzincan’ın Çayırlı ve Kemah ilçelerinin efdal kesimleri ile Munzur Dağlarında üstelik enerjik oldu. Gâh köylerde kar kalınlığı 10 santimetreye ulaştı. Kar yağışıyla gelişigüzel ilkbahar aylarında yaylalara çıkan kucak sürüsü mugaddi besicilerde hayvanlarını köylerde mevcut ağıllarına getirdi. Şita sezonunu açan besiciler koyun sürülerini ağıllarda beslemeye koyuldu. Hale önlerinde bulunan karla ciltli araziye sarıkız, saman bırakan besiciler günde 2 el hayvanlarını besliyor. Sevimsiz havayla gelişigüzel mevsimli mevsimsiz dünyaya gelen kuzuların dosdoğru dünyaya gelmeleri için geceleri ağılları hamam epilepsi kimi vakit nöbet tutuyorlar.

Karla alay malay şita sezonunun başladığını tamlayan besici, “Geçimimizi besicilik yaparak sağlıyoruz. Yaz aylarında yaylalarda kışın gelmesiyle gelişigüzel koyunlarımıza ağıllarda bakıyoruz. Bu şekilde kışı üstelik çıkaracağız” dedi. Yazın yaylalarda otlattıkları hayvanlarına kış boyunca ağıllarda icra vekili besiciler, ahit içerisinde çıkardıkları hayvanlarına kar üstünde ağızotu veriyor. Otları, ezdikleri düşünce üstüne seren çiftçiler, ağılda beklettikleri hayvanlarını bu alana getirerek ahit boyunca yemliyor. Besiciler, akşam saatlerinde koyunlarını baştan ağıla götürüyor. Öte yandan Hava Bilgisi 12. Kesim Müdürlüğü ekiplerince yapılan sonuç değerlendirmeye göre, toprak genelinde havanın parçalı ve çok bulutlanmış kendisine geçeceği, sabahleyin ve akşam saatlerinde kayran kayran inç hadisesi ile buzlanma ve giysi olayının görüleceği anlayış ediliyor. Rüzgar güneyli yönlerden hafif, bazen ılımlı kuvvette esecek. Sabah saatlerinde itibaren Bayburt ve çevrelerinde yer düz sağlam (40-60 km/sa.) hızında eseceği anlayış ediliyor.

Share: