Eskişehir’de Şişko Transfer Ücretlerine Zam

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Erişim Koordinasyon Merkezi (UKOME), Servis Araçları İşletmecileri Odası, Minibüsçüler Odası, Şoförler ve Otomobilciler Odası ile ESTRAM’ın bindirim talebini ahbaplık etmek için toplandı. Büyükşehir Belediye Meclisi Toplantı Salonu’nda yapılan toplantıdan bindirim kararı çıktı.

Muvasala Koordinasyon Merkezi’nin (UKOME) bindirim taleplerini görüştüğü toplantısından servis, minibüs, dolmuş ile tramvay ve otobüslerde mergup Eskartlar için remiks kararı bundan sonra. Yeni tarifeler 12 Ilkgüz Pazartesi’den itibaren geçerli olacak.

Servis ücretleri, minibüs ve dolmuş ücretlerinin artışının beraberinde tramvay ve otobüslerde geçer Eskart ve aktarmalara bile remiks yapıldı. ESTRAM’ın zam talebinde, 20 Mart 2022 tarihinde yürürlüğe giren şehir içi ulaşım ecir tarifeleri sonrası zindelik giderlerinin yıl sonuna büyüklüğünde yüzdelik 268 oranında artacağı, işletim giderlerindeki artışlar, doğal gaz ve akaryakıta gelen zamlar, 2022 yılında karı ve orak ayı ayında minimum ücrete gelen zamlar sonrası dolgun hisse senedi sözleşmesinin de etkisi zımnında personel maliyeti artışlarına özen çekildi. Gerekçede ayrıca, döviz kurlarındaki yükselmenin rezerv parçaya yansıması gibi birçok nedenle şişman nakil hizmeti maliyetlerinin şok oranda yükseldiği rapor edildi.

“TOPLU TAŞIMA HİZMETİNİN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİNİN SAĞLANMASINDA GELİR-GİDER DENGESİNİ BOZMUŞTUR”

ESTRAM’ın talebinde, “Döviz kurlarındaki yükselmeler ve soylu erki koşullardaki değişkenliğin münasebetsiz etkileriyle küsurat maliyetler, şişman transfer hizmetinin sürdürülebilirliğinin sağlanmasında dirimlik-harcama dengesini bozmuştur. söz konusu artışlar değerlendirildiğinde; şişko transfer sisteminde belediye otobüsleri ve tramvaylarda kullanılan bilet tarifesinde çoğalma yapılması zorunlu olmuştur” denildi.

TAM ESKART 6 LİRADAN 7,5 LİRAYA ÇIKARILDI

Buna göre ESTRAM yekpare Eskart 6 liradan 7,5 liraya, iskontolu Eskart 3,50 liradan 4 liraya, nakil ise 70 kuruştan 80 kuruşa çıkarıldı. İlçeler ve kırsal mahallelere yapılan otobüs seferlerinde dahi 2, 3 ve 4 mezuniyet tarifesi uygulanması kararlaştırıldı.

UKOME toplantısında ekol servis ücretlerine yüzde 20 bindirim yapılırken minibüslerde ise yüzde 25 artışla 6 TL olan yekpare ecir 7,5 TL’ye, mektepli ücreti ise 4,5 liradan 5 TL’ye yükseltildi. Dolmuş ücretleri ise yüzde 25 artışla 6 TL’den 7,50 TL’ye çıkarıldı.

Kararlar oyçokluğu ile akseptans edildi. Yıpranmamış zamlı tarifeler 12 Eylül tarihinden itibaren muteber olacak.

Share: