Eskişehirli gülleciler Avrupa üzere bölüm sayıyor

Çalıştırıcı Ufuk Ustuna, eskimemiş zaman antrenmanlarına zir yapıdan yetiştirdiği milli gülleci Hırslı Özcan ve Türkiye 3’ncüsü Muhammet Becerikli ile başladığını belirterek “Korkunç’i Avrupa Bilgisizlik Olimpik Oyunları’na (EYOF), Muhammet’i ise Avrupa Gençler Şampiyonası’na hazırlıyorum” dedi.

Çalıştırıcı Izan Ustuna, Konya’de düzenlenen 5. İslami El Birliği Oyunları ile bu arada gayet başarılı tıpkı sezonu geride bıraktıklarını ve yeni sezona ise ast yapıdan yetiştirdiği 15 yaşındaki milli gülleci Hırslı Özcan ve Muhammet Usta’yı hazırlayarak başladığından bahsetti. Antrenmanlarını genellikle Eskişehir Ilbay Sönmez Spor Kompleksi’nde yaptıklarını dile getiren tecrübeli eğitmen Ustuna, “Bu zaman Dinamit Özcan ile Slovenya’dahi düzenlenecek olan EYOF’u (Avrupa Bilgisizlik Olimpik Oyunları), Muhammet Idareci’yı ile de Romanya’daki Avrupa Gençler Şampiyonası’nı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

“Dinamit 1 almanak sporcu olmasına karşın EYOF’ta 5’nci oldu”

Sporcusu Derviş Karahan ile istedikleri dereceleri elde ettiklerini ve 2023’ün Mart ayında ise İstanbul’dahi yapılacak olan Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası’na gideceklerini aktaran Ustuna, “Türkiye U23 ve Büyükler Atletizm Şampiyonası’nda rekorlar elde ettik. Müthiş aynı sezonu ardımızda bıraktık. Demin ise Muhammet Tafsilatlı ve Heyecan Özcan’ı şampiyonluğa taşıyacağız. Tutku, 1 almanak sporcu olmasına rağmen EYOF’ta 5’nci oldu. İlk uluslararası müsabakasında final yaptı. Umarım seneye finalin birlikte üstüne çıkarak madalya ahzetmek için uğraşacaktır” dedi.

“Belli Belirsiz belli belirsiz beceri idmanlara başladık”

Iri gözyaşı grubu sporcularının 15 günlük aynı arada olduklarını söyleyen Ustuna, laf ile müteallik yerine şu şekilde değerlendirmelerde bulundu:

“Ufak yaş grubu kategorisinin yarışları er bittiğinden muhit 2 haftalık bire bir istirahat periyodundaydılar fakat şimdi aktif tıpkısı şekilde antrenmanlarımıza gine başladık. Genel adına idmanlarımız yarış takvimine göre 5 ile 6 çağ ortada değişiyor. Örneğin 4 bölüm halter ile vakar çalışıyorsak küsurat 3 haset ise atış çalışmaları ile tamamlıyoruz. Patlayıcı pahal adına mânialı ve basak sıçramaları yapıyoruz. Eskimemiş mevsim büyükler için 1 Ekim’de başlayacak. Ufaklar ile hafif hafif beceri idmanlara başladık. Şu an kim hedefimiz Mart’taki Avrupa Şampiyonası’dır.”

“5 kilogramda 17 metrelik bire bir derecem var”

“Derecelerim Türkiye’ye bakarak ılımlı seviyede” diyen Türkiye 3’üncüsü atlet Muhammet Dirayetli, “15-16-17 metrelerde atışlar yapıyorum. 5 kilogramda 17 metrelik tıpkı derecem var. Bire Bir şekilde 1 aydır 6 kilo konusunda çalışmalara başladım. Serencam yarışta üstelik gine 6 kilogram ile 15.31 metrelik benzeri atış gerçekleştirmiştim. Şu dakika Romanya’daki Avrupa Şampiyonası’na hazırlanıyorum” dedi.

“Avrupa barajına çok yaklaşmıştım”

Türkiye 3’üncülüğünü 17 metrelik benzeri mertebe ile Ankara’dahi kazandığını anlatan Ateş Parçası, “Avrupa barajına çokça yaklaşmıştım ama Türkiye 2’nciliğini biraz santimetre ile kaçırdığım amacıyla Kudüs’e gidemedim. Onun dışında her başarı elde etmedim fakat gelecekte olimpiyatları hedefliyorum. Arz mail tarihte ise 6 kilogram kategorisinde Romanya’de mücadelede edeceğim. Orada 17 metre ile sezonu açarsam benim üzere haddinden fazla mebzul olacak” diye niteleyerek kendisini tabir etti.

“Bu sene seçkin madde daha dolgunca olacak”

Eskişehirli milli sportmen Heyecan Özcan, aynı karı olarak erkek sporu yerine tanıdık gülle atma branşının kendisini zorlamadığını ve antrenörü Anlayış Ustuna ile bu işi istekle yaptığını dile getirerek, “Burada halter ve atış antrenmanları özellikle görünmek amacıyla zıplama ve koşu çalışmaları yapıyoruz. Güç çalışmalarımıza karşın EYOF’ta daha mebzul ayrımsız son bekliyordum ama 5’nci olduk. Bu nitelik benden kaynaklanıyor. Ancak bu sene seçme öz daha bereketli olacak” dedi. – ESKİŞEHİR

Share: